Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: NAL PROJE- Akdeniz Isındı,Isınıyor  (Okunma Sayısı 3053 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
devran
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 04 Aralık 2007, 14:20:48 »

Sevgili Meslektaslarim,

Nisantasi Anadolu Lisesi Olarak Turk Cografya Kurumu 4. Ulusal Proje Yarismasina "Turkiye'nin Akdeniz Kıyılarında Deniz Suyu Sıcaklıklarının İncelenmesi" adli proje ile katildik ve yaptigimiz bu calisma tck tarafindan 1. lik odulune layik  goruldu.

Amacim burada size birinciligimizi aciklamak vs degil. Ancak son gunlerde yine alevlenen kuresel isinma varmi yokmu tartismalarina kucuk bir aciklik getirmek. Ve Ulkemizde bu konunun hala yeterince ciddiye alinmamasini vurgulamak.

Yaptığımız çalışmada öncelikle Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden, Akdeniz kıyılarında bulunan, deniz suyu sıcaklıklarını ölçen istasyonlara (Fethiye, Kaş, Finike, Antalya, Alanya, Anamur, Mersin, İskenderun) ait 1980 - 2005 ortalama deniz suyu sıcaklık verilerini, ortalama maksimum deniz suyu sıcaklık verilerini, ortalama minimum deniz suyu sıcaklık verilerini, ortalama hava sıcaklık verilerini, maksimum hava sıcaklık verilerini, minimum hava sıcaklık verilerini aldık. Aldığımız verileri, önce Excel formatına aktardık. Excel ile tüm verilerin ortalama değerlerini hesapladıktan sonra SPSS programında grafikleri oluşturduk.

Projemizi uzun uzun anlatmayacagim. Ancak buldugumuz sonuclardan can alici olanlar sunlar:

1980-2005  arası tüm yıllarda  artış-azalışlar ama  genel olarak artışlar olmuştur. Ancak 1994 yılından itibaren neredeyse tüm istasyonlarda  deniz suyu ortalama sıcaklıkları 22°C yi geçmiştir. İstasyon verilerine göre ortalama deniz suyu sıcaklıklarında 0,5 ile 2,3 °C lik bir artış görülmektedir.

Yıllık maksimum deniz suyu sıcaklık değerleri, anlaşıldığı üzere oldukça yüksektir. 1980 – 1994 yılları arasında dalgalı, ancak 22,50 – 23 C arasında salınımlar gösteren eğri, 1994 sonrası 23,50 – 24C arası salınımlar göstermektedir.(dikkat edin 1 derece bir fark var)

Yıllık ortalama minimum deniz suyu sıcaklık değerlerine bakıldığında ise bir artma görülmektedir. Değerler 19 – 20 C’lardan başlayarak 21,50 – 22 C ‘lara ulaşmıştır.

Hava sıcaklıklarındaki artis 2 derecedir.

Bunlar gibi meteoroloji verileri ile SPSS de istatistiki olarak yaptigimiz calismanin sonuclarini dogal tum sartlarla  yorumladik ve gorduk ki Akdeniz 1-2 derecelik ısınmıs durumda hem hava sicakliklarinda hemde deniz suyu sicakliklarinda. Bu artis Mersin, İskenderun yani bizim "dogu bolum" diye aldigimiz istasyonlarda daha fazla.

Bu artis 1992 sonrasi cok belirgin sevgili meslektaslarim. Yani son 15 yilda hizli bir artis trendi var.

Hala biz isinma var mi yokmu diye tartisiyoruz veya son gunlerde dusen yagislarla bu olayin gercek disi oldugunu dusunebiliyoruz, yeni projeler uretmiyoruz veya sesimizi duyuramiyoruz...

ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 04 Aralık 2007, 14:30:12 »

Değerli öğretmenim projenizi ve kazanmış olduğunuz birinciliği http://www.tck.org.tr/activity_index.php?activity_id=157&action=read adresinden öğrenmiştim.Sizi ve öğrencilerinizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.İzninizle ekibinizi de yazmak istiyorum.
LİSE PROJE DALINDA:

1. İSTANBUL – NİŞANTAŞI ANADOLU LİSESİ “ AKDENİZ KIYILARIMIZDA DENİZ SUYU SICAKLIKLARININ İNCELENMESİ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: EDGAR ŞAR, N. ALİCAN MECİT
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÜLTEN İÇEL

Küresel ısınma gelince görünen köy kılavuz istemez...

Yarışmada derece alan diğer okullarımız ve ekipleri şöyle idi.Bu vesile ile onaları tebrik ederim.

İlköğretim Proje Dalında:

1. İZMİR - ASİYE HÜSEYİN AKYÜZ BİLİM İLKÖĞRETİM OKULU “ 1975 SONRASI URLA’ DA ZEYTİNCİLİĞİN KENTLEŞME İLE DEĞİŞEN SERÜVENİ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ÇAĞLA GÜLSER, SEVCAN GÜL, DUYGU BUDAK
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SERPİL KOLDAGÜÇ

2. İZMİR - ÖZEL ÇAĞDAŞ EĞİTİM İLKÖĞRETİM OKULU “BİR ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN SERÜVENİ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: M. TEVFİK KOCABIYIK, ESMA BEKECE, E. ALP ERKISA.
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: EBRU AKYÜZ

3. İSTANBUL – ÇATALCA FERHATPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU “ TÜKETTİĞİMİZ KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİMİZ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ATAKAN KÖKEN, BATUHAN AKYAZI
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: HALİME EŞE

İLKÖĞRETİM OKULU BELGESEL DALINDA:

1. İSTANBUL - TED İSTANBUL VAKFI ÖZEL İLKÖĞRETİM OKULU “KOZANIN İÇİNDEKİ SIR”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: Y. BURCU DEMİROK, BURCU KEFELİ, EKİN İNCE, KADER SEVGİN
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ESRA İŞCAN

2. İZMİR - ÖZEL ÇAMLARALTI İLKÖĞRETİM OKULU “ SOFRAMDAKİ TUZ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: BENGİSU DEMİR, KEMAL HASIRCI, ECE GÖKYAYLA, YAĞIZ ARAT, OZAN KAVRAMA.
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÜNER BORAN, CAN ARAT.

3. ANKARA – ÖZEL CECELİ İLKÖĞRETİM OKULU “ TUZ GÖLÜ ÖLÜYOR MU?”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: KÜBRA EYÜBOĞLU, PINAR UÇGUN, KÜBRA KESKİN, SEDA BUYURGAN, HİKMET OĞUZ, HAMZA YILMAZ
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ARZU İLHAN

LİSE PROJE DALINDA:

1. İSTANBUL – NİŞANTAŞI ANADOLU LİSESİ “ AKDENİZ KIYILARIMIZDA DENİZ SUYU SICAKLIKLARININ İNCELENMESİ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: EDGAR ŞAR, N. ALİCAN MECİT
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: GÜLTEN İÇEL

2. İSTANBUL – ÖZEL DARÜŞŞAFAKA LİSESİ “ BİR MEKÂN İKİ YAŞAM”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: ELİF KANSIZ, CEVAT SUCU, KÜRŞAT ŞİMŞEK
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: SERPİL ÇİFTÇİ

3. İZMİR - ÖZEL ÇAMLARALTI LİSESİ “ MANTAR MEŞESİ ÜRETİMİ VE YARARLANMA YÖNTEMLERİ
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: YÜCEL DEMİR, SERCAN PALA, GÜNSELİ YILMAZ, MERT KAYA
DANIŞMAN ÖĞRETMENLER: GÜNER BORAN, ERHAN ERGÜRHAN

LİSE BELGESEL DALINDA:

1. İSTANBUL – ARNAVUTKÖY KORKMAZ YİĞİT ANADOLU LİSESİ “ MERKEZDEN KAÇIŞ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: HİLAL DİNÇER, DURU YALIN, YASİN CAN
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: DİLŞAD ATASOY

2. İSTANBUL – ZEYNEP MUTLU EĞİTİM VAKFI ÖZEL KEMER LİSESİ “ KAMİL ABDUŞ GÖLÜ”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: SELİM FARUK ÖCAL, İNANÇ TURANLI
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: NİHAL DALKILIÇ

3. İSTANBUL - ARNAVUTKÖY KORKMAZ YİĞİT ANADOLU LİSESİ “ DÜNDEN BUGÜNE İSTANBUL”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: DENİZ ÖZBEŞLEROĞLU, GİZEM AKSAKAL, HİLAL UĞUZ, SARA NOWAKOWSKA, YİĞİTCAN BAKAN
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: DİLŞAD ATASOY

LİSE MANSİYON:

• İSTANBUL HÜSEYİN AVNİ SÖZEN ANADOLU LİSESİ “ BENİM MEKÂNIM KOŞUYOLU”
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: BURAK YAVUZ, NURDAN ERDOĞAN, BURCU SAĞLAM, CANSU AK
DANIŞMAN ÖĞRETMEN: ÜMRAN TANER

• İZMİR - ÖZEL ÇAMLARALTI ANADOLU LİSESİ “ GEDİZİN DİLİ OLSAYDI” ( Belgesel )
HAZIRLAYAN ÖĞRENCİLER: FIRAT GÜRELLİ, SÜLEYMAN BERK DERELİ, MERT KAYA, KEMAL CAN CENGİZ
DANIŞMAN ÖĞRETMENLER: GÜNER BORAN, CAN ARAT

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
aligulersoy
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 04 Aralık 2007, 23:43:12 »

Hocam sizi ve öğrencilerinizi canı gönülden tebrik ederim. Sizi ve kendini geliştiren, geliştirmeye çalışan bütün meslektaşlarımı candan kutlarım!
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 04 Aralık 2007, 23:47:57 »

bilgilendirme için teşekkürler hocam, sizi ve öğrencilerinizi kutluyoum.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic