Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: CBS (GIS) Kursu  (Okunma Sayısı 26370 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
nedimusta
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 17 Temmuz 2010, 13:52:50 »

Merhaba. Ben Coğrafya 4. sınıf öğrencisi oldum bu sene ve önümüzdeki günlerde CBS sertifikası almak için ankarada kursa katılacağım kurs 5 günlük. Sizce yerinde bir kararmı ve bu bana meslek hayatında nasıl bir  avantaj sağlar. şimdiden teşekkürler.
tarumoloji
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 17 Temmuz 2010, 14:42:52 »

Mesleki olarak CBS üzerine gidecekseniz tabi ki iyi bir karar, Belediyelerde açılan CBS bölümlerinde çalışmak gibi bir düşünceniz varsa kurs etkili olacaktır fakat bu işi daha profesyonel yapmak istiyorsanız daha uzun süreli kurslara gidiniz ve ortalamanın üzerinde ingilizce öğrenin.

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
nedimusta
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Temmuz 2010, 14:47:19 »

teşekkürler.. meslekte ilerledikçe coğrafi bilgi sistemleri uzmanı ya da müdürü ünvanına kavuşuyoruz sanırsam. çalışma koşulları ve maaş hakkında bilgisi olanlarda bişeyler yazarsa çok iyi olur.
adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2010, 07:49:13 »

Değerli kardeşim

Öncelikle CBS kurs ile öğrenilmez kurs ile CBS'nin ana kavramlarını öğrenirsin bu konu ile ilgili olarak daha önce de yazmıştım ama senin için bir daha yazmak istiyorum.

Bu konu ile ilgili olarak bazı öğretim üyeleri ve özel kurs yetkilileri öğrencilere gaz vererek güzel rüyalar ve hayaller vadederler ehh gaza gelen öğrenci de soluğu CBS kursunda alır ama AKLI BAŞINDA BİR ÖĞRENCİ şunu bilir?

Öncelikle fen edebiyat mı yoksa öğretmenlik bölümünü mü okuyorsun bilmiyorum ama sonuçta her iki okul da meslek adamı yetiştirmez bu nedenle bu okullardan mezun isen sana ait bir meslek odan olmayacak meslek odan olmadığı için bilir kişi veya imza yetkisine sahip olamazsın bu nedenle devlet kurumları ve özel kurumlar CBS işletmeni alırken imza yetkisine sahip olan bir insanı işe alırlar örneğin: jeoloji mühendisi, jeodezi ve fotogrometri mühendisi veya çevre mühendisi gibi bu kişilerin projedeki imzaları kabul görür ve geçerlidir. bu projeyi sen yapsan bile mutlaka bir mühendis imzası şartır. bu nedenle bir fen edebiyat mezunu veya eğitim fakültesi mezunu bu konularda asla tercih edilmez.

CBS ile ilgili olarak devlet su işleri, orman bakanlığı, veya karayolları gibi hangi kuruma gidersen git buralara CBS nin kralı olsan giremezsin bu kurumların KPSS kriterlerine baktığında zaten mühendis aldıklarını görürüsün.

şimdi senin yapman gereken bir coğrafyacı olarak CBS yi kendi işine yarayacak kadar öğrenmen bunu ötesi senin bir işine yaramaz örneğin bir coğrafyacı olarak amenejman veya dolgu hesabı yapamazsın çünkü bunlar mühendislik konularıdır. CBS kurslarında veya coğrafya bölümünde bunlar sana öğretilmez devlet su işlerinde çalışırken sana barajın dolgu hesabını yap derlese HÖNK der kalırsın yani bu işler sadece CBS ile bitmez CBS nin gerektirdiği teknik eğitimi de almış olman gerekli CBS üzerindeki istatistiksel işlemler için çok ciddi istatistik bilginin olması gerekli zaten bu kurumlarda gruplar farklı işleri yaparlar

Sana bir tavsiyem KPSS klavuzunu incelemendir
nedimusta
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2010, 18:44:22 »

Adniral kardeşim tavsiyelerin için saol, keşke daha önce tavsiyelerine ulaşabilseydim. Şuan kursu alıyorum dönüşü yok biraz içim karardı açıkcası peki netcad programını iyi derecede bilmem ve sıfırdan bir proje hazırlayıp bitirecek kıvama gelebilmem bana bi avantaj sağlamaz mı?Huh?
tarumoloji
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Temmuz 2010, 19:11:54 »

"adniral" kişi istedikten sonra bu tür şeyleri öğrenebilir benim iki tanıdığım (Uzun zamandır görüşemiyoruz) şu anada bu işle meşguller. Her ikiside fen edebiyat coğrafya mezunudur. Sizin yazdıklarınızdan ben şunu anladım CBS yi coğrafyacılar değil Harita Müh Jeologlar yapsın diyorsunuz, yani kendi alanımızı başka bölümlere deveretmeyi öneriyorsunuz. Bir yönden haklısınız projenin matematik yönünü mühendisler çok iyi beceriyorlar ama geri kalan kısmında ihtiyaç duyulan kişi bir coğrafyacı oluyor, her işte olduğu gibi CBS ile ilgili gelişim tecrübe ve gerekli çalışma ile oluyor.

Kurstan asla zarar göremeyeceğinize göre ufakta olsa yarar görürsünüz. Önü açık elemana aç bir bölüm olması ve mühendislerin yukarıda yazıldığı gibi CBS ye aşırı ilgili olmamaları sebebiyle kariyer yapılabilecek bir alandır.

Bilim kurgu, varoluşsal bir benzetmedir. İnsan hakkında hikayelerin düzenlenmesine izin verir. Isaac Asimov' un söylediği gibi, her bir bilim kurgu hikayesi şimdiye kadar önemsiz görünmüş olabilir, at gözlüğü takmış eleştirmenlere ve bugünün filozoflarına,fakat bilim kurgunun esası, özü kurtuluşumuzda hayati önem taşır, eğer bir gün kurtulacaksak.
(SG-1)
nedimusta
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Temmuz 2010, 20:38:47 »

yorumunuz için teşekkürler. ben bu tarz çizim programlarına hakim olduğumu düşündüğümden bu sektöre yönelmeyi en azından bir sertifika sahibi olmayı istedim...yapacağıma inanıyorum yine değreli görüşleriniz olursa lütfen herkes paylaşsın...tekrar teşekkürler.
adniral
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 20 Temmuz 2010, 07:41:21 »

Değerli arkadaşlar Coğrafi bilgi sistemleri pek çok disiplin tarafından kullanılır isminde coğrafya kelimesi var diye coğrafyaya mal edilemez çevre, orman, peyzaj, şehir planlama ve daha sayamayacağım kadar disiplin CBS kullanır Coğrafyacılar CBS ile iş yapan kurumlarda ancak ve ancak proje elamanı olabilir yani size sayısallaştırılacak bir bölge verirler siz de sayısallaştırırsınız buna CBS dilinde işin hamallığı denir sonra imza yetkisi olan bir mühendis projenin altına kendi adını ve soyadını yazar ve imzasını çakar benim bu şekilde tarım ve köy işleri bakanlığında ve TPAO da ve TKİ de çalışan arkadaşlarım var coğrafya bölümü mezunudurlar ücretli pozisyonda 750 TL gibi bir maaşa günde 8 saat sayısallaştırma yapıyorlar proje bitince kapının önüne

Evet coğrafyacılar ve coğrafya öğretmenleri alanlarına CBS ile pek çok katkı getirebilir çalışmalarında kullanabilir ancak buraya kadar kimse size projenin altına imza attırmaz yoğurdu siz yiyebilirsiniz ama kaymağını aslaaaa

netCAD konusuna gelince netCAD türkçe ve türk orijinli bir program olduğu için mühendislerin amele takımı tarafından çok fazla tutuldu (Amele mühendis: dil bilmeyen ve bilişimden fazla anlamayan kağıdı ve kalemi çok seven kitle) olarak tanımlanır. bu nedenle belediyelerin imar müdürlüklerinde netcad lider durumdadır ancak netCAD CBS konusunda çok ama çok zayıftır çünkü programın ana mantığı kadastral işlemler için yapıldığından dolayı şehir işi imar planlarında kullnılır

bakanlıklar ise Orman bakanlığı, çevre, tarım ve köy işleri gibi bunlar arcgis veya mapinfo kullanırlar bu iki program zaten dünyada en fazla rağbet gören programlardır özellikle arcgis başlı başına bir platform haline geldi arcmap'in yanında diğer yardımcı programlar arcscene, arcglobe ve arccatolog kullanıcılara çok ama çok yaralı oluyor size önerim kesinlikle ArcGIS olur
tarumoloji
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Temmuz 2010, 08:42:10 »

Günümüzde CBS=Esri ArcGis olduğunu rahatça söyleyebilirim. Fakat dediğim gibi sırf imza yetkisi olayıyla Cbs bir mühendislik alanı gibi göstermek bence yanlış. Yada cbs ile sadece mühendislik uygulamaları yapıldığını düşünmekte yanlış. Ben 2 yıl kadar ArcGis ile uğraştım yetersiz ingilizcem ve ingilizcemi geliştiremem nedeniyle konudan uzaklaştım, 2 yıl içerisinde şunu gördüm CBS mühendis işi değil... Adamlar sayısallaştırmayı yapıyor haritalar maritalar her şey hazır ama sonuçta elde edilen şey ile ne yapılır nasıl uygulamalar yapılabilir yapılan bu projeden ne gibi şeyler öğrendik sonuç ne yorumlarımız nedir gibi soru sorulduğunda cevap ... CBS sırf sayısallaştırma haritalar grafikler oluşturma değildir.

(SG-1)
sis_5154725
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2012, 13:44:05 »

Arkadaşlar fen-edebiyat coğrafya bölümleri neden eğitim öğretim veriyor? Devletin hiçbir kurumunda ne kadromuz nede imza yetkimiz var. Bana göre tek suçlu bizim AKADEMİSYENLERİMİZ yatıyorlar. Bana kimse dokunmasın kariyerimi yapim başka bişe umrumda olmaz şeklinde bakıyorlar bu eğitim verdiğimiz öğrencilerimizi nasıl istihdam edebiliriz diye düşünen yok. Tok açın halinden anlamaz. Akademisyenlerimiz bir araya gelipte gidip hakkımız olanları TBMM'den talep edemiyorlar. Almış olduğumuz derslerin çoğu belediyecilik üzerine ve belediyeler bizim için çok büyük bir istihdam alanı ama maalesef bizimkiler bişe yapmıyor. Bizim bir ünvanımız bile yok arkadaşlar. Akademisyenlerimizin hiçbiri bir araya gelip mezun olan veya mezun olacak öğrencilerimiz nerde çalışır diye düşünemiyorlar. Bunu her platformda dile getiriyorum ama bizimki sadece sesiz çığlık.
sis_5154725
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2013, 11:04:11 »

Balıkesir Ünv. Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunuyum. Coğrafya bölümünden mezun olanlar devletin çok sınırlı kurumunda ve sayıda istihdam edilmektedir. Özel sektörde ise sadece dershanelerde iş bulabilmekteyiz. Şimdi ise Başbakanımızın açıklamasına göre dershanelerin önemi azalacak, çoğunluğu kapatılacak ve özel okula dönüştürülecekmiş. Buda binlerce coğrafya mezununun işsiz kalacağı evine, eşine ve çocuğuna ekmek götürememesi anlamına gelmektedir. Elimizdeki iş imkânları da birer birer gitmektedir.  Bundan da ziyade coğrafya bölümü mezunlarının nerde nasıl istihdam edilebileceği belli bile değil. Mevcut istihdam alanlarına ise çok az sayıda coğrafyacı alınmaktadır. Bizler üniversitelerde belediyecilik üzerine birçok ders aldık. Benim transkiribimdeki belediyecilikle ilgili almış olduğum dersler şunlar: Beşeri Coğrafya, Klimatoloji, Bölgesel Coğrafya, Kültürel Coğrafya, Jeomorfoloji, Nüfus Coğrafyası, Kırsal Yerleşmeler Coğrafyası, Doğal Kaynaklar ve Korunması, Hidrografya, Şehir Coğrafyası, Avrupa Coğrafyası, Ekonomik Coğrafya, Afetler Coğrafyası ve Yönetimi, Coğrafi İstatistik, Coğrafi Bilgi Bilimi, Turizm Coğrafyası, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), Avrupa Birliği ve Havza yönetimidir. Almış olduğumuz bu kadar dersin içeriklerini incelerseniz coğrafyacının belediyecilik için ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Belediyelerde bu kadar eğitimli personellerin olmadığını biliyorum. Çünkü belediye kanununun personel istihdamında yer almıyoruz. Almış olduğumuz derslerden biride yukarda belirttiğim Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) dersi ve belediye kanununun 14. maddesinde: Belediye, mahallî müşterek nitelikte olmak şartıyla; coğrafî ve kent bilgi sistemlerihizmetlerini yapar veya yaptırır. Coğrafi istatistikleri bir coğrafyacıdan daha iyi kim toplar ve kim analiz edebilir? Belediye kanunun da açıkça yazıyor ve maalesef belediyeler bunun ne demek olduğunu bilmediğinden ve personel istihdamındaki maddede coğrafyacı olmadığından tabir yerinde ise ağzımızla kuşta tutsak kapılar yüzümüze kapatılıyor. Benim sizlerden ricam coğrafyacıların ders içeriklerini araştırın belediyecilikte ne kadar gereklidir bunu araştırır iseniz belediye kanununun personel istihdamı maddesine biz coğrafyacıları da koydurmak için sesimizi gerekli yerlere duyuralım. Kentsel dönüşüm için, planlı şehirler için, belediyeciliğin her alanı için biz coğrafyacıların çok şey yapacağına inanıyorum. Beldiye kanunun personel istihdamı bölümünde Coğrafyacı yazar ise biz coğrafyacılar için belediyeler çok büyük bir istihdam alanını oluşturur. Tabi bizim kadar Coğrafya Bölümlerindeki akademisyenlerimizde uğraşırsa bu kanunda bizimde hakkettiğimiz yeri alacağımıza inanıyorum. Bu zamana kadar yeterince uğraşmayan akademisyenlerimize sesleniyorum bizler nerelerde istihdam edileceğiz, elimizdeki yerlerde bir bir gidiyor. Belediye bizim için çok büyük istihdam alanı bari bu hakkı kazanmaya çalışın. Bizlere sahip çıkın, sesiz çığlığımızı duyun...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic