Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kafama takılan 2008 kpss sorusu  (Okunma Sayısı 6734 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 07 Mart 2009, 22:31:10 »

Aşağıdakilerden hangisi Türkiye’nin Kuzey Yarım Küre’de yer aldığının bir göstergesi olamaz?

A) Akdeniz Bölgesi’ndeki akarsuların kuzeyden güneye doğru akması
B) Karadeniz Bölgesi’nde, aralık ayında, gündüz süresinin İç Anadolu Bölgesi’nden daha kısa olması
C) Marmara Bölgesi’nin yıl boyunca güneş ışınlarını Ege Bölgesi’nden daha eğik alması
D) Toros Dağları’nın güneye bakan yamaçlarının kuzey yamaçlarından daha sıcak olması
E) Coğrafi bölgelerin tümünde kuzey sektörlü rüzgârların sıcaklığı düşürmesi

A şıkkı çok bariz sorunun doğru cevabıdır.  Ancak "Karadeniz Bölgesi’nde, aralık ayında, gündüz süresinin İç Anadolu Bölgesi’nden daha kısa olması" ifadesi Türkiye'nin kuzey yarımkürede yer aldığının göstergesi olamaz diye düşünüyorum.

Sayın hocalarım bu konuda sizlerin yorumları nelerdir.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #1 : 07 Mart 2009, 22:37:47 »

21  aralıkta kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır,gecelerin uzaması ekvatordan kuzeye doğru gidildikçe artar,bun görede "Karadeniz Bölgesi’nde, aralık ayında, gündüz süresinin İç Anadolu Bölgesi’nden daha kısa olması" Türkiyenin kuzey yarım kürede olduğuna işaret değilmidir

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Mart 2009, 22:40:53 »

21  aralıkta kuzey yarım kürede en uzun gece yaşanır,gecelerin uzaması ekvatordan kuzeye doğru gidildikçe artar,bun görede "Karadeniz Bölgesi’nde, aralık ayında, gündüz süresinin İç Anadolu Bölgesi’nden daha kısa olması" Türkiyenin kuzey yarım kürede olduğuna işaret değilmidir

Hocam Güney yarımkürede de aralık ayında kuzeye gidildikçe gündüz süresi kısalmaz mı?
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Mart 2009, 22:44:14 »

Hocam Güney yarımkürede de aralık ayında kuzeye gidildikçe gündüz süresi kısalmaz mı?

Haklısınız...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #4 : 07 Mart 2009, 22:46:11 »

Aslında haklısınız hocam Smiley Fakat yer belirterek söylediği için soru doğru olmuyormu,kuzeye gidildikçe gündüzün kısalması deseydi o zaman sizin dediğiniz doğru olurdu diye düşünüyorum.

Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #5 : 07 Mart 2009, 23:04:46 »

sorunun cevabı A şıkkı bu durum bölgenin yerşekillerinden kaynaklanmaktadır. oysa diğer seçenekler matematik konum yani yarım küreden kaynaklanmaktadır

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #6 : 07 Mart 2009, 23:06:12 »

aralık ayında ekvatordan kuzeye doğru gidildikçe geceler uzar karadeniz bölgesi de daha kuzeyde yer aldığıdan gece süresi iç anadolu'dan daha uzundur

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 07 Mart 2009, 23:06:39 »

Aslında haklısınız hocam Smiley Fakat yer belirterek söylediği için soru doğru olmuyormu,kuzeye gidildikçe gündüzün kısalması deseydi o zaman sizin dediğiniz doğru olurdu diye düşünüyorum.

Nasıl yani hocam tam anlayamadım ne demek istediğinizi...
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 07 Mart 2009, 23:09:12 »

aralık ayında ekvatordan kuzeye doğru gidildikçe geceler uzar karadeniz bölgesi de daha kuzeyde yer aldığıdan gece süresi iç anadolu'dan daha uzundur

Sadece ekvatordan kuzeye gidildikçe değil hocam Güney kutup noktasından kuzey kutup noktasına gidildikçe gündüz süresi kısalır. Yani güney yarımkürede de aralık ayında kuzeye ilerlediğinizde gündüz kısalmaktadır.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #9 : 07 Mart 2009, 23:12:04 »

Nasıl yani hocam tam anlayamadım ne demek istediğinizi...

Yani hocam   kuzeye gidildikçe gündüz süresi kısalır  deseydi B  seçeneğinde dediğiniz doğru olurdu ,ama seçenekte yer belirterek gündüz süresinin  daha kısa  olduğunu söylüyor ,işte o zaman problemli bir soru olmaktan çıkıyor.

dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #10 : 07 Mart 2009, 23:33:13 »

hemen hemen aynı boylam üzerinde yer alan iki şehir Sinop ve Yozgat şehirlerini ele alalım.

A) SİNOP    :  42 10 00 K / 35 10 10 D

B) YOZGAT  :  39 45 00 K /  34 10 10 D  ( Yaklaşık değerler )

SİNOP:

güneşin doğuşu : 07.04
 güneşin batışı    : 16.10
 gündüz süresi    : 09 sa 06 dak.

YOZGAT:

güneşin doğuşu : 07.00
 güneşin batışı    : 16.21
 gündüz süresi    : 09 sa 21 dak.

21 ARALIK Tarihinde gündüz süreleri yukarıdaki gibi olduğuna göre ( yozgat da gündüz süresi, sinop a göre 15 dakika daha uzun ), bu tarihde kuzeyden güneye doğru gidildikçe gündüz süreleri uzayacağında B seçeneği olamaz.
Karadeniz Bölgesi’nde, aralık ayında, gündüz süresinin İç Anadolu Bölgesi’nden daha kısa olması Türkiye' nin KYK olduğunu ispatlar.

sorumuzun doğru cevabı A seçeneğidir.

Selamlar

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

tekkeli
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 07 Mart 2009, 23:36:48 »

Yusuf Bey öncelikle sizi tebrik ederim. Bir çok kişinin ilk bakışta gözden kaçırabileceği bir ayrıntıyı güzel yakalamışsınız.Sorunun cevabı her nekadar A şıkkı gibi görünsede B şıkkında yanlışlık olduğu görüşüne katılıyorum.
    Çünkü Türkiye güney yarım kürede de olsaydı Aralık ayında İçanadolu bölgesinde gündüz süresi Karadeniz bölgesinden daha uzun olurdu.
   Yanlış düşünüyorsam arkadaşların uyarılarını bekliyorum.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 07 Mart 2009, 23:40:36 »

Yusuf Bey öncelikle sizi tebrik ederim. Bir çok kişinin ilk bakışta gözden kaçırabileceği bir ayrıntıyı güzel yakalamışsınız.Sorunun cevabı her nekadar A şıkkı gibi görünsede B şıkkında yanlışlık olduğu görüşüne katılıyorum.
    Çünkü Türkiye güney yarım kürede de olsaydı Aralık ayında İçanadolu bölgesinde gündüz süresi Karadeniz bölgesinden daha uzun olurdu.

Haklısınız.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
dondurmacı
VIP Üye

Performans: 396
Çevrimdışı Çevrimdışı

.~.Murat BAKIT.~.

« Yanıtla #13 : 07 Mart 2009, 23:46:27 »

evet haklısınız ben de atladım bunu,
güney yarımkürede de olsaydık kuzeyedki bir bölge güneydeki bölgeye göre daha kısa günleri yaşayacaktır. Yukardaki mesajım da dursun orda. Ben de atladım burayı...

C O Ğ R A F Y A    V A T A N    S E V G İ S İ D İ R ...

husnuaksoy
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 08 Mart 2009, 00:09:04 »

Bana göre de biraz sıkıntı var galiba Kış mevsiminde dese idi dah düzgün olurdu galiba.

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim...
Olur ya...
Kalp durur...
Akıl unutur...
Ben dostlarımı ruhumla severim...
O ne durur, nede unutur...
                           (Mevlana)
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic