Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kpss'de çıkacak coğrafya soruları  (Okunma Sayısı 17207 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 24 Haziran 2007, 17:07:31 »

arkadaşlar kpss yaklaşıyor.sınavda çıkabilecek sorularla ilgili tahminleri olan var mı? paylaşalım

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 24 Haziran 2007, 18:32:04 »

Türkiye Ekonomisinden kesin gelir.
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2007, 20:11:21 »

arkadaşlar kpss kursunda derse girenler yok mu içinizde...hangi konulardan soruların çıkabileceğini paylaşalım.bence akdeniz bölgesi turizmiyle ilgili bi soru gelebilir.yine büyükbaş ya da küçükbaş hayvancılık ile ilgili soru gelir diye düşünüyorum.ayrıca küresel ısınma ya da nükleer enerji ile de ilgili soru gelebilir...sizce?

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
VEYSEL ÇİFTÇİ
Uzman Üye

Performans: 121
Çevrimdışı Çevrimdışı

YAŞAM İÇİN COĞRAFYA

« Yanıtla #3 : 26 Haziran 2007, 20:18:17 »

vallahi öğrenci olduğum için ne çıkar bilemem.sana allah kolay lık versin.

Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 26 Haziran 2007, 20:20:34 »

ben de öğretmenim:)

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : 26 Haziran 2007, 20:39:29 »

KPSS Soruları Şu şekilde çıkacak... Bakalım öngörülerimiz ne derece doğru olacak.

Toplam 18 soru var bunlardan 15 tanesi (en az 14) geçmişte ÖSYM tarafından kullanılmış soruların hemen hemen aynısı olacaktır.

Soruların çoğunluğu çok kolay olmakla beraber 2 veya 3 soru zor olacaktır.

Sorulardan bir tanesi Türkiye Çevre sorunlarından gelecek ve cevabı İzmit veya Marmara Bölgesi olacaktır.

Bir sorunun cevabı Doğu Karadeniz bölümü olacaktır (Bu harita üzerinden nokta sorusu olabilir)

Bir soru Türkiye'nin matematik konumunun sonuçlarından çıkacaktır (soru bu olmazsa aynı boylam üzerindeki noktalar sorusu cevabı yerel saat (bu soru defalarca çıktı yine çıkar) ).

Bir sorunun cevabı muhtemelen kırıklı yer yapısı-jeolojik yapı-yeraltı zenginlikleri olacaktır. (ÖSYM yazarlarına duyuru, soruları ele geçirdim gördüğünüz gibi hepsi tutmuş durumda...Smiley

3 Soru Nüfus ve yerleşmeden çıkacak. Bunlardan birisi grafik yorumu olacaktır. Diğer ikisi ÖSYM soru yazarlarına yakışır düzeyde "kreş" seviyesinde sorulacaktır.

2 soru Türkiye fiziki coğrafyasından çıkacak. Bunlardan birisi deltalar olacak. Diğeri ise sınavın tek zor sorusu olacaktır.

1 soru türkiye enerji kaynaklarından çıkacak muhtemelen ya Elbistan termik santrali ya da Çeşme Alaçatı rüzgar enerjisi çıkacaktır. (Sarayköy jeotermal çıkabilir iki sene önce sordular ama yenileme ihtimalleri yüksek)

1 soru Harita üzerinden tarım ürünleri sorusu olacaktır. Muhtemelen basit bir soru olur.

Türkiye turizminden Doğu Anadolu veya Karadeniz bölgesindeki merkezlerden biri sorulacaktır.

Türkiye sanayisinden otomotiv sanayisi veya çok klişe demir-çelik vs bir soru gelir.

Bölgelerden gene klişe vasat sorular çıkar.

Bu arada tarih 26-06-2007 saat 23,34 bu notu düşmek istiyorum. Çünkü tümünü tutturacağım.

Sami ile Cumhur'da şahitlerim olsun...

Espri bir yana sorular kolay gelecektir. Yukarıdakilerin tümünü de samimi olarak söyledim.

Bir de Kyoto protokolü, GAP ın sonuçları, Mavi Akım, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı konularından mutlaka birer soru gelecektir.

Haydi şansım açık olsun....
İyiakşamlar. 

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #6 : 26 Haziran 2007, 20:50:47 »

Doğu Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum.

Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 26 Haziran 2007, 20:55:49 »

evet doğu...bunların pek çoğu çıkması olası sorular...bu arada ben dil tarihten yeliz(senin bi üst sınıfın...haliller ve muratların sınıfından)...iyi akşamlar

cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #8 : 26 Haziran 2007, 21:59:32 »

bakalım doğu diyorsa vardır bir bildiği yukarıdakilerle sınav sorularını kıyaslayalım

öykünur
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 26 Haziran 2007, 22:09:44 »

antik kentlerden zeugma gelecek bence............
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 26 Haziran 2007, 22:29:34 »

Doğu Hocamın analiz ettiği konularda kapsıyor ama belirginleştirmek istiyorum aynen ÖSS 'de olduğu gibi küresel ısınma ve çevre sorunları ile ilgili kesin bir soru gelir tahminindeyim.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
selim
Üye
**

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 27 Haziran 2007, 09:29:57 »

Doğu hocama tamamiyle katılıyorum...bende kpss hocası olarak ankara nın en iyi kursunda çalışıyorum.. doğu hocam benimde sınav soruları hakkındaki görüşlerime tercüman olmuş..güncel soru gelecekki bu büyük ihtimalle küresel ısınma ile ilgili olacak...zaten 2-3 yıldır çevre soruları geliyor bu yılda devam edecek...saygılarımla...
MUHARREM BUZ
Muharrem BUZ
Site Yöneticisi

Performans: 1771
Çevrimdışı Çevrimdışı

Uzunköprü Muzaffer Atasay Anadolu Lisesi

« Yanıtla #12 : 27 Haziran 2007, 09:36:49 »

Ben kpss ye girmediğim ve takip etmediğim için bir sey demiyorum. Cheesy Cheesy

Yaş kırk dört yolun yarısı +9
Dante gibi ortasını geçtik ömrün.
siran
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 27 Haziran 2007, 10:21:11 »

her konuyla ilgili olabilir... coğrafya bir bütündür.bütüne hakimsek işimiz koolay olur.sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #14 : 13 Temmuz 2007, 21:01:51 »

Kusuruma kimse bakmasın ama tümünü olmasa da yarısını bire bir yakalamış durumdayım. Bu konu ile ilgili çok güzel bir yazıyı coğrafya platformlarına taşıyacağım.
Bir tek şey söylemek istiyorum. Soruları yakalamış olmak istemezdim. Keşke karşımızdakiler biraz daha zahmete girme gereği duysalar biraz özgün ve kaliteli eserler vermeye çalışsalar.
Neyse ayrıntıları öğrenmek isteyen yeni yazıyı inceler.
Hoşçakalın....

Doğu ATEŞ
Ankara Lisesi

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic