Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: "Ya Coğrafyacılar Ne Yapsın?"  (Okunma Sayısı 7526 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kor_tv
VIP Üye

Performans: 108
Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« : 17 Mart 2012, 01:58:07 »

Konu 3254 Sayılı Kanunun “Meteoroloji Uzmanlığı” başlıklı 32/A Maddesi ile ilgilidir.

" Değiştirildiği şekliyle madde aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:  “Meteoroloji Uzmanlığı MADDE 32/A ‒ Genel Müdürlük merkez teşkilatında, görev alanına giren konularda çalıştırılmak üzere Meteoroloji Uzmanı ile Meteoroloji Uzman Yardımcısı istihdam edilir. Meteoroloji Uzman Yardımcılığına atanabilmek için 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlara ek olarak aşağıdaki şartlar aranır: a) En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve mühendislik fakülteleri ile Genel Müdürlüğün görev alanına giren ve yönetmelikle belirlenen fakültelerden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak. b) Yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak…”  Başka bir deyişle, “En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve mühendislik fakülteleri ile Genel Müdürlüğün görev alanına giren ve yönetmelikle belirlenen fakültelerden veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar” Meteoroloji Uzmanı olabilecek, ama Coğrafyacılar, jeomorfologlar, klimatologlar, vb. gibi mesleklerde akademik lisans ve lisansüstü öğrenim görenler (KURS DEĞİL) ve uzmanlaşanlar Meteoroloji Uzmanı olamayacak."

DEVAMI: http://www.belgeler.com/blg/2l2j/ya-cografyacilar-ne-yapsin-cografyacilar-ne-is-yapar-6-kasim-2011

Ben bu konuyla ilgili ayrıntılı bir şikayeti BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi)'e Coğrafyacıların çalışması gereken kurumların adını da zikrederek ulaştırdım. Şikayetlere oldukça hızlı bir tepki veren bimer yetkilileri tek tek bütün kurumlara yazdılar. Kurumlardan aldım cevaplar ise (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hariç) içler acısıydı arkadaşlar... size tavsiyem yukarıdaki yazının bir örneğini (kurumların adını da vererek) Bimer'e yollamanız. Toplu bir şekilde isteklerimiz dile getirmeliyiz. Etkili olacağına inanıyorum. Bu şikayet internet ortamında 5 dakikanızı almaz emin olun. Yıllarca dışlanmış olan mesleğiniz için...

BİMER: http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgApplication.aspx (dilekçe hakkı ve  şikayet seçeneklerini tıklayıp işlemi gerçekleştiriyorsun. Şikayetin takibi için sana verilen şikayet kodunu saklıyorsun)

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 17 Mart 2012, 07:40:17 »

O zaman bizde mali  müşavir olalım,bu ne ya yaptıkları tam saçmalık.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
maksimus
Deneyimli Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Mart 2012, 07:58:33 »

Güzel kardeşim adamların yaptıklarını ben yadırgamıyorum. Çünkü coğrafyayı bu hale getirenler bizzat bizin kendi hocalarımız kendi akademisyenlerimizdir. Örnek vereyim adam sosyolojiden mezun olmuş ama fiziki coğrafyadan doktora yapıyor. Bir başka üniversiteye çok kısa bir zaman önce coğrafya bölümüne Alman Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu birisi araştırma görevlisi olarak alındı. Şimdi coğrafyacılar bile bunu yaparken adamların yaptığı çok mu? Ben ce değil güzel kardeşim.
j.m.229
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Mart 2012, 17:28:29 »

ben de az önce yolladım...birlikten kuvvet doğar arkadaşlar... =) birlik olalım  =)
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2012, 19:58:49 »

ben de az önce yolladım...birlikten kuvvet doğar arkadaşlar... =) birlik olalım  =)
hassasiyetiniz için size teşekkür ediyorum Sayın Hocam; sevgiyle kalın...

İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmez isen, ya nice okumaktır. (Yunus Emre)
Feyzullah Demir
Uzman Üye

Performans: 81
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Mart 2012, 20:26:54 »

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz..
Tebrik ederim..
Sanırım bunun temel nedenini çözmezsek bu aynen  devam edecek..

Şu ana kadar coğrafya bölümlerinde   çalışanların  coğrafya adına pek bir şey yapmadıkları ortada.
Üniversiteyi fotokopilerle bitirdik.
Kitap yok çünkü..
Olan birkaç kitap çok dikkatimi çekmişti..
Türkiye ile ilgili verilerin  neredeyse tamamı almanlar başta olmak üzere yabancı kaynaklardan alıntılar yapılarak hazırlanmıştı..200 sayfalık kitabın son 15 sayfası kaynakçaydı.
Ben Türkiye ile ilgili verileri nasa’dan alıyorum.
Yüksek çözünürlüklü haritalar pek hazırlanmamış..
Türkiye ile ilgili hiçbir görsel animasyon video kaynağı yok.
Marmarayı bile national geographic’ten izletiyorum.
İlginç bir anımı anlatayım..
Üniversitemizden bir hocamız dersaneye gitmiş..
3 ay sonra  güle güle demişler..
Neden diye sordum..
Adam prof. ama elinde not okuyarak ders vermeye çalışıyor.
Diğer dersane hocaları eli cebinde ders anlatıyor..
Prof not okuyarak ders anlatıyor..
Öğrencinin dikkatini çekmiş..
Bir kaç zor soru sormuşlar..Cevap veremeyince sonuç malum..
Yanlış anlaşılmasın ama maalesef gerçek bu..
Ben ünv. eli cebinde not okumadan ders anlatan sadece iki hoca gördüm..
Biri vefat etti zaten..Diğerlerinin bana kattığı hiçbir şey yok.
Kendileri branşlarına hakim değiller ki bana ne versinler.

Birkaç hocamız var haklarını yememek lazım ama yetmiyor ki…
Yüz nakli yapan doktorları bilirsiniz.Cumhurbakanı davet etti köşke..
Peki ya coğrafyacıların bilim adına başta olmak üzere devlet ve topluma dikkate değer yeni bilgi üretme konusunda başarısı..
YOK..
Üretmeyen araştırmayan salla başı al maaşı zihniyetiyle hiçbir şey yapamayacağımız ortada.
3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede denizcilik bakanlığı kurdurmayı başaramamışsak  coğrafyacılar olarak bunu siyasetçilere anlatamamışsak , dünyanın en önemli coğrafyasında bir coğrafya ensitüsü bile  kuramamışsak ,bir tane danışmanı cumhurbaşkanı veya başbakanlığa verememişsek ,dünyanın en büyük deniz altı nehrini burnumuzun dibinde boğazda İngilizler buluyorsa oturup ne yapıyoruz diye sorgulamamız gerekir
Müfredat yanlışlarla dolu…Bakıyorum sözüm ona coğrafyacılar ağız dalaşında..Al birini vur ötekine..
Allahtan bir piri reis bir  katip çelebi var da onlarla avunuyoruz..
Nereye kadar sürecekse….

Bu arada bende ettim şikayetimi...İşe yarar mı bilmem ..
Ünviversitelerde oturanlara kalmasın işimiz artık..
turgi
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Mart 2012, 11:38:26 »

Bende şikayette bulundum. Bakalım ne çıkacak? Bekleyip görelim.
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Mart 2012, 20:33:36 »

Arkadaşlar ben de sizlere gönülden katılıyorum. Bir çok branş bizim siteye ve branşımızın birlikteliğine hayranlıkla bakıyor. Peki bu birliğimizi neden faydaya dönüştüremiyoruz. Program değiştikten sonra kaç tane branşın düzenli seminerleri oldu? Bir araya gelip bu meseleleri hangi branşlar konuşabiliyor.Herkes biz bir yerdeyiz atandık yada hasbel kader bir dersanede çalışıyoruz. Kendi değerimizin artması iş alternatiflerinin genişlemesi ile olur birazda.Önümüzdeki yapacağımız çalışmaların başında ; milli güvenlik derslerinin coğrafyaya verilmesi geliyor.  Üniversite giriş sınavında kilit konumundayız ancak hak ettiğimiz yerde değiliz bence .Kamoyu nasıl oluşturulur bunun en güzel örneğini KPSS mağdurları verdi her yerde toplu olarak ideoloji gözetmeden seslerini duyurdular.
   Bu konuda sizleri öncelikli olarak gazetelerin eğitim köşelerine , üniversitelerin Coğrafya  bölümlerine ve bakanlığa mail - faks göndermeye davet ediyorum.

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
kor_tv
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Koray KOR

Site
« Yanıtla #8 : 26 Mart 2012, 15:05:53 »

ben de az önce yolladım...birlikten kuvvet doğar arkadaşlar... =) birlik olalım  =)
Arkadaşlar ben de sizlere gönülden katılıyorum. Bir çok branş bizim siteye ve branşımızın birlikteliğine hayranlıkla bakıyor. Peki bu birliğimizi neden faydaya dönüştüremiyoruz. Program değiştikten sonra kaç tane branşın düzenli seminerleri oldu? Bir araya gelip bu meseleleri hangi branşlar konuşabiliyor.Herkes biz bir yerdeyiz atandık yada hasbel kader bir dersanede çalışıyoruz. Kendi değerimizin artması iş alternatiflerinin genişlemesi ile olur birazda.Önümüzdeki yapacağımız çalışmaların başında ; milli güvenlik derslerinin coğrafyaya verilmesi geliyor.  Üniversite giriş sınavında kilit konumundayız ancak hak ettiğimiz yerde değiliz bence .Kamoyu nasıl oluşturulur bunun en güzel örneğini KPSS mağdurları verdi her yerde toplu olarak ideoloji gözetmeden seslerini duyurdular.
   Bu konuda sizleri öncelikli olarak gazetelerin eğitim köşelerine , üniversitelerin Coğrafya  bölümlerine ve bakanlığa mail - faks göndermeye davet ediyorum.
Bende şikayette bulundum. Bakalım ne çıkacak? Bekleyip görelim.
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz..
Tebrik ederim..
Sanırım bunun temel nedenini çözmezsek bu aynen  devam edecek..

Şu ana kadar coğrafya bölümlerinde   çalışanların  coğrafya adına pek bir şey yapmadıkları ortada.
Üniversiteyi fotokopilerle bitirdik.
Kitap yok çünkü..
Olan birkaç kitap çok dikkatimi çekmişti..
Türkiye ile ilgili verilerin  neredeyse tamamı almanlar başta olmak üzere yabancı kaynaklardan alıntılar yapılarak hazırlanmıştı..200 sayfalık kitabın son 15 sayfası kaynakçaydı.
Ben Türkiye ile ilgili verileri nasa’dan alıyorum.
Yüksek çözünürlüklü haritalar pek hazırlanmamış..
Türkiye ile ilgili hiçbir görsel animasyon video kaynağı yok.
Marmarayı bile national geographic’ten izletiyorum.
İlginç bir anımı anlatayım..
Üniversitemizden bir hocamız dersaneye gitmiş..
3 ay sonra  güle güle demişler..
Neden diye sordum..
Adam prof. ama elinde not okuyarak ders vermeye çalışıyor.
Diğer dersane hocaları eli cebinde ders anlatıyor..
Prof not okuyarak ders anlatıyor..
Öğrencinin dikkatini çekmiş..
Bir kaç zor soru sormuşlar..Cevap veremeyince sonuç malum..
Yanlış anlaşılmasın ama maalesef gerçek bu..
Ben ünv. eli cebinde not okumadan ders anlatan sadece iki hoca gördüm..
Biri vefat etti zaten..Diğerlerinin bana kattığı hiçbir şey yok.
Kendileri branşlarına hakim değiller ki bana ne versinler.

Birkaç hocamız var haklarını yememek lazım ama yetmiyor ki…
Yüz nakli yapan doktorları bilirsiniz.Cumhurbakanı davet etti köşke..
Peki ya coğrafyacıların bilim adına başta olmak üzere devlet ve topluma dikkate değer yeni bilgi üretme konusunda başarısı..
YOK..
Üretmeyen araştırmayan salla başı al maaşı zihniyetiyle hiçbir şey yapamayacağımız ortada.
3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede denizcilik bakanlığı kurdurmayı başaramamışsak  coğrafyacılar olarak bunu siyasetçilere anlatamamışsak , dünyanın en önemli coğrafyasında bir coğrafya ensitüsü bile  kuramamışsak ,bir tane danışmanı cumhurbaşkanı veya başbakanlığa verememişsek ,dünyanın en büyük deniz altı nehrini burnumuzun dibinde boğazda İngilizler buluyorsa oturup ne yapıyoruz diye sorgulamamız gerekir
Müfredat yanlışlarla dolu…Bakıyorum sözüm ona coğrafyacılar ağız dalaşında..Al birini vur ötekine..
Allahtan bir piri reis bir  katip çelebi var da onlarla avunuyoruz..
Nereye kadar sürecekse….

Bu arada bende ettim şikayetimi...İşe yarar mı bilmem ..
Ünviversitelerde oturanlara kalmasın işimiz artık..

Cevap almaya başladınız mı sayın hocalarım? Maillerinizi kontrol edin. Size de klasik cevaplar gelmeye başlamıştır...

j.m.229
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 30 Mart 2012, 14:31:04 »

bana  henüz bir yanıt gelmiş değil hocam  Sad , alırsam paylaşırım...
xunav
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 30 Mart 2012, 19:50:53 »

işletmecinin milli eğitim müdürü olduğu bir ülkeden başka ne beklenir ki...
azraasmin
Deneyimli Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 01 Nisan 2012, 09:53:05 »

işletmecinin milli eğitim müdürü olduğu bir ülkeden başka ne beklenir ki...

Milli Eğitim Bakanı demek istedin sanırım
atahan
Üye
**

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 02 Nisan 2012, 08:47:41 »

Ben de şikayetimi bildirdim.Umarım mantıklı bir açıklama yaparlar.Ancak bu açıklama ne kadar mantıklı olursa olsun coğrafyacıları görmezden gelmeleri  onlar için bir utanç nedeni olacaktır...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic