Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karst topoğrafyası ile ilgili soru!!!(yardım)  (Okunma Sayısı 5063 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Aralık 2008, 16:07:13 »

elimde mevcut olan kitapları ve interneti taradım ancak bulamadım. Embarrassed bildiğiniz üzere karstik şekiller genel olarak kireç taşları üzerinde görülmekte.Ülkemizdede Toroslarda yaygındır.ancak Toroslarla birlikte alp-himalaya kuşagında olan  Kuzey Anadolu Dağlarında neden kalkere rastlamamaktayız???yani neden Toroslar da var Kuzey Anadolu Dağlarında yok!!! cevabınızda kaynak gösterirseniz sevinirim Cheesy

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
alikaratas
VIP Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2008, 17:10:58 »

evet very ilginç bir soru.Benim de bir sorum var o zaman mesela zonguldak'ta kömür var ama niye petrol yok

\\"Rabbim Allah\\'tır de, sonra doğru ol!\\"
seranser
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Aralık 2008, 17:20:28 »

demek ki her şeyi öyle mutlaka bir neden-sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmemek gerek
Allah'ın işidir bana kalsa derim, sizde bence fazla yormayın ama siz bilirsiniz, şimdi bu nasıl bilimsellik diye başımın etini yemesinler:)
kolay gelsin...
ali_2641
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2008, 17:24:32 »

bu soru sınıfta hocamız tarafından soruldu bilen varsa yardımcı olur mu lütfen....

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
sell
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2008, 17:47:21 »

Alp- Himalaya kıvrım sistemi orojenik(dağ oluşumu) harekettir. Yani yerkabuğunun hassas bölgelerinin basınç sonucu kıvrılması ile meydana gelmiştir. Ve binlerce kilometre uzunluğundadır. Bu kadar büyük bi kıvrılmanın tamamen aynı özellikteki kayaçlardan oluşan yüzeylerden geçmesi gerekmez. Kısacası Kuzey Anadolu Dağları ve Torosların bulunduğu arazi farklı zamanlarda farklı şekillerde oluşmuşlardır fakat aynı kıvrım sistemine maruz kalmışlardır. Dolayısıyla aynı yerşekilleri görülmez. Kısaca anlatmaya çalıştım İnşallah anlatabildim.
KASIMPATI
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2008, 17:58:40 »

Kuzey Anadolu Dağlarının temelinde 1.jeolojik zaman paleozoik arazilerde var Batı
Karadenizde kömür havzasının bulunmasının nedeni bu.Kuzey Anadolu Dağlarının tamamı tersiyerde oluşmamıştır.Benim fiziki coğrafya konusunda başucu kitabım
İBRAHİM ATALAY HOCANIN Fiziki Coğrafya kitabıdır. Aynı Hocamızın Türkiye Coğrafyası kitabı da var.Bu kitaba da bakabilirsiniz.
ehsmha
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Aralık 2008, 18:21:05 »

Kuzey Anadolu Dağlarının temelinde 1.jeolojik zaman paleozoik arazilerde var Batı
Karadenizde kömür havzasının bulunmasının nedeni bu.ayrıca karstik oluşum sedimenter tortul çeşidi
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 16 Aralık 2008, 19:13:29 »

Değerli Ali hocam
Sizin sorunuza soru ile yanıt veren arkadaşlar olmuş. Bu konuda takdiri size bırakıyorum.

Ali hocam Kuzey Anadolu Dağlarında kireçtaşı vardır. Ve çok önemli bir karst sahasıdır. Özellikle Batı Karadeniz Bölümünde şahsen bende 30'un üzerinde mağaraya girmiş bulunmaktayım. Bu konuda MTA Mağara Biriminin Aşağı Sakarya Havzası Karst projesi oldukça teferruatlı bir çalışmadır. Örnekle açıklarsak Sündiken Dağları müthiş bir karst alanı olup Manasır Düdeni (Azameti insan şuurunu durduran) - 500 m derinliğinde bir mağaradır. Benzer şekilde MTA enstitüsündeki görevli Jeomorfolog Kadir TUNCER arkadaşımın doktora tezi Konusu da Göynük-Taraklı yöresinin karst jeomorfolojisidir. Meslektaşımız bu bölgede çok derin ve önemli bir karst sahasında çok sayıda polye, açılmış polye uvala ve mağara tespit etmiştir.

Yine bu alanda Dr. Nilüfer PEKCAN'ın çok sayıda makalesi bulunmaktadır. Zonguldak'ta Kızılelma, Cumayanı, Gökgöl, Mencilis Mağaraları uzunluk bakımından 5-6 km'ye ulaşan bu mağaralar Türkiye'nin en önemli karst kuşağını oluşturmaktadırlar.

Küre Dağları ülkemizde araştırılmamış en önemli karst alanlarından biridir. Bu alanda Cide ve Vala Kanyonlarının muhteşem karstik yapısının çok derin ve olgun mağara sistemleri ile bütünleştiğini düşünmekle beraber literatürde bu alana dair bir çalışma yoktur. Sadece kişisel gözlem ve sözlü bilgiler bulunmaktadır.

Doğu Karadeniz ardı kuşağında karst yapısının zengin olduğu yine bilinen bir gerçektir. Burada Gümüşhane 'de Karaca Mağarası tarafımdan da görülmüş ülkemzin zengin karstik değerlerinden biridir. BU alanda gerek terör korkusu gerekse de araştırmacıların buzul meselesine eğilmiş olmaları, arazinin aşırı sarp yapısı karst araştırmalarına ket vurmaktadır.

Sonuç olarak Kuzey Anadolu Dağ kuşağı sadece Türkiye'nin değil Dünyanın da en önemli karstik alanlarında biridir.

Ancak bölgenin aşırı yağış alması, kireçtaşı ve marnların kil oranının yüksek olması ve özellikle de KAF boyunca tektonizmanın çok hızlı gelişmesi burada yüzey karstının sınırlı ama derinlik karstının yoğun biçimde gelişmesini sağlamıştır.

Eğer burada karst araştırmalarına bir yönelim olursa uzunluğu 5 km den daha fazla çok sayıda mağaranın bulunması muhtemeldir.

KAD kuşağında yüzey karstının gelişmemesinin nedenini de söyleyim öğrencilerimize net bir cevap vermiş olalım. KAd kuşağındaki kireçtaşlarının yapısında bulunana kil mineralleri yüzeyde dolin, uvala ve polye gibi şekillerin gelişmesini engellemektedir. Ancak buralarda kil yeraltı erozyonu için bir destek vazifesi yapmaktadır. Bu sayede çok uzun ve geniş mağara sistemleri ortaya çıkmıştır.

Hoşçakalın...

ali_2641
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Aralık 2008, 19:50:51 »

Doğu hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ediyorum...beni aydınlattınız...++++

umut151
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Aralık 2008, 20:00:58 »

'' Öğrenmek için sor. Bilmediklerini bilenlerden öğren, bildiklerini başkalarına öğret. ''
                                                                                                            HZ. ALİ
   ne mutlu tüm bunları yapana...

Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2008, 20:02:20 »

Doğu Hocama ben de çok teşekkür ediyorum, bu geniş açıklamalı bilgiler için.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #11 : 16 Aralık 2008, 20:16:01 »

Ben teşekkür ederim hocam.

Aslında Manasır Düdeninin fotolarını bulsak buraya eklesek inanılmaz hoş olur.
Ve gerçekten bizler coğrafyacı olduğumuz halde ya Allahım bu eskişehirde dağın zirvesinde bu mağara ne arar deriz. İnanılmaz bir mağara inanılmaz bir oluşum. Çok ciddi bir ekip çalışması yapıldığı halde dibi bulunamamıştı. Sonra daha iyi bir ekip sanırım BÜMAK buranın tabanına inmeyi başardı.

Manasır Düdeni için şöyle bir başlık düşünmüştüm.
"Sakarya Platolarından arzın dibine Manasır Düdeni"

ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 16 Aralık 2008, 20:25:35 »

Doğu Hocam bilgilendirmen için çok teşekkür ederim.Manasır Düdeni ve daha bir çok mağaramız ile ilgili detaylı bilgiye TÜBİTAK yayınlarından çıkan Caner OZANSOY ve Hamdi MENGİ tarafından hazırlanan Mağara Blimi ve Mağaracılık kitabından ulaşılabilir.

Ayrıca karstlaşma ve karst topoğrafyasına ait en güzel önekler aslında KAF kuşağında yer almaktadır.Ancak Doğu Hocamın da belirttiği gibi yüzey karstlaşmasının olmaması nedeniyle daha çok yer altı karstlaşması şeklinde görülmektedir.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 17 Aralık 2008, 17:34:53 »

Doğu hocama bu doyurucu açıklamaları için ben de teşekkür ederim. Mağaralar konusunda yaptığı çalışmalar, bizlerin yabancı olduğu alanda eksikleri gideriyor. Sitemizde klimatoloji, kartografya gibi alanlarda eğitim almış arkadaşlarımız da bulunsa ne kadar isabetli olur.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic