Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Küresel ısınma ile ilgili  (Okunma Sayısı 2496 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mert153
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Ekim 2007, 08:10:01 »

Hesaplarıma göre küresel ısınma arkadaşlar bu yüzyılda veya diğer yüzyılda olmayacak  buzullar da 1 saniyede erimez yavaş yavaş icebergler erir bu yüzden ben derim ki eğer dikkatli olursak cok rahat yasariz hava kirlili olmadan fln  Undecided
benal
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2007, 08:32:50 »

Anlaşılan  deniz kıyısında yaşıyorsun ve bu seni çok korkutmuş.Ama unutma ki bu konu ile ilgilenen bilim adamları ince ince hesaplar da yapmışlar.Bu konu ie ilgili bir kaynak vereyim.Frederic Denhhez."Küresel ısınma atlası".Çevirilerde aksamalar gördüm ama kafandaki tüm sorulara cevap bulabilirsin.Yalnız şunu belirtmek istiyorum.Küresel ısınma insan yaşamı ve faaliyetleri ile atmosfere salınan gazlardan,özellikle de fosil yakıtlardan açığa çıkan karbon türevli gazlardan ve tozların gittikçe  çoğalarak atmosfere katılımından meydana gelmektedir.Bu gazlar sıcağı tutan gazlardır ve uzaya geri dönemez,atmosferde kalırlar.Bu demektir ki sıcaklık arttıkça buzullar da eriyecek.İnsanoğlu bu gidişata şimdiden önlemler alsa bile sonuçlarını görmek,yani temiz bir hava ile yaşayabilmek çok uzun seneler alır.Yine eğer okuyabilirsen şuna da dikkatini çekmek isterim ki denizlerin seviye yükselmesi denizlerde yüzen buzulların erimesi  suyun seviyesini değiştirmez..Hava ısındığında okyanus ve denizler de gittikçe ısınıyor, su molekülleri genleşiyor.Su havzası yatay düzlemde kıtaların şekli ile engellendiği için su yükseliyor.Toprak üzerindeki buzulların  erimesi de bu seviyenin yükselmesine katkıda bulunuyor. Hakim akıntıların ve rüzgarların yönündeki karalarda da bölgesel su yükelmeleri görülüyor,yine tortulaşmanın artması da su seviye yükseliminde bir başka neden.not: yüzey sıcaklığı 0.1 santigrat derece arttığında,deniz seviyesi 1 cm yükselir.okyanus gittikçe daha fazla ısınıyor ve sıcaklık artışı durduktan sonra bile su seviyesi yüzyıllar boyunca sürecek çünkü deniz ve okyanuslarda soğuma yavaş olur..
edva
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2007, 17:50:40 »

Küresel ısınma insanların sonunu bilmeden yaptıkları hatalarla meydana gelir.Mesela çoğumuz suyu sanki hiç bitmiycekmiş gibi kullanırız.Halbuki bu kaynak sınırlıdır ama bunu kimse anlamak istemez.Kapatılmayan lambalar,yerlere attığımız çöpler,besin israfı bu ısınmayı arttırır.eğer sağlıklı bir dünyada yaşamak ve yavaş yavaş gerçekleşen kayıpları azaltmak istiyorsak herşeyi gerektiği kadar kullanmalıyız...
zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 25 Aralık 2007, 18:09:48 »

Hesaplarıma göre küresel ısınma arkadaşlar bu yüzyılda veya diğer yüzyılda olmayacak  buzullar da 1 saniyede erimez yavaş yavaş icebergler erir bu yüzden ben derim ki eğer dikkatli olursak cok rahat yasariz hava kirlili olmadan fln  Undecided

Nasıl ve ne ile hesapladığını merak ettim mert153???

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic