Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'nin son 44 yıl ortalama sıcaklığı  (Okunma Sayısı 5572 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
komkarbey
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 28 Şubat 2016, 08:45:26 »

Paris’te iklim zirvesi devam ederken Türkiye’nin son 44 yıllık ortalama sıcaklığı incelendi. Türkiye’nin tek factchecking kurumu olan Doğruluk Payı tarafından yapılan analiz aşağıda:
Gerek ekonomik gerekse de nüfustaki eşi benzeri görülmemiş büyüme nedeniyle artan sera gazı emisyonları şu an en yüksek seviyesinde.
Bu durum, atmosferdeki karbondioksit, metan ve azot oksitin yoğunluğunu son 800 bin yıldaki en yüksek derecesine çıkardı. Sonuçlarını ise doğrudan iklim sistemlerindeki değişimlerde ve özellikle küresel düzeyde sıcaklık ortalamalarının artışında görüyoruz. 1850’den beri her otuz yıl bir öncekinden daha sıcak geçti. Hesaplamalara göre, 1983 – 2012 dönemi kuzey yarım kürede son bin 400 yılın en sıcak dönemi oldu. Küresel düzeyde toprak ve okyanus sıcaklıkları ortalaması 1880’den beri 0,85 santigrat derece artış gösterdi.

Peki, Türkiye’nin son 44 yıllık meteoroloji tarihi bize neler gösteriyor?

1970 – 2014 dönemini eşit periyotlarda değerlendirdiğimizde Türkiye sıcaklık ortalaması 12,7’den 13,8 santigrat dereceye çıktı.

Türkiye’de en sıcak ay ortalama 24,3 santigrat derece ile Temmuz, en soğuğu ise ortalama 2,2 santigrat dereceyle Ocak. Fakat 2014 yılının aylık sıcaklık ortalamaları bu değerlerden bir hayli yüksek.

Karla örtülü gün sayısı 1970’li yıllarda ortalama 30,5 gün iken son 7 yıl ortalaması 24 gün. 2014’te ise sadece 11,2 gün.

5 cm toprak sıcaklık ortalaması aynı dönemde 15,4’ten 16,9’a santigrat dereceye çıktı. 2014 Ağustos ayında toprak sıcaklığı ortalama 30,7 santigrat dereceydi.  
komkarbey
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2016, 08:47:07 »

https://gaiadergi.com/turkiyenin-son-44-yillik-ortalama-sicakligi-incelendi-sonuclar-tehlikeli/
bedriakdogan
VIP Üye

Performans: 61
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2016, 10:03:09 »

Sayın hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Fakat şöyle bir sorum olacak bizim gelişmiş ülkelere yetişebilmemeiz veya artan enerji ihtiyacımızı karşılamamamız için nasıl bir yöntem uygulamamaız gerekir. Türkiye'de küresel iklim değişikliğine bağlı olarak olası deniz seviyesinin yükselişini tezimde incelemiş ve Çanakkale özelinde nasıl bir sorun oluşturabileceğini ortaya koymuştum. Yaptığım çaşılmada sera gazı birikminin tehlikesinin nelere yol açabileceğini tahmin eden biri olarak bu soruyu soruyorum.
komkarbey
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2016, 12:50:46 »

BU konuya tam hakim değilim ama düşüncem bir kere en baştan fosil yakıtların alternatifi olan yenilenebilir kaynaklara hızlı bir şekilde öncelik vermeliyiz ki fosil yakıtlar eninde sonunda bitecek fakat bu gidişle biterken Dünya'yı da bitirecek. Bugün Çin enerji ihtiyacı konusunda güneş ve rüzgara ağırlık verdiğini bir kaç yerde okudum(Güneşte Dünya 1. oldu aynı şekilde bizden çok daha az güneşli güne sahip Almanya 2.)(Çin rüzgarda da 1. ve iskandinav ülkeleri enerji ihtiyaçlarının büyük kısmını temiz enerjiden karşılıyor olması)Tabi bu kaynakların en büyük sıkıntısı kesintisiz olmamaları iyi bir depolama imkanı ile bu sorununda aşılacağını düşünüyorum.Birde enerjiyi verimli kullanmak ülkemizdeki elektronik alatlerde en az enerji tüketenlerden vergi almamak, dağıtım vb nedenlerle boşa giden enerjiyi en az seviyede tutmak.Son olarak da bu sadece bize özgü bir sorun değil biz enerji ihtiyacımızın tamamını çevreci enerjiden karşılasak bile Dünya fosil yakıtları kullanmaya devam ettikçe bu sorunda büyümeye devam edecek...
 http://enerjigunlugu.net/gunes-elektriginde-cin-liderligi-aldi_17180.html#.VtLqEJyLSUk
http://yesilekonomi.com/fotovoltaik/cin-gunes-elektriginde-dunya-lideri-oldu
http://enerjigunlugu.net/dunya-ruzgar-kapasitesinin-yuzde-15u-turkiyeden_17244.html#.VtLrQZyLSUk
Burada çok daha fazla bilgi var hocam biraz bakarsanız iyi olur.
http://yesilekonomi.com/
Sizin görüşleriniz nedir hocam ?
bedriakdogan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2016, 13:23:25 »

Öğretmenim verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim derste her zaman sıkıntı olmuştur acaba artan enerji ihtiyacına talebi karşılamak mı yoksa sürdürülebilir bir yaşam için doğaya dost ve enerji tasarruflu fakat daha az kazannçlı bir yaşam ortamı mı  kurmak gerekli hep bu sorular soruluyor. Linkler için ayrıca teşekkür ederim
bedriakdogan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2016, 13:29:10 »

Benim düşüncem evet ülkemizdeki fosil yakıtları da gerektiği ölçüde kullanalım fakat bir yandan doğaya dost enerji üreten kaynaklar nelerse o kaynakların üretim mekanizması konusunda çalışma yapalım. Yoksa bugün gelişmiş diyebtabir ettiğimiz ülkelerin doğa dostu enerji için ürettiği mekanizmaları kullanarak enerji üretmeye çalışırsak yine çok da öteye gideceğimiz söylenemez bu konuda.

ikincisi ben etrafımda doğa dostu enerji üretmeye çalışırken doğaya daha çok zarar veren işletmelerde gördüm. Özellikle rüzgar santrallerinin kurulumu için ağaç kesimi gibi ve ya tarım alanlarının üzerine kurmak gibi. sanırım biz doğa dostu enerjiyi yanlış anlıyoruz....
nacizane düşüncelerimdir. Kalın sağlıcakla
komkarbey
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2016, 13:49:03 »

Çok haklısınız hocam bu temiz enerji konularında  gerekli malzemeleri diğer ülkelerden almaktansa kendimiz üretip hem kendi enerjimizi karşılamak hem de bu teknolojiyi dışarıya satarak, ülkemizi ve doğayı kazançlı yapmak en iyisi.Yenilenebilir enerji potansiyelimiz bu kadar fazla iken heleki  Bu teknolojinin çok da zor olmaması ve ülkemizde tamamen yerli rüzgar ve güneş enerjisi üreten firmalar varken.
Ben teşekkür ederim hocam iyi günler.
SemenRofe
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Mart 2016, 14:11:48 »

Здравствуйте.
Думаю заказать ряд картинок для размещения в социальных сетях. В связи с этим думаю применить опцию ультраскоростной видеосъёмки.
В кадре использовать логотип компании.
Предполагаю, ее будут в социальных сетях перепостить друг другу из-за "крутости" фотографий, а при этом будет работать логотип.
Phantom dvm 2210 g-http://www.sedatec.ru. Цена видеокамеры для компьютера.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic