Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Adalar sular altında kalabilir’  (Okunma Sayısı 2244 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yerköy
Ziyaretçi
« : 22 Şubat 2007, 16:21:55 »

Avrupa Yenilenebilir Enerjiler Birliği (EUROSOLAR) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar: Küresel ısınmanın yavaşlatılamaması durumunda irili ufaklı çok sayıda ada ile ada devleti sular altında kalabilir.

NTV
Güncelleme: 11:06 TSİ 21 Şubat 2007 ÇarşambaADANA - Uyar, Küçük Ada Devletler Birliği’ne üye 40’ı aşkın ada devleti bulunduğunu söyledi.

Doç. Dr. Uyar, başta enerji üretimi amaçlı fosil atıkların kullanımı olmak üzere insan etkinliklerinden kaynaklanan küresel ısınmanın yavaşlatılması için tüm dünyanın el birliği içinde olması gerektiğini kaydetti.

Küresel ısınmanın önüne geçilememesi durumunda Küçük Ada Devletler Birliği’ne (AOSİS) üye, deniz seviyesinden 3-4 metre yükseklikte olan ada devletlerinin tamamen, yerleşim birimleri kıyı şeridinde olan ada devletlerinin de kısmen tehlike altına gireceğini bildiren Uyar, kutuplardaki buzların kopmaya, dağlardaki karların erimeye başladığını ve daha fazla suyun atmosferde dolaştığını belirtti.

DENİZ SEVİYESİNDE 1 METRELİK YÜKSELME BEKLENİYOR
Uyar, daha önce ortalama 16 derece olan sıcaklığın, fosil yakıtların kullanımı nedeniyle son 150 yılda, 16.5 ile 16.8 derece düzeyine ulaştığını ifade ederek, “Küresel ısınma konusunda yapılan çalışmalarda deniz seviyesinin son 150 yılda 25 santimetre arttığı belirlendi. Bu olumsuzlukların devamı, önlenememesi durumunda özellikle ada devletleri açısından büyük tehlike gündeme geliyor.

Fosil yakıt kullanımı bu hızla devam ederse, deniz seviyesinde önümüzdeki yüzyılda 1 metrelik yükselme olması tahmin ediliyor. bu kadarlık yükselmenin neden olacağı doğal afetler adaları tamamen su altında bırakabilir” dedi.

Uyar, Küçük Ada Devletler Birliği’ne üye 40’ı aşkın ada devleti bulunduğunu söyledi.

Uyar “Sınırlı kaynak ve insan faaliyetlerinin yoğunluğundan olumsuz etkilenen ve deniz seviyesinden 3-4 metre yüksekte olan, yerleşim alanları yine kıyı şeridinde bulunan ada devletleri, küresel ısınmanın etkisiyle deniz suyunun yükselmesi ve olası doğal afetlere karşı tehdit altında. İklim değişimine karşı çok kırılgan ve deniz seviyesine yakın olan özellikle Bahama, Kiribati, Maldivler ve Marşal adaları gibi ada ülkeleri için gelecekte riskli gelişmeler yaşanabilir. Ancak, insanlığın bu kadar duyarsız davranarak felakete kucak açacağını sanmıyorum.”

MENDERES KILIÇARSLAN
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Şubat 2007, 17:39:19 »

çok teşekkürler hocam elimizden geldiği kadar küresel ısınmanın bizleri çok etkilememesi için özellikle öğrencilerimizi enerji ve su tasarrufu konularında bilgilendirme yapmalıyız

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
tkarali
VIP Üye

Performans: 19
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2007, 19:53:35 »

Bana göre karalar üzerindeki buzların esas erimesi tehlikeyi arttıracak. (Antarktika ,Grönland,Everest gibi.)Zira denizlerdeki buzulların büyük bir kısmı zaten su içersinde belirli bir hacime sahip.
ergu67
Sürekli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2007, 20:18:10 »

sayın MENDERES KILIÇARSLAN "Ancak, insanlığın bu kadar duyarsız davranarak felakete kucak açacağını sanmıyorum.” derken sanırım  Doç. Dr. Uyar'ın ifadelerini aktardınız bilemiyorum belki kendi görüşünüz.Ben bu görüşe katılmadıgımı belirtmek istiyorum. Çünkü insanlıgın geldigi noktayı hepimiz bir korku filmi izler gibi takip ediyoruz.Güzel yurdumda bile neler oluyor. kapkaç,hırsızlık,rüşvet,dolandırıcılık,kazanca hile katma vs. ne yazık ki İnsan kendi çıkarları için binlerce insanın hayatını hiçe sayacak kadar vahşileşmiş.böyle bir insanlık mı dünyayı kurtaracak.küresel ısınmada en suçlu,atmosferi en çok kirleten ülke Amerika, kyoto protokolunu niye imzalamadı? Bu soruların cevabı bu günkü bulundugumuz noktayı gösteriyor. görüşlerimde haksız çıkmayı o kadar çok istiyorum ki... saygılarımla
yerköy
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 22 Şubat 2007, 20:23:28 »

Hocam amacım bilgilendirmektir yorumu mu katmadım aynen yayınladım düşüncelerinie saygılıyımdır
karakurum
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 25 Şubat 2007, 21:02:03 »

teşekkürler bilgi için sağolun
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic