Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye limanlarının kapasiteleri  (Okunma Sayısı 8914 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 27 Şubat 2009, 15:46:03 »

Merhaba arkadaşlar
yeni hazırlamakta olduğum kitabımla ilgili çalışmalarımı yaparken bir bilgiyle karşılaştım ve onu sizlerle paylaşmak istedim...

araştırmalarıma göre limanların giriş-çıkış kapasiteleri bakımından sıralanışı şöyle
1- İstanbul
2- İzmit
3- Mersin
4- İzmir
5- İskenderun

iyi çalışmalar

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2009, 15:52:32 »

Hocam bilgilendirme çok güzel de İzmir'in daha yukarılarda olması gerekmez mi? Yani Türkiye'nin en büyük ihracat limanı olduğunu biliyoruz.O anlamda soruyorum.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2009, 15:54:38 »

evet hocam açıkçası ben de o şekilde düşünüyordum... benim bilgilerimle de çelişti... o nedenle bu konuyu açarken tatışılmasını da hedefledim...
bu bilgiyi aldığım kaynak prof.dr İbrahim Atalay'ın Türkiye Coğrafyası ve Jeopolitiği kitabı

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
erdal49
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2009, 18:53:56 »

limanlar konusunda ben de ikilemdeyim.İzmit'i pek duymamıştım.İstanbul, İzmir, Mersin, İskenderun şeklinde düşünüyordum.Bu konuyla ilgili farklı kaynaklardan farklı sıralamalar var ve neye göre yapıldığı açık değil.Ayrıca bu konuyu açan arkadaşa teşekkürler.İnşallah arkadaşlar sayesinde bizde daha doğrusunu öğreneceğiz.saygılar
haticesargin
Sürekli Üye

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2009, 20:36:17 »

Atalay üniv. hocam elimde kitabı var baktım. sizin vermiş olduğunuz sıralama gemi giriş-çıkışı için geçerli ihracat kapasitesi bakımında İzmir limanı 2. sırada  olduğu görülüyor. (izmir- 2000)

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir........
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2009, 20:38:50 »

evet hocam ihracat kapasitesi bakımından tabiiki İzmir limanı...
ancak yükleme boşaltma kapasiteleri bakımından da bu sıralama şaşırttı beni... ben İstanbul, Mersin, İzmir sıralaması olarak biliyordum...

haticesargin
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 27 Şubat 2009, 20:42:09 »

gemi giriş çıkışının fazla olması gemilerin sadece sayısını gösteriyor kapasitelerine bakarsak izmir limanına gelenlerin sayısı az ancak kapasitesi daha fazla olmaz mı ....

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir........
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 27 Şubat 2009, 20:45:52 »

sizin bahsettiğiniz limanların büyüklük sıralaması hocam... o konuda haklısınız...
ancak yükleme boşaltma kapasitesi sıralaması bu şekilde...
iyi çalışmalar

haticesargin
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 27 Şubat 2009, 20:50:31 »

hocam o sıralama sadece gemilerin sayısını gösteriyo kapasitesi gemilerin büyüklüğüyle ilgili ama böyle bir bilgi sadece sayı buna bakarak yükleme-boşaltma kapasitesi hakkaında bilgi edinemeyiz diye düşünüyorom......
sizede iyi çalışmalar...

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 27 Şubat 2009, 20:54:29 »

Burda da şöyle bişiy var.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Deniz_yolu_ula%C5%9F%C4%B1m%C4%B1

Yük ve yolcu trafiği bakımından Türkiye'deki en işlek limanlar; İstanbul, İzmit, İzmir, Mersin, İskenderun ve Samsun'dur.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 27 Şubat 2009, 21:27:01 »

Bende şöyle bir bilgi vereyim Seval ARAS-Vedat ÇALIŞKAN'ın 2005 basımı Türkiye Beşeri Ekonomik coğrafya kitabında Türkiye'nin en büyük İthalat Limanı olarak İstanbul, İhracat limanı olarak İzmir verilmiş. Fakat kapasitenin petrol nakil limanlarında daha büyük olması gerekir. Örneğin İzmit ve Mersin bu konuda daha büyük değere sahip olmalı. Bende bu noktada Yeliz hoca gibi düşünüyorum. Ayrıca kapasitenin varlığı başka kullanımı başka bir olgudur.

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #11 : 27 Şubat 2009, 21:28:06 »

ben hem ithalatta hem de ihracatta en büyük liman istanbul diye biliyorum. yanılıyormuyum acaba

Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 27 Şubat 2009, 21:38:52 »

ben hem ithalatta hem de ihracatta en büyük liman istanbul diye biliyorum. yanılıyormuyum acaba

bu doğru hocam

strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Şubat 2009, 21:52:28 »

ithalatta 1. istanbul, ihracatta 1. izmir
yükleme boşaltma kapasite ve büyüklük açısından ise 1.istanbul 2.izmir 3.mersin
öss ve kpssye yönelik kaynakların önemli bir kısmında böyle geçiyor ve soruların cevapları da bu sıralamaya göre. ama daha doğru sıralamayı bulabilmek için "beyin fırtınası"na devam Smiley
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 27 Şubat 2009, 21:56:49 »

ithalatta 1. istanbul, ihracatta 1. izmir
yükleme boşaltma kapasite ve büyüklük açısından ise 1.istanbul 2.izmir 3.mersin
öss ve kpssye yönelik kaynakların önemli bir kısmında böyle geçiyor ve soruların cevapları da bu sıralamaya göre. ama daha doğru sıralamayı bulabilmek için "beyin fırtınası"na devam Smiley

hocam ihracat ve ithalatta İstanbul limanı olarak geçiyor...İzmir 2. büyük limandır ancak daha çok ihracat limanı özelliği taşıyor...

yükleme ve boşaltma kapasitesinde ise sıralama yukarda yazıldığı gibi diye düşünüyorum

Merhaba arkadaşlar

araştırmalarıma göre limanların giriş-çıkış kapasiteleri bakımından sıralanışı şöyle
1- İstanbul
2- İzmit
3- Mersin
4- İzmir
5- İskenderun

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic