Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Küresel Isınma Diye Bir Şey Yok!  (Okunma Sayısı 34594 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
klimaks
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 19 Şubat 2010, 10:04:33 »

Küresel ısınma diye bir şey yok

Jones'a göre 'küresel ısınma skandalı' dünyayı endişe altında tutmaya yarıyor."

İngiliz iklim bilimci Prof. Phil Jones, BBC'ye yaptığı açıklamalarla şaşırttı. Jones'a göre 'küresel ısınma skandalı' dünyayı endişe altında tutmaya yarıyor."

İngiliz araştırmacılara göre, dünyanın son yıllardaki en büyük sorunu olan küresel ısınma mitten ibaret, araştırmacılar ayrıca ısınmanın sanıldığının aksine insan eliyle olmadığı kanısında.

İngiliz East Anglia Üniversitesi İklim Araştırma Birimi'nden (CRU) Prof. Phil Jones BBC'ye yaptığı açıklamada küresel ısınmanın sanıldığı kadar önemli bir sorun olmadığını ve bunun insan eliyle olduğuna dair araştırmaların da güvenilir olmadığını söyledi.

1995'ten bu yana küresel ısınmada önemli bir değişiklik olmadığını da anlatan Jones, sözleriyle herkesi şaşırttı.

Daha önce, içinde bu bilgilerin de bulunduğu 72 adet bilimsel makale, 1000'in üzerinde arşiv belgesi ve güncel e-postanın araştırma merkezinin bilgisayarından çalındığını söyleyen Jones, bu durumun ileride halktan ve iş yerlerinden 'iklim vergileri' almak için düzenlenen sinsi bir oyun olabileceğini söylemişti.

Araştırmalarının ve küresel ısınmaya kuşkucu yaklaşan 'The Air Vent' sitesinde yayımlanan bilgilerin, küresel ısınma hakkında bildiklerimizi değiştirecek türden güçlü bilimsel araştırmalar olduğunu söyleyen Jones, 'küresel ısınma' skandalının dünyayı sürekli alarm ve endişe altında tutanların işi olduğunu söylüyor.

Küresel iklim değişikliğine sanılanın aksine, insanın sebep olmadığını da söyleyen Jones, yerkürenin birkaç derece ısınmasının bilimsel araştırmaların sonuçlarının da gösterdiği gibi normal olduğunu öne sürüyor.

İklim araştırmalarına yönelik olarak her fırsatta ciddi kuşkularının olduğunu belirten Patrick Micheals adlı iklim uzmanı da, New York Times'a verdiği söyleşide, "Bu skandal iklim tartışmalarına bir bomba gibi düştü, hatta tam bir atom bombası etkisi yarattı" demişti.
19.02.2010 tarihli gazetevatan dan alıntıdır.

"Bildiğim tek şey hiçbir şey bilmediğimdir."
cenkurer
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2010, 13:49:22 »

Küresel Isınma Karşıtlarının aklını karıştırmak amaçlı Küresel Sermayelerin bir oyunu gibi geldi bana.
Elbette dünya tarihinde insan etkisi dışında da iklim değişiklikleri yaşanmıştır ancak insanın doğaya bu denli menfi etkisi reaksiyonsuz kalmıyordur. insanoğlu artık doğada edilgen olmayacak kadar zararcı. Vicdanımızı rahatlatmak ve tepkileri azaltmak için insanların doğaya zararına kayıtsız kalmak olmaz.

Çünkü Başka Dünya Yok...
bakı1453
VIP Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2010, 18:17:08 »

İnsan neye inanacağına şaşırıyor.Ama insanın küresel ısınmada etkisinin olmadığını düşünmek de gerçekçi değil.

Medeniyet söküp atmaksa baştaki bağı,
Sizden daha medeni Afrika yamyamları.
Eğer medeniyet açmaksa bedeni,
Desenize hayvanlar sizden daha medeni. M.AKİF ERSOY
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2010, 19:18:19 »

arkadaşlar bence küresel ısınma var ise; buna sebep olan gelişmiş ülkeler son bir hamle daha yaparak yaptıkları bu etkiyi nasıl paraya çevireceklerinin peşindeler hem gelişmekte olan ülkelerin gelişmesinin önünü tıkayacak bir takım tedbirler alırken ,bir yandan da onlara yeni teknoloji ürünü sözde dünyayı kirletmeyeceğini iddia ettikleri ürünleri satarak zenginliklerine zenginlik katmayı istediklerini düşünüyorum
inkonsekant
Deneyimli Üye

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2010, 08:10:32 »

küresel ısınma, iklim değişikliği vs konularında çelişkili,bilimsel olmayan çok fazla bilgi var.küresel ısınma haberleri çok fazla dolaştığında da, klimaks hocanın verdiği buna benzer haberler karşısında da mesafeli olmak gerekli.öğrencilere sera etkisi olayının  mekanizması(ki normal şartlarda dünya zaten bu sayede ısınmaktadır),atmosferin yapısı,gazların oranı,endüstriyel kaynaklı gazların atmosferdeki oranlarının artışının sera etkisini arttırmasının muhtemel olduğu konularında sağlıklı bilgiler verilmesi daha uygun olacaktır.küresel ısınma olayı vardır.ama kısa sürede kıyamete yol açacak bir katastrof olmayacaktır.
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2011, 20:14:26 »

küresel ısınma kimi kaynaklara göre farklı yorumlanabilir.bazı bilim insanları dünyanın geçirdiği 4 buzul devrinden sonra şimdi bir buzul arası dönemde olduğumuzu yeniden bir buzul devri yaşayacağımızı söylüyorlar.bence de insan etkisiyle ne kadar olsa da permiyen dönemi gibi bir dönem yaşayacağımızı düşünmüyorum.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
xunav
Üye
**

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 23 Aralık 2011, 10:36:53 »

amin maalouf'un çivisi çıkmış dünya adlı kitabının son bölümü bu tartışmaya son noktayı koymuştur bence. kısaca, küresel ısınma yok ise zaten alınan önlemler insanlık ve dünya için faydalı. ya var ise ve önlem almıyor isek?
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #7 : 23 Aralık 2011, 13:56:54 »

küresel ısınma hiç yok değil su seviyesinin ciddi artış göstereceği ve bazı kentlerin sular altında kalacağı öngörülerine katılıyorum.dünyaya tek zarar veren canlının insan olduğunu öğrencilerime de söylüyorum.çevreye duyarlı insanların az olması beni çok karamsar yapıyor.dünya konusunda olan hiçbir sorun hafife alınmamalı.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
BİLGE BADEM
Uzman Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Aralık 2011, 10:59:15 »

çevreye duyarsız çevreyi çöplük gibi kullanan bir gençlik geliyor şehirlerin çevresindeki çöp yığınları,yol kenarlarındaki pislikler,turizm cennetlerinin pisliği beni inanılmaz rahatsız ediyor.küresel ısınma var ve bunun sorumluları gelişmiş ülkeler

bilge badem
jewella
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

trust me i am a geographer!

« Yanıtla #9 : 28 Aralık 2011, 16:38:26 »

Barbaros Gönençgil hocam iklim salınımları dersimizde küresel ısınmanın bi felaket senaryosu olduğunu söylerdi hep.hatta "küresel ısınma" ismine de kesinlikle karşıydı. çünkü zaten bildiğiniz üzere buzul ve buzul arası dönemler yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor doğal olarak. yaşanan her şey doğal sürecinde olduğundan ben de çok büyük kaygılar taşımıyorum açıkçası. ama tabii ki çevreye karşı duyarlı olup enerji tasarrufuna dikkat etmemiz gelecek nesiller için oldukça faydalı olacaktır.

hatta ocak ayının 2.haftası enerji tasarrufu haftası olduğundan bu konuya dikkat çekmemiz güzel olacaktır. ben çocuklarla bu konuyla ilgili güzel bi pano hazırlamayı düşünüyorum.
MLM
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 28 Aralık 2011, 20:42:27 »

ozon tabakası zırvalığı,

küresel ısınma zırvalığı,

aya iniş zırvalığı,

ufo zırvalığı,

hepsi bilimsel faşizmdir.
kim neyi ıspat etmiş?
kendi araştırmış, kendi yazmış...

bizimkiler de onların yazdıklarından zırvalarından almışlar!

başka bir şey değil!

sen tüketme, sen gelişme, sen araştırma
ben her şeyi düşündüm senin yerine...

bilimsel temelli sömürü başka bir şey değil!
abdllhmetin
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 02 Nisan 2013, 21:47:40 »

Küresel iklim değişikliği dersini uzmanından alan biri olarak küresel ısınma kavramı yanlıştır yani istenileni tam olarak yansıtmayan bir tanımlamadır. Çünkü küresel iklim değişikliği vardır yani "climate change".
Yaklaşık 4,5 milyarlık yaşı olan gezegenimiz bir çok jeolojik devirde büyük iklim değişikliği geçirmiştir ki bu ya ısınma ya da soğuma şeklinde gerçekleşmiştir. Özellikle Pleyistosen'den günümüze bu değişimler bir çok salınımlarla bir birini izleyen soğuma dönemleri ve bu dönemler arası sıcak dönemleri izlemiştir. Günümüzde ise bu eğilim bir çok bilimsel göstergenin gösterdiği gibi yerküre atmosferi sürekli ısınma eğilimindedir. Yani konuyu tamamen küresel ısınma olarak tanımlamak yerine iklim değişikliği olarak tanımlamak daha doğru olacaktır.
Bu sayfada da gördüğüm ve pek çok yorumlarda okuduğum gibi iklim değişikliği var mı yok mu gibi tartışmalarda pek çok kişinin aklı karışmış, bunun için konunun Prof. Dr Murat TÜRKEŞ'in çalışmalrına bakmanızda fayda vardır.
avras
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 30 Eylül 2014, 08:52:36 »

Ya arkadaşlar;diyelimki günümüzde insan kaynaklı küresel ısnma gerçekleşiyor.ben de bu kadar dünya kaynaklarının bilinçsizce tüketilmesinin bir faturasının olacağına inanıyorum..Ancak geçmişte yaşanan dört buzul döneminin sebepleri nelerdir.Olumsuz insan davranışı geçmişte olamayacağına göre...
bachus80
Uzman Üye

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 30 Eylül 2014, 10:52:54 »

bunu ifade eden bir çok bilim adamı mevcut. hatta insana " kendini bu kadar da evrenin merkezinde görme, koskoca evrende sen nesin ki?" gibisinden cevap veren insanlar da var. her şey bir yana artan nüfus, kaynakların aşırı tüketimi ve çevre kirliliği, betonlaşma, orman katliamı, artan sera gazı emisyonu, fosil yakıt kirliliği..."küresel iklim değişikliği" doğal sürecin bir aldatmacası mı bilmiyorum ama yukarıda sıraladığım her şeyin sorun olmadığını iddia edecek birini tanımıyorum. bence asıl başa çıkılması gereken bunlar. en son ne zaman ya da -hayatınız boyunca bir kere bile- kafanızı bir dere suyuna batırıp rahatlıkla su içtiniz? bu benim için bir kriterdir. dünyada ki en son temiz su kaynağına kadar kirletmek için yemin etmiş gibiyiz hep birlikte. gerisi zaten boş laf.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic