Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'nin ikinci büyük gölü artık Beyşehir Gölü  (Okunma Sayısı 6852 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ferhatca80
Uzman Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Balıkesir

Site
« : 20 Ağustos 2008, 08:11:18 »

Küresel ısınma, kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama yüzünden Tuz Gölü'nün 90 yılda yüzde 85 küçülmesi nedeniyle Beyşehir Gölü, Türkiye'nin ikinci büyük gölü oldu.

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semih Ekercin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doktora tezi çalışmaları kapsamında Tuz Gölü ve Beyşehir Gölü'nün kıyı çizgilerinde yaşanan değişimleri incelediğini söyledi.

Bu çalışma kapsamında NASA'dan bile destek aldığını vurgulayan Ekercin, son yüzyıla ait ABD, Japonya ve Fransa uydu görüntüleri ile askeri haritaları inceleyerek göllerdeki küçülmeyi tespit ettiğini bildirdi.

Yaptığı araştırma sonucunda Türkiye'nin ikinci büyük gölü olarak bilinen Tuz Gölü'nün 1915 yılında haritalara göre 216 bin 400 hektar olduğunu ifade eden Ekercin, şunları kaydetti:

''Tuz Gölü o yıldan bu yana ciddi anlamda küçüldü. Tuz Gölü'nün su yüzey alanının 1987 yılında 92 bin 600 hektara gerilediğini tespit ettim. 2005 yılında da gölün suyla kapladığı alanın 32 bin 600 hektara gerilediği uydu fotoğraflarıyla açıkça görülebiliyor. Kuraklık, bilinçsiz tarımsal sulama, göle ulaşan kaynakların kuruması gibi etkenler adeta gölün sonunu getirdi. Gölün suyla kapladığı alanın kış aylarında arttığı söyleniyor. Böyle bir durum yok. Kış aylarında kıyı kesimleri bataklık halini alıyor. Suyla kaplanan alan artık değişmez oldu. Kışın kıyıda su yerine çamur görüyorsunuz.''

-COĞRAFYA BİLGİLERİ SİL BAŞTAN-

Tuz Gölü'nde suyla kaplı alanının 30 bin hektara kadar gerilediğini vurgulayan Ekercin, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin üçüncü büyük gölü olarak bilinen Beyşehir Gölü'nün kapladığı alan ise 65 bin hektardan 50 bin hektara geriledi. Buna göre suyla kapladıkları alanlar olarak ele alındığında Beyşehir Gölü 50 bin hektarlık alanıyla Tuz Gölü'nden oldukça büyük. Özellikle 2000 yılından sonraki uydu görüntüleri incelendiğinde göllerin büyüklük sıralamasının değiştiği görülüyor. Artık Türkiye'nin ikinci büyük gölü Beyşehir Gölü oldu.''

Türkiye'nin önemli gölleri arasında yer alan Akşehir Gölü'nün de kuruduğunu anımsatan Ekercin, ''Kuraklık, coğrafya bilgilerini değiştiriyor. Bazı bilimciler göllerin yataklarının durduğunu bu yüzden suyla kapladığı alan olarak sıralama yapılmasının yanlış olduğunu söyleyebilir. Bu durumda 1 milyon yıl önce var olan Konya Gölü'nün de halen durduğunu söyleyebiliriz'' dedi.

Göllerin, sırayla hızla kuruduğunu belirten Ekercin, ''Artık ciddi önlemlerin alınması gerekiyor. Böyle giderse bırakın ikinci, üçüncülüğü Tuz Gölü 2015 yılına kadar varlığını sürdüremeyecek'' diye konuştu.

Memurlar.net

Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 20 Ağustos 2008, 08:26:15 »

Ben kışnı tekrar belli oranda yükselir diyecektim ama onun da cevabı verilmiş araştırmada.

Artık kış mevsiminde gölün su miktarında meydana gelen artış da yaşanmıyor.Bir yandan kuraklık, bir yandan vahşi sulama derken yavaş yavaş Tuz gölünün sonu hazırlanıyor.

Akşahir de kurumuş.Aynı durum onun için de geçerli.

Artık bazı tedbirlerin alınması lazım.

En azından tarımda vahşi sulama terkedilp damla sulamanın gerçekleştirilmesi için çalışılmalı.Eğer yetkililer bu işe el atmazsa sadec millete güvenirse bu işin önü alınamaz.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 20 Ağustos 2008, 08:28:40 »

Küresel ısınma ve onun uzantıları durumundaki çevresel sorunlar bir kartopunun adeta yamaçtan yuvarlarcasına her geçen gün sürecin kısalması, olayların  daha da büyümesine sebep olacak bir yapı meydana getirmektedir.

Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Ağustos 2008, 08:42:58 »

Küresel ısınma, kuraklık ve bilnçsiz sulama devam ederse Türkiye'de göl kalmayacak. Yetkililerin bir an önce önlem alması gerekir.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Ağustos 2008, 08:47:17 »

Bu üzücü haberler canımıza tak etti.  " Bişey yapmalı ! "

Dünyayı güzellik kurtaracak...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Ağustos 2008, 09:48:03 »

Bu önemli bilgi için teşekkürler, ayrıca üzücü bir durum.
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 20 Ağustos 2008, 10:01:29 »

tuz gölü ve çevresi türkiyenin en az yağış alan buharlaşmanın enfazla olduğu bölümü malum.tuz gölü 3.büyük göl olması bile yakın zaman da imkansız,tamamen biter.ama diğer göllerden ekonomik kazanımlarıyla farklı olduğundan gölün kalması gerekecek tedbirler alınmalı ve herzaman derim ki:tek çare hirfanlıdan besleme yapılması,daha doğrusu diğer alanlar içnde aynı çözüm bence bundadır:sularımızı artık verimli hale getirebilmek için taşımalıyız.ülkemizde farklı iklim bölgeleri olması şansımızdır.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 20 Ağustos 2008, 10:51:21 »

Arkadaşlar;bu sene Van'a ve kendi memleketim olan Erzincan- Kemaliye'ye gittim.Yol boyu bir çok dere ve çayın kuruduğunu gördüm.Malatya çıkışında karakaya barajı üzerinde bir köprü yapılmıştı;altı suyla doluydu,şimdi sudan eser kalmamaış,baraj suyu çekilmiş!Aynı durum Keban barajındada var!Barajın şu andaki doluluk oranı %29'larda.Su seviyesi 15-20 mt.çekilmiş.Karasu yatağı eskiden görülmezdi(5-10 yıl önce) göl gibiydi...Şimdi barajın sularının çekilmesiyle birlikte,karasu yatağındaki sularda çekilmiş..Sonuç:kuraklık ülkemizde hergeçen yıl etkisini arttırarak devam ediyor..Bu nedenle halkın bu konuda bilinçlenmesi, suyun bir damlasının dahi yakın gelecekte petrol kadar değerli olacağının bilincine varması lazım!Özellikle sulamada damlama sistemine acilen geçilmesi lazım..Uğur arkadaşımızın dediği gibi artık suyu petrol gibi km'lerce öteden getirme zamanıdır..Sularımız gürül,gürül akıp denize gidiyor..Not:(İlginçtir ülkemizde kuraklık doğal afetler grubuna girmiyor!!)  
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #8 : 20 Ağustos 2008, 13:00:23 »

karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Ağustos 2008, 18:19:26 »

Bu durumun sadece küresel ısınma yada kuraklık ile açıklanması bence doğru değil.Asıl etkenin gelişmişliğin etkisiyle başta tarım olmak üzere birçok sektörde aşırı su kullanımının etkili olduğunu düşünüyorum.Yeraltı su depolarını dengesi bozuldu.Kısacası 'Küresel israf var'.
beylerbeyi68
Uzman Üye

Performans: 36
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 21 Ağustos 2008, 01:54:00 »

Konya'da şeker pancarı furyasından sonra yağlık ayçiçeği furyası başladı.Bu sene kuyuların çekilmesi nedeni ile yeterli sulama yapılamıyor.Bu ürünün üst üste ekilmesi toprağı bitiriyor.Halk arasında kanser denilen bir ürün hastalığına yol açıyor.Aksaray Ovasını sulayan mamasun (gökçe) barajı'nın sularının şehire verilmesi 1 aylık sulama suyunu hortumladığı anlaşıldı.Barajı besleyen Melendiz Çayı ve diğer kolları kasaba belediyeleri tarafından yapılan göletlerle kesilmesi,barajın da yeterli suyu alamadığını ortaya koydu.Aksaray köylüsü toprakta hastalık olduğunu,ürün alamadıklarını sık sık dile getiriyordu.yapılan araştırma sonucu,bilinçsiz sulama nedeni ile toprağın tuzlandığı anlaşıldı.Bu nedenle terkedilmiş arazi  oldukça fazla.Halk arasında mero denilen DSİ görevlilerinin ellerindeki kanal kapısı anahtarları, demircilere yaptırılmış, her çifçinin elinde vardı.Gece 10 dekar tarlaya kanalı çeviriyor,gündüz kapatmaya gidiyorlardı.Bereket fışkıran topraklar artık masrafı kurtarmıyor.Kapısında günlerce sıra bekledikleri TMO'nun siloları hurdacılara ihale edilerek sökülmesi planlanıyor.
Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 21 Ağustos 2008, 06:11:33 »

evet arkadaşlar.internette birçok sitede bu haber var.bilgiler güncellenecek.aslında geç bişle kalındı.bir gecede küçülmedi tuz gölü.2.büyük göl beyşehir gölüdür.

Kayracan
onlemkal
Üye
**

Performans: 92
Çevrimdışı Çevrimdışı

....

« Yanıtla #12 : 21 Ağustos 2008, 17:14:46 »

Eğirdir Gölü Herşeye rağmen ayakta durmak,kurumamak için elinden geleni yapıyor.Sadece onun yapması değil bizimde Eğirdir ve Diğer Göllerimiz  için birşeyler yapmamız gerek Ispartalı olarak kendimden utanıyorum.
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #13 : 21 Ağustos 2008, 19:30:30 »

arkadaşlar, atlas dergisinde beyşehir gölünün küçüldüğü eğirdir gölünün şimdi 3. büyük göl olduğu yazıyordu.yani eğirdir 2.göl mü oldu?yüzölçümlerini net bilmiyorum.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
jura
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 12 Eylül 2008, 10:34:46 »

sonunda hazin son gerçekleşti... Kuraklığın faturası acı bir biçimde ülkemize yansıyor. Bundan en fazla nasibini alan da İç Anadolu'daki göller oluyor.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic