Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: küresel ısınma tuzak mı?  (Okunma Sayısı 3546 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ante78
Uzman Üye

Performans: 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Ekim 2008, 13:07:22 »

bu konuda görüşlerinizi ve komplo teorilerinizi merak ediyorum,örneğin 1995 lerde petrolün 10-15 yıl sonra biteceği söyleniyordu biz yaşlanıyoruz ama 10-15 yıl değişmiyor
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2008, 13:19:16 »

Ben ilköğretimde iken öğretmenlerimiz petrolün 40yıl sonra bireceğini ve Arapların bizim suyumuza muhtaç olacaklarını söylüyorlardı.Ben o zamanlar 7-8 yaşlarında idim.Şu an 33 yaşındayım ve tam 25yıl geçti.Yani yaklaşık 15yıl kaldı petrolün bitmesine.

Fakat ne hikmetse şimdilerde 50 yıl sonra bitecek muhabbeti başladı.Olay şu; adamlarda bulunan rezervler tahmini rezervlerdir.Yani daha fazla çıkma ihtimali de var.Ama bazı kişilerin de işkembe-i kübradan sallama özellikleri de çok fazla.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 01 Ekim 2008, 14:11:13 »

bu konuda görüşlerinizi ve komplo teorilerinizi merak ediyorum,örneğin 1995 lerde petrolün 10-15 yıl sonra biteceği söyleniyordu biz yaşlanıyoruz ama 10-15 yıl değişmiyor

küresel ısınma  bilimsel bir teoridir. Hakkında yüzlerce bilim adamı senelerdir çalışmaktadır.
Belki de küresel ısınma hakkında yüzlerce kitap çıkmıştır, çıkmaktadır. Bence küresel ısınma  yeterince sınanmıştır. (Arktikde buzulların erimesi, atmosferdeki CO2 miktarının fosil yakıtlar sonucu arttığının belgelenmesi vs...) Sınandığı için bilimsel gerçek halini de almıştır. Bu konu hakkında kaynakları da verebilirim.
Ancak küresel ısınmayı kabul etmeyen görüşleri örneğin bir başka mesajda Kıraç'ın bir bilim adamından aktardıklarını ayrıntılı olmasa da okudum. Açıkçası küresel ısınmanın olmadığı tam tersine kürsel soğumanın olduğu konusuna ikna olmadım.
küresel ısınma hakkındaki komplo teorilerinizi merak ettim. yazarsanız sevinirim.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 01 Ekim 2008, 17:47:52 »

Kürsel ısınma bir tuzak mı? Bu soruya  şöyle bir cevap vererek başlamak istyorum. Günümüzde  herkes  kürsel ısnma uzmanı olmuş aklına gelen yalan yanlış herşeyi söylüyorar anliyacağınız  çok önemli bir bilgi kirliliği yaratılmış durumdadır.Bu bilim dışı bilgi kirliliğini yaratnların bir kısmıda bilim konusunda yetersiz bilim adamlardır.
Aşağıda yukarıdaki Kürsel ısınma bir tuzak mı?  sorusuna cevap olur mu olmaz mı yada arkdaşlar ikna olur mu olmaz mı bilemem..Soruyla alakalı olduğu için bir makaleden alıntılar aktariyorum..
......... gazetelerde bir grup bilim adamının uzun tartışmalar neticesinde kürsel ısnmayla ilgili  falanca kararlar aldıklarına dair haberleri okuyoruz. İklim değiklikleri yeni bir bilim konusudur ve birkaç günlük toplantılarla sonuca varılmaz. İklim değişklikleri bir bilim konusudur bilimde tarışma olmaz. Garfikler ortadadır, veriler ortadadır, kanıtlar ortadadır, Bu kanıtların tarışması olmaz. Örneğin,küresel ısınma ile ilgili konuşmalara sürekli olarak 1800'lü yılarda gerçekleşen sanayi devriminden sonra diye başlanır. Çünkü ellerinde gerçekçi veri yok sadece ellerine verilen incillerle idare edilen ve bilimden uzak olan insanları kandırmak için böyle başlanması gerekiyor..........Grafikte görüldüğü gibi  1000'li yıllarda sıcak bir dönem varken, 1800'lü yıllarda mini buzul dönemi hüküm sürmüş. Yani 1800'lü yıllardaki sıcaklık, 1000'li yıllara göre zaten 0,6 - 0,7 derce düşmüş durumda. Sıcakların düşüş nedeni de Tambora Yanardağı ile güneş patlamalarının alansal ve sayısal  olarak çok azalmasıdır. Ayrıca, geçmiş ile karşılaştırma yapmak için en az son 20 yıldaki  değerlerin ortalaması alınması gerekir.İklimler sürekli değişir dünyanın kürsel ısınması ve soğuması yaşaması gerekir. Eğer iklimler sabitlenirse dünyanın sonu gelir....................Kürselleşmeden bahsedilirken sadece  yanlızca kuzey yarım kürden bahsedilmesi tuhaf değil mi? Kuzey yarım kürde karalar fazladır doğal olarak sıcaklıklar daha yüksek çıkacaktır. İşte bu saptırmalar bilimle hiç bir ilgisi olmayan bir kandırmaca uğraşıdır. Bir senaryodur..........................
Bütün bunların nedeni Türkiye ve türkiye gibi ülkelere Kyoto sözleşmesini imzalatarak çevre tekonolojisi satmaktır..........Kyoto'yu hazırlayan ülkeler  karbondioksitin azalmasını acaba gerçekten istyorlar mı yada buna inaniyorlar mı?......Ulaşmımızın nerdeyse tamamen , % 90 lara varan oranla kara taşımacılığına bağlı. Türkiye'ye kredi veren ülkler oto yol yapımı için para veriyo ama demir yolu için kredi yok. Yani karbon emsiyonunu azaltacak projelere kredi yok. Diğer taraftan termik santrale kredi var. 2004 yılında Mersin'de termik santrali açıldı. dünyanın en kötü ve çevresine  en çok zarar veren  enerji ünitesi  olan termik santrale Kyoto anlaşmasının bayraktarlığını yapan almanya neden kredi verdi? Bu kredinin şartı, santral için yakılacak kömürün Kolombiya'dan alınmasıydı. Çünkü Kolombiyanın  almanya'ya borcu vardı ve kömürden başka satacak bişey yok............Alman Çevre bakanı  2006 ekiminde İzmir'de bir üniversitede yaptığı konuşmada " bundan sonra atmosferi kullanmak fiyatlandırılacak ve borsa kurulacak" demişti Hiç dünyanın sonunu getirecek bir gazın borsası olur mu?......................Kyoto antlaşmasının bir "iyi niyet" blöümü bir de " yaptırım" bölümü var. Türkiye anlaşmanın iyi niyet kısmına 2004 mayısında  imzalamıştı. Ancak yaptırım kısmına imza atmadık. Yaptırım kısmından  ilk sorumlu olanlar OECD ülkelerdir.Yani Japonya ve AB dışında  ABD, Kanada , Türkiye ve Avustralya öncellikli ülkleere kısmına giriyor. Çin Rusya gibi ülkeler bu ilk dönemde bir şey yapmak zorunda değil. Peki karbon emsiyonunu indirmeyi kabul eden AB ülkeleri  nedurumda?...Almanya ve İngiltere  dışında diğer  AB ülkelerini toplam olarak  ele aldığımızda 2008-2012  arasında  halen 1.720.000 ton olan emsiyonlarını 1.730.000 tona çıkariyorlar. Hani bu gaz ölümcüldü? kürsel ısnmaya neden oluyordu? Almanya ve İngiltere ise indirmlere rağmen hala Türkiye'nin üç katı gaz salınımı yapiyorlar. Kyoto protokolü ortak ama galiba atmosfer ortak kullanımda değil. Çünkü anlaşmaya göre  onların bizden daha fazla atmosfere karbon atmaya hakkı var............
Kaynak:USİAD dergisi (Ulusal Sanayici ve İş Adamları Derneği Yayını)
Sayı:30
Eylül-ekim 2007
Sayfa:16-19
Saygılarımla....

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
okuyanus
Uzman Üye

Performans: 179
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 01 Ekim 2008, 18:50:49 »

bilgilerim ölçüsünde iklim değişikliklerinin bir safsatadan ibaret olduğunu düşünüyorum.çevre kirlenmesini kabul ediyorum, doğaya zarar verdiğimizi de.Ancak iklim değişikleri küreselleşmeye çalışan dünya için ortak bir dert yaratma amacı taşımaktadır ve hepimizi bu dertler etrafında bir araya getirmeye çalışmaktadırlar.Nasıl ki küresel terör uyduruk daha doğrusu onların gözetiminde ve denetiminde yaptırılıyorsa iklim değişiklikleri de uydurmadır ve korkutma amaçlıdır.

yasaklar güvenlik sağlayabilir ama özgürlüğü asla...
karayel
VIP Üye

Performans: 507
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2008, 07:43:45 »

Arkadaşlar petrolün bitmesi ile ilgili olarak İst. üni. prof. larından rahmetli Ümit sergün hoca maltus u anlatırken, dünyanın petrolünün 8 yıl içinde tükeneceğini söylerdi, hep. Aklıma geldi tarih o zaman 1996 idi.   
Ben şuna inanıyorum. Dünya daki insan nüfusu dengeli dağılmadığından yani belli noktalarda yoğunlaştığından Dünya doğal seleksiyonunu sürdürüyor ancak çok sayıda insan bundan zarar görüyor.
KC.CAN
VIP Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 02 Ekim 2008, 11:27:26 »

Bu meselenin altında başka bir şey var gibi geliyor.Çünkü küresel ısınma meselesinin karşısında olanların dile getirdiği örneğin;''ısınmaya bağlı olarak kuraklığın ve buna bağlı olarakta tarımsal verimin azalacağı düşüncesinin doğru olmadığı,Ege bölgesin'de Denizli Aydın illeri 1990 2006 yılları arası zeytin üretimine ve bu illerin sıcaklık grafikleri incelendiğinde sıcaklık artışının olduğu dönemlerde verimin de arttığı görülmektedir'' görüşünü dile getiren akademisyenler var.Aynı görüşe göre sıcaklık artışlarının zaten 18000 yıldan beri var olduğu ve 8-10 yılda bir göreceli düşüş ve yükselişlerin yaşandığı belirtilmektedir.Düşüşlerin olduğu dönemlerde yağışlar azalmıştır.
    Şimdi cevap bekleyen en önemli sorular:1-Peki madem böyleyse bu kadar konunun abartılmasının altında ne var ?  2- Bu problemin bu noktaya gelmesinde baş sorumluluğu olan başta ABD gibi ülkelerin meselenin çözümü noktasında ağırdan almasını nasıl izah edeceğiz?
      Bu sorulara cevap olarak:Gelişmiş ülkeler,az gelişmişlere(tırnak içinde) şunu mu demek istiyorlar? Mesela Afşin -Elbistan termik santrali günde binlerce ton kömür kullanıyor.Küresel ısınma diye bişey var. Öyleyse gelin bu santralin teknolojisini yenileyerek kirlilik oranlarını azaltın yada temiz enerjiye geçin (Karşı değilim ama- nükleer enerji gibi) Peki bu değişimin veya dönüşümün teknolojisi kimde!! tabiki onlarda.  SONUÇ:ACABA BU SAYEDE ÇEVRE İLE İLGİLİ TEKNOLOJİ Mİ SATMAYA ÇALIŞITORLAR DİYE AKLIMA GELMİYOR DEĞİL...
umut151
Uzman Üye

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 02 Ekim 2008, 13:57:46 »

evet evet küresel ısınma tuzak,amarikalılar aya inmedi,niagara şelalesi doğal değildir.bunlar hepside uydurulmuş şeylerdir.hepsini mahalledeki ökkeş amca da söylüyordu.
yurdum insanı neden böyle hikayeleri seviyor?
bilimsel düşünüp,öyle davranalım.
haa bu arada madem küresel ısınma var neden abd hiçbirşey yapmıyor diye soran arkadaşım...
abd neyi doğru yapıyor ki  veya neden yapsın ki ?
lütfen herşeye de şüpheyle yaklaşmayı bırakalım. 
olanı kabul edelim...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 02 Ekim 2008, 19:41:06 »

küresel ısınma tuzak mı?    O l a b i l i r ...

Tekelci kapitalizm dünyayı sömürmede sınır tanımadığına göre... Olabilir...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
KC.CAN
VIP Üye

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 02 Ekim 2008, 20:48:28 »

Lütfen daha net ve anlaşılır olalım. Karikatür dergisi kıvamında cevaplar var.Başkalarının ökkeş amcası beni ilgilendirmiyor.Niagara şelalesi kurududa mı örnek veriliyor.''ABD neyi , neden yapsınki '' diye soruluyor.Buna birde cevap yazılabilirse ve bilimsel düşünüp öyle davranma konusu biraz açılabilirse daha aydınlatıcı ve benim içinde faydalı olur kanatindeyim.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic