Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Edirne ili için ya da Marmara bölgemiz için yaz ve kış genel güneş geliş açıları  (Okunma Sayısı 1566 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
esergungor
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 10 Ekim 2010, 13:54:20 »

Merhabalar,benim kısa bi sorum olucak,internette yaptıgım araştırmalar netice vermedi,coğrafya ile alakalı bi bölümde okumadıgım için belki doğru arayamadım.Bilgisi olanlar yardımcı olabilirse ne mutlu

Sorum şöyleki;

Edirne ili için ya da Marmara bölgemiz için yaz ve kış genel güneş geliş açıları nelerdir?

Teşekkürler
nazmi21
VIP Üye

Performans: 67
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2010, 14:16:02 »

Edirne'nin koordinatları 41°40′41″K 42 olarak alalım.21 haziranda güneş ışınları 23 27 ye yani yengeç dönencesine dik geliyor bunuda 23 derece olarak alırsak ikisi de kuzey yarımkürede 42-23=19 derece fark var. yani 21 haziranda yengeç dönencesine 90 derece açıyla geliyor ve Edirne 19 derecelik kayıpla 90-19=71derece ile gelir.
Dakikalarını hesaplamadım .
kışın ise güneş ışınları Güneyyarımkürede Oğlak dönencesine dik gelir(21 Aralık).Buy durumda iken yarımküre farkından 42+23=65 derecelik kayıp olur. gene 90-65=25 derece olur.
Yani yuvarlama yapıp hesaplama durumunda Edirne'ye

21 Haziranda 71°
21 Aralıkta ise 25° ile gelir.

Ataol Behramoğlu'nun Dediği gibi,Zulmün Önünde dimdik tut onurunu
Emeğin önünde eğil kızım,
Bende sizin emeğinizin önünde eğiliyorum dostum saygılar...
----------------------------
Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur da,
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?
Acı niye herkesin acısı değildir?
Şeyh Bedreddîn/“Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidi
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic