Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ortak Dil ve Coğrafya...D.ATEŞ  (Okunma Sayısı 4742 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DOGU-ATES
VIP Üye

Performans: 30
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Haziran 2009, 12:24:36 »

YAZI 1

ORTAK DİL VE COĞRAFYA

DOGU-ATES
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 15 Haziran 2009, 12:26:34 »

Bu yazıyı yaklaşık bir ay önce yazmıştım. Keşke o zaman siteye ekleseydim. Görülüyor ki buu ÖSS'den sonra oratk dil noktasındaki sıkıntılar daha da büyüyecek. Sorunun yakıcılığı göz önüne alındığında meslektaşlarımızın dikkatlerini çekecek bir noktadır diye düşünüyorum.

Yazı değerli meslektaşım Onur Aksakal'a istinaden yapılan bir tartışmadan dolayı yazılmıştır. Bu yönüyle meslektaşıma ithaf edilmiştir...
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Haziran 2009, 15:36:23 »

Doğu, çok anlamlı ve yerinde bir yazı...Teşekkür ederim.Sınav sorularının değerlendirilmesindeki yorumlara bakınca gerçek gün gibi ortada.Başka branşlarda bir soru üzerinde bu kadar farklı değerlendirme oluyor mu bilmiyorum?
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2009, 18:09:01 »

doğu hocam, düşüncelerinize aynen katılıyorum.bazı şeyler üzücü olsada siz gibi coğrafya öğretmenlerinin var olması ve gittikçe artması çok sevindirici.
ugur19
Moderator

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2009, 20:07:23 »

Doğu fikirlerine aynen katılıyorum.Çok yerinde harika tespitlerde bulunmuşsun.YAZI 1 dediğine göre bunun ikincisini de bekliyorum.

Bu arada Onur Hocama istinaden yaşanan tartışmayı çok iyi hatırlıyorum.Hatta akademisyenlerden de bayağı bir cevap gelmişti.Ama sanki tüm suçlu coğrafya öğretmenleri gibi lanse edilmiş ve ülkemizdeki coğrafya öğretiminin hiç kabahati yokmuş gibi bir anlam yüklenmişti.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2009, 23:25:24 »

Bilimsel çalışmaların en zirvede olduğu dönemlerde Arapça, Farsça ve sentez olarak da Osmanlıca  dilleri kullanılmış Cumhuriyet döneminde ise batıda yapılan bilimsel çalışmaların eserleri dilimize devşirilmiştir. Bu nedenle yeniler eskiyi kullanmama hususunda inat ederken eskiler yaniyi kullanmama hususnda inatçı davranmıştır. Neticede ortak dil oluşmamamıştır çünkü kuşak çatışmaları olmuştur. En basit örneği verecek olursak kitabı yazarken milliyetçi düşünce yapısına sahip olan bir incelemeci yerleşmiş bir kavram olan "hakim rüzgar yönü" ifadesi yerine "egemen rüzgar yönü" ifadesinin kullanılması hususunda ısrarcı olmuştur. Böyle ideolojik veya subjektif yaklaşımlarla hareket edildiğinden ortak bir dilin oluşması imkansız gibi görülmektedir.
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2009, 08:22:54 »

"milli gelir =ulusal gelir" gb.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 19 Haziran 2009, 09:16:30 »

ya da milli eğitim bakanı x ulusal eğitim bakanı
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2009, 18:47:44 »

Doğu Hocam ellerine sağlık güzel bir analiz olmuş.Alanımızdaki keşmekeşliklerden en başta gelen bir sorunu dillendirip kişilerin düşünceye itilmesi bile bir katkıdır.Çözüm önerilerinizde olacak anladığım kadarıyla diğer yazılarınızda.İyi çalışmalar..

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Emre Ütenler
Moderator

Performans: 204
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Haziran 2009, 23:39:48 »

Aslında Doğu Hocam çözüm önerilerinide vermiş!Özellikle şu cümle herşeyi gayet güzel özetliyor:" Bunun için herkes komplekslerinden arınıp doğru ile yanlışa cepheden bakmalıdır. Eteklerdeki taşlar dökülmeden bu sorunun aşılması da mümkün olamaz."
Eline sağlık Doğu!

Emre ÜTENLER                               Eskişehir Atatürk Lisesi Coğrafya Öğretmeni

http://www.esatalise.k12.tr
Erdal Taşlıçukur
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

beypazarı-ankara

« Yanıtla #10 : 19 Haziran 2009, 23:49:53 »

doğu hocam eline sağlık. gerçekten de çok yerinde yapılmış bir tespit. umarım çözüm üretebilme anlamında da çok önemli bir başlangıç oluşturur. teşekkür ederim.

BENÇOKAYRILIKLARGÖRDÜM
OYÜZDENBİTİŞİKYAZIYORUM
"HERŞEYİ"
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic