Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İklim Konferansı Başladı  (Okunma Sayısı 1953 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 22 Ağustos 2008, 10:54:18 »

Küresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlanması için çalışmaların yapılacağı BM iklim konferansı, Afrika ülkesi Gana'da başladı.

Küresel ısınmaya yol açan sera etkisi yaratan gazların atmosfere salımıyla ilgili düzenlemeyi içeren anlaşma üzerinde çalışmaların yapılacağı, bir hafta sürecek konferansa 150'den fazla ülkeden yaklaşık 1600 delege ve çevre uzmanı katılıyor.

Gana Devlet Başkanı John Kufuor ile BM'nin iklim konusundaki yetkilisi Yvo de Boer, delegelere hitaben yaptıkları konuşmalarda, küresel ısınmayla mücadele konusunda yeni bir anlaşma sağlama amacındaki görüşmeler için zamanın geçmekte olduğuna işaret ettiler.

Kufuor, ülkesinin şimdiden iklim değişikliğinin yarattığı şiddetli kuraklık ve sellere maruz kaldığını belirterek, Afrika ülkelerine iklim değişikliğinin bu tür şok etkileriyle mücadele konusunda yardım edilmesi çağrısında bulundu.

Gana Devlet Başkanı, Afrika ülkelerine özellikle ormanların korunması konusunda yardım edilebileceğini kaydetti.

BM yetkilisi De Boer, delegelere karbon gazı salımıyla ilgili düzenlemeyi öngören anlaşmanın taslağının tamamlanması için bir yıldan az süreleri olduğunu söyledi.

Bu arada, BM konferansının, iklim değişikliğinin etkilerinin şimdiden görüldüğü Gana'da yapılmasının önemli olduğu belirtiliyor.

Nobel ödüllü Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinin geçen yılki bir raporunda, küresel sıcaklık ortalamasının kontrolsüz şekilde yükselmesi durumunda bu durumdan en fazla etkilenecek olan kıtalardan birinin, 2020'ye kadar yaklaşık 250 milyon kişinin su sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı Afrika olacağı öngörülmüştü.

İklim değişikliğiyle ilgili varılması hedeflenen yeni anlaşmanın, 1997'de sağlanan Kyoto Protokolü'nün yerine geçmesi planlanıyor.

Kaynak: Dünya

Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Ağustos 2008, 11:17:20 »

Sami hocam  haber paylaşımı için teşekkürler. Umarız  Dünyadaki  kimyasal kirliliği   azaltacak çevre dostu uygulamalar  için kararlar alınır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #2 : 22 Ağustos 2008, 12:22:24 »

asıl kirliliğin sorumlusu olan gelişmiş ülkelerin bencil olduğunu düşünüyorum.onlar dünyanın halini değil kendi çıkarlarını düşünüyorlar.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
derya.a
Yeni üye
*

Performans: 32
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2008, 13:22:20 »

ÇOK GÜZEL GERÇEKTEN HOCAM... BİZ COĞRAFYACILAR HALIKDA BİLİNÇLENDİRMELİYİZ. GERÇİ NE KADAR DA ATAMALAR DA OLMASA DA COĞRAFYAMIZIN DEĞERİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ. GERÇEKTEN BU SİTEYİ ÇOK BEĞENDİM. HEP BERABER DAHA GÜZEL YARINLRA.. KEŞFETMEYE DEVAMM. KOLAY GELSİNN.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic