Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hayatınızı seyretmeyin;yönetin!!!(makale)  (Okunma Sayısı 2132 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ali_2641
VIP Üye

Performans: 716
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Ağustos 2008, 15:19:45 »

Hayatınızı seyretmeyin, yönetin!

Yeni bir okul dönemi daha başlıyor. Bu yıl ÖSS’ye hazırlanan öğrenciler için çok yoğun geçecek; Okul, sınavlar, testler, dershane, ek dersler, deneme sınavları ve ÖSS. Peki sizin için ÖSS’nin anlamı nedir? Neden ÖSS’ye girmek istiyorsunuz?

Sadece üniversiteyi kazanmak amacıyla ÖSS’ye hazırlanıyorsanız şu anda tüm test kitaplarınızı çöpe atın ve hazırlanmayı bırakın. Üniversiteyi kazanmayı istemek yanlış değildir ancak bu bir hedef değil sadece istektir. Ders çalışmak istiyorum, spor yapmak istiyorum, gitar çalmak istiyorum, İngilizce öğrenmek istiyorum… İsteklerimizin listesi sonsuza kadar sürer. Peki bunlardan kaç tanesine ulaştığınızı düşündünüz mü? Ulaştığımız isteklerin ulaşamadıklarımızdan farkı nedir?

Hayatta başarılı olmak ve isteklerimize ulaşabilmek için yaşam hedeflerine ihtiyacımız vardır. İsteklerimiz; ancak bizim için bir hedef olduğunda gerçekleşebilir.

Akıllı Hedef Nedir?

Hedefler bizi başarıya götürecek olan yol haritalarıdır. Akıllı bir hedef rüya ve hayallerimizden farklı olarak somut olmalıdır. Akıllı bir hedefin beş temel özelliği vardır: spesifik. ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamanlamalı.

Akıllı Hedefin Özellikleri

Spesifik: Hedefinizin olabildiğince ayrıntılı olması
Ölçülebilir: Hedefinize ulaşmak için yol alırken gelişiminizi izleyebilmek amacıyla ölçütler belirlenmesi
Ulaşılabilir: Hedefinizin gerçekten uzak olmaması ve başarılabilir olması
Gerçekçi: Hedefinizin uygulanabilir ve mantıklı olması
Zamanlamalı: Hedefinizin zaman planlaması olması
İsteklerimi Nasıl Akıllı Bir Hedefe Dönüştürebilirim?
Hepimizin birçok isteği vardır. İsteklerinizden bir tanesini seçin. Mesela; “Matematik dersinde başarılı olacağım”. Bu şu anda bir istektir bunu akıllı bir hedef haline getirelim:
“Bu yılın sonunda matematik dersi not ortalamam 90 olacak. Bu pazartesiden itibaren hafta içi her gün bir saat matematik dersine çalışacağım ve hafta sonları 2 saat tekrar yapacağım. Ara sınavlardan sonra gelişimimi kontrol edip gerekirse çalışma planımı yeniden gözden geçireceğim.”
Ayrıntılı bir şekilde belirlediğiniz bir hedef sizi başarıya taşıyacaktır. Kendinize belirlediğiniz ölçütler sizi zorlayacak ve çalışmanız için size destek olacaktır.

Hedeflerinizi Belirleyin!

Hedeflerinizin başarıya ulaşması için onları dikkatlice belirlemeniz gerekir. Her şey sizin hedefiniz olamaz ya da aynı anda pek çok hedefe ulaşmaya çalışmak sizi başarısız kılabilir. Bu yüzden ilk olarak kendinize temel birkaç hedef belirlemelisiniz. Bunlar eğitim hayatınızla, iş hayatınızla, aile ilişkilerinizle, sağlığınızla, iş hayatınızla, sosyal hayatınızla ya da kişisel gelişiminizle ilgili olabilir. Hayatınızda nelerin değişmesini isterdiniz? Hayatınızda memnun olmadığınız, değiştirmek istediğiniz alanları kendinize hedef olarak seçebilirsiniz.

Önceliklerinizi ve değerlerinizi keşfedin!

Hedeflerinizi belirlemeden önce önceliklerinizi ve değerlerinizi keşfetmelisiniz. Öncelikleriniz ve değerlerinizle uyuşmayan bir hedefi başarmanız neredeyse imkansızdır. Kendi duygu ve düşüncelerinizi dikkate almadan belirleyeceğiniz hedefler başkalarının beklenti ve arzularını karşılamaktan öteye geçmez. Hayatınızda önem verdiğiniz, sizi motive eden değerlerinizi belirleyin. Yüksek gelir düzeyi, otorite sahibi olmak, deneyim sahibi olmak, yaşamdan zevk almak, ekonomik güvence, arkadaşlık, başkalarına yardım etmek, fiziki görünüşün iyi olması, takdir görmek, sorumluluk almak, bilgi sahibi olmak değer örneklerinden sadece birkaç tanesidir. Sizin için hayatta nelerin önemli olduğunu listeleyin. Belirleyeceğiniz hedeflerin değerlerinizle uyuşması önemlidir. Mesela; kendi iş yerinizi açmak istiyorsunuz ve bununla ilgili bir hedef planı oluşturacaksınız. Eğer ekonomik ve sosyal güvence sizin için önemli bir değerse hedefinizin başarılı olmama ihtimali yüksektir.

“Hayatta başarılı olmak ve isteklerimize ulaşabilmek için yaşam hedeflerine ihtiyacımız vardır. İsteklerimiz; ancak bizim için bir hedef olduğunda gerçekleşebilir.”

Kendi yol haritanızı oluşturun!

Ana hedefiniz pek çok alt hedefi içerir. Alt hedeflerin her biri bir aşamadır. Kendinize günlük, haftalık ya da aylık alt hedefler belirleyebilirsiniz. Örneğin mimar olmak istiyorsunuz ve bu doğrultuda kendinize bir hedef belirlediniz. Alt hedefleriniz :
“Okula düzenli olarak devam edeceğim.”
“Her gün …saat ders çalışacağım.”
“Her gün …saat test çözeceğim”
“ÖSS’ye başvuracağım.”
“Dershaneye düzenli bir şekilde devam edeceğim.”
“…. Üniversiteye gideceğim.”

Alt hedefler; ana hedefinize ulaşmak için çalışırken ne kadar gelişim gösterdiğinizi, nerelerde aksaklık yaşadığınızı görmek için size fırsat sağlar. Alt hedeflerinizi başarıyla tamamladıktan sonra kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Eğer fizik dersinden hedeflediğiniz notu almışsanız bunu sinemaya giderek ya da kendinize bir hediye alarak kutlayabilirsiniz. Ayrıca hedefinize ulaşmak için çalışırken ailenizden, arkadaşlarınızdan ya da uzmanlardan destek alabilirsiniz. Tam olarak başarılı olamadığınız, aksaklık olduğunu düşündüğünüz noktalarda onlardan bilgi alın. Sizin gelişiminiz hakkında geri bildirim vermelerini isteyin. Kendimizi değerlendirirken genellikle objektif olmakta zorlanırız. Başkalarından geri bildirim almak gelişimimiz hakkında daha doğru değerlendirmeler yapmamızı sağlar.

“Belirlediğiniz hedefe adım adım ulaşmak için çalışırken ailenizden, arkadaşlarınızdan ya da uzmanlardan destek alın.

Proaktif olmak

Genellikle başarısız olmaktan korktuğumuz için kendimize hedefler koymaktan uzak dururuz. Hem başarılı olmak ister hem de risk almak istemeyiz. Ancak her ikisine de aynı anda sahip olmak imkânsızdır. Yaşamınızda iki seçenek vardır: Karşılaştığınız olaylara tepki vermek ya da kendi hedeflerinizi belirleyip kendi yolunuzda yürümek. İlk seçenek reaktif olmaktır. Çevrenizde bir şeyler olur biter. Hiçbir şey sizin kontrolünüzde değildir. Siz sadece seyirci olur, olumlu ya da olumsuz tepkiler verirsiniz. İkinci seçenek ise proaktif olmaktır. Yaşamınızı kendiniz yönlendirir, yaşamınızın baş rol oyuncusu ve yönetmeni siz olursunuz. Hedeflerinizi belirler ve kendiniz çabalar ve sonuca ulaşırsınız. Hayatınızda güzel şeylerin olması sadece sizin elinizde olur.
Hedef belirleme ilkeleri
• Küçük adımlarla başlayın. Küçük değişiklikler uzun vadede büyük etkiler yaratabilir.

• Hedefleriniz ve değerlerinizin birbirleriyle uyumlu olmasına dikkat edin.

• Kararlı olun. Hedefinize ulaşmak için çalışmaktan, çaba harcamaktan vazgeçmeyin. Başarısız olabilir ya da aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Ancak bunlar da sizi güçlü kılacaktır.

• Başarısız olmaktan korkmayın. bir hedefe ulaşmak için çaba sarf etmek zorlayıcıdır.hatalar yapabilirsiniz.ancak sürekli olarak başarısız olacağınızdan korkarsanız asla gelişemezsiniz.

Şenol BAYGÜL
Antalya
Psikolog / Psk.Danışman

Teşekkür Ederiz.

« Biz cahil dediğimiz zaman, mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğimiz ilim, hakikati bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okumak bilmeyenlerden de hakikati gören gerçek alimler çıkabilir.»M.Kemal ATATÜRK
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2008, 16:03:01 »

'Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez'Montaıgne...
teşekkürler.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2008, 16:13:48 »

'Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez'Montaıgne...
teşekkürler.

Aynen...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
THE_TURK
Uzman Üye

Performans: 75
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Ağustos 2008, 17:59:30 »

Üniversiteye yeni başlayanlar nolucak peki :_)?

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic