Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Coğrafya Bölümünü Seçsem ..... yardım!!!  (Okunma Sayısı 5072 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
GENERAL29
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Temmuz 2011, 09:58:38 »

arkadaşlar şimdi benim ts1 puanım 443 ben tercih  listeme cog da yazmak istiyorum babam bana illa türkçe öğretmenligi yaz diyor ben de kabul ettim ve yazdım ama ben ögretmen  olmaktan  nefret ediyorum ben cog okusam ögretmenlik  dışında şöyle nerelerde iş bulabilirim
Tasdelenİ.
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özel İdare Anadolu Lisesi Şahinbey/GAZİANTEP

« Yanıtla #1 : 23 Temmuz 2011, 11:01:35 »

öğretmenlik dışında iş bulman zor ama belki CBS üzerine kendini geliştirip yabancı dilinde iyi olursa belki CBS  şirketlerinde iş bulabilirsin.Üniversitelerde akademisyen olabilirsin bu alanda açık da var yani...
yemreadana
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Temmuz 2011, 11:08:40 »

Coğrafya Mezunları, Maden tetkik aram enstitüsü, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri, Orman genel müdürlüğü, Karayolları ,Meteroloji işleri, Türkiye istatisk enstitüsü, devlet planlama teşkilatı, turizm bakanlığı, çevre bakanlığı vs. gibi resmi yarı resmi veya özel kuruluşlarda da görev yapabilmektedir.. Smiley

Forever 1907
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #3 : 23 Temmuz 2011, 11:50:42 »

Coğrafya Mezunları, Maden tetkik aram enstitüsü, Devlet Su İşleri, Köy Hizmetleri, Orman genel müdürlüğü, Karayolları ,Meteroloji işleri, Türkiye istatisk enstitüsü, devlet planlama teşkilatı, turizm bakanlığı, çevre bakanlığı vs. gibi resmi yarı resmi veya özel kuruluşlarda da görev yapabilmektedir.. Smiley
Hocam eskiden o saydığınız kurumlarda (özellikle Jeomorfolog ünvanı olan coğrafyacılar) çalışabiliyordu ancak günümüzde bu kurumların personel işlerinin yönetmeliklerinde Coğrafyacılarla ilgili hiçbir ibareye denk gelmedim. Normalde çalışabİlmemiz gerekir ancak Coğrafya bilimiyle uğraşanların birbirlerini yemesi yüzünden Türkiyede bu alan sıkıntı içine girmiş ve kan kaybetmiştir. Sorunların aşılabilmesi için kurumlara topyekün taleplerde bulunulması ve bu istihdam hakkının elde edilmesi gerekiyor. Bu bölümü okuduktan sonra çalışma alanı olarak tercih edebileceğiniz en pirestijli kurumlardan biri de Tübitak'tır. Bunun belli başlı şartları var. Öncelikle dil sorununuz olmayacak (KPDS ÜDS verilmeli). Özellikle yüksek lisans yaparken bir proje kapsamında Tübitak kadrosuna geçmeniz daha kolaydır. Arkadaşların dediği gibi kendinizi CBS konusunda (yine dili vermek şartıyla) geliştirebilirseniz çok iyi olur. Bunun için yüksek lisansınızı CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) alanında yapmanızı tavsiye ederim. Coğrafyacıların imza yetkisi olmadığı için (uğurunda çaba harcanması gereken başka bir sorunumuz da budur) belediyelerde de çalışma olanağı bulamıyoruz. Çok sıkıntılar var. Ancak gelecek vaateden olaylar var; mesela yeni kurulan bakanlıklardan Şehircilik ve Çevre Bakanlığı bünyesinde CBS müdürlüğü de açılıyor (Bakanlık konusunda emin değilim, başka bir bakanlık da olabilir). Eğer eğitim dünyasına girmek istemiyorsanız size bir tavsiyem daha var; ŞEHİRCİLİK ve PLANLAMA okuyun. Hem imza yetkisi var hem de çok geniş bir çalışma yelpazesine sahip...

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #4 : 23 Temmuz 2011, 11:51:48 »

Şehircilik konusunda verdiğim tavsiyeyi üzülerek verdiğimi de söylemek isterim. O işte Coğrafyacıların da söz sahibi olmasını isterdim (isterdik)...

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
GENERAL29
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 23 Temmuz 2011, 16:36:54 »

en  sevmedigim meslegi neden yapmak zorundayım ki tarih ve  edebiyat da aklımda ona da işin zor diyorlar sinema tv dedik ona da torpil lazım diyorlar tamam ben en iyisi babamın marketin de elemanlıga devam edim. tarih istiyorum ama insanlar iş kesinlikle bulamazsın diyorlar yav neden bulamayayım ingilizce okuyacaksın,osmanlıcayı geçtim zaten artı birazda arapça neden iş bulamayacagım ki olmadı gider antalyada otelde çalışırım.
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2011, 17:21:19 »

en  sevmedigim meslegi neden yapmak zorundayım ki tarih ve  edebiyat da aklımda ona da işin zor diyorlar sinema tv dedik ona da torpil lazım diyorlar tamam ben en iyisi babamın marketin de elemanlıga devam edim. tarih istiyorum ama insanlar iş kesinlikle bulamazsın diyorlar yav neden bulamayayım ingilizce okuyacaksın,osmanlıcayı geçtim zaten artı birazda arapça neden iş bulamayacagım ki olmadı gider antalyada otelde çalışırım.
Kendinizi geliştirdiğiniz sürece ortalama her meslekte iş bulabilirsiniz. Yeterki 4 senelik üniversite hayatınızı iyi organize edin...

yemreadana
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 25 Temmuz 2011, 08:19:27 »

Hocam eskiden o saydığınız kurumlarda (özellikle Jeomorfolog ünvanı olan coğrafyacılar) çalışabiliyordu ancak günümüzde bu kurumların personel işlerinin yönetmeliklerinde Coğrafyacılarla ilgili hiçbir ibareye denk gelmedim. Normalde çalışabİlmemiz gerekir ancak Coğrafya bilimiyle uğraşanların birbirlerini yemesi yüzünden Türkiyede bu alan sıkıntı içine girmiş ve kan kaybetmiştir. Sorunların aşılabilmesi için kurumlara topyekün taleplerde bulunulması ve bu istihdam hakkının elde edilmesi gerekiyor. Bu bölümü okuduktan sonra çalışma alanı olarak tercih edebileceğiniz en pirestijli kurumlardan biri de Tübitak'tır. Bunun belli başlı şartları var. Öncelikle dil sorununuz olmayacak (KPDS ÜDS verilmeli). Özellikle yüksek lisans yaparken bir proje kapsamında Tübitak kadrosuna geçmeniz daha kolaydır. Arkadaşların dediği gibi kendinizi CBS konusunda (yine dili vermek şartıyla) geliştirebilirseniz çok iyi olur. Bunun için yüksek lisansınızı CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) alanında yapmanızı tavsiye ederim. Coğrafyacıların imza yetkisi olmadığı için (uğurunda çaba harcanması gereken başka bir sorunumuz da budur) belediyelerde de çalışma olanağı bulamıyoruz. Çok sıkıntılar var. Ancak gelecek vaateden olaylar var; mesela yeni kurulan bakanlıklardan Şehircilik ve Çevre Bakanlığı bünyesinde CBS müdürlüğü de açılıyor (Bakanlık konusunda emin değilim, başka bir bakanlık da olabilir). Eğer eğitim dünyasına girmek istemiyorsanız size bir tavsiyem daha var; ŞEHİRCİLİK ve PLANLAMA okuyun. Hem imza yetkisi var hem de çok geniş bir çalışma yelpazesine sahip...
Kendinizi geliştirdiğiniz sürece ortalama her meslekte iş bulabilirsiniz. Yeterki 4 senelik üniversite hayatınızı iyi organize edin...
Bu konuda çok haklısınız.. İş bulma olanağı ne kadar kısıtlı olsa da insanın kendisini geliştirmesine bakıyor bu gibi şeyler.. Bende Coğrafya okuyorum.. İngilizce Hazırlık sınıfını bitirdim ve Coğrafya 1. sınıfa geçtim. Kendimi geliştirebildikçe bir yerlere varacağıma inanıyorum.. Smiley

Forever 1907
GENERAL29
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 25 Temmuz 2011, 16:35:28 »

peki bu cbs egitimini okuldan mı alacaz yoksa kendi  imkanlarımızla mI?
mijovi
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Ağustos 2011, 16:59:38 »

bizim okulda (istanbul üni.) seçmeli olarak 2.sınıftan itibaren veriliyor. marmara üni. ise 1. sınıftan itibaren zorunlu olarak veriliyomuş. ama coğrafya nerde okumalıyım diyosan kesinlikle istanbul üni. seç. Türkiyedeki coğrafya bölümündeki akademisyenlerin çoğu iü çıkışlıdır.Bu arada general geçen sene benmde puanm 443 tü iü coğrafya seçmen halinde biizm okuldasn. eğer seçersen bana yaz okulda görüşüz yardımcı olurum sana.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic