Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 1000 yılın en sert kışı geliyor.  (Okunma Sayısı 1999 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
geography12
VIP Üye

Performans: 66
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Ekim 2010, 18:50:16 »

Hava tahmin uzmanları, bu yazın rekor sıcaklıklarının ardından, Avrupa'da son bin yılın en sert kışının kapıda olduğunu düşünüyor.

Rus internet medyası RT'nin haberine göre, Polonyalı bilim adamları Meksika Körfezi'nden Atlas Okyanusu'nun kuzeyine dek uzanan sıcak su akıntısı Gulf Stream'in hızının son birkaç yılda yarı yarıya azaldığını belirterek, bu nedenle akıntının Kuzey Kutup rüzgarlarının soğuğuyla başedemeyeceğini ve Avrupa kıtasının soğuk bir kışla karşı karşıya kalacağı tahmininde bulundu.

Bilim adamları, Gulf Stream akıntısının tamamen durması halinde Avrupa'da yeni bir Buz Çağı'nın başlayacağını öngörüyor.

Rusya'nın Foboshava durumumerkezinden önde gelen uzman Vadim Zavodçenkov da gelecek ayın hava tahmininin yüzde 70 doğru yapılabildiğini belirterek, soğuk kış senaryosunun doğru olabileceğini söyledi.

Kasım ayının hava tahminini daha kesin yapabildiklerini belirten Rus uzman, meteorologların uzun dönemli hava tahminlerinde kullandıkları istatistik modellerinin, geçen yazın rekor sıcaklıklarını tahminde pek işe yaramadığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Sen ey yardım sevenim, ruhumu derde saldın
Yalnızlığım ağlarken gülenim, nerde kaldın

Bilmezsin ayrılığın ağı kokan dilini
Hâtıra bırak bana oyalı mendilini

Paslandı buzdağları ortasında çeliğim
Gözlerinden hatıra kaldı kekemeliğim...
yusufdukkel
Uzman Üye

Performans: 85
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2010, 05:56:07 »

Haberin son paragrafında da ifadeedildiği üzere öngörülen iklim modellerinin pek de işe yaramadığı açık.Küresel ısınmayla dünyayı hararete soktuktan sonra şimdide buzul tipi bir modelle bizi epey serinletmeye niyetliler anlaşılan.

İskenderun Demirçelik Anadolu Lİsesi
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 06 Ekim 2010, 15:35:19 »

Az önce NTV 'de Prof.Dr. Mikdat KADIOĞLU 'nu dinledim. Yok öyle bir şey diyor. Böyle bir tahmin çok iddialı...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic