Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Elektrik üretim kapasitesi ile ilgili bir soru  (Okunma Sayısı 3655 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
serenato
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 26 Mayıs 2009, 08:46:32 »

Arkadaşlar ,bizler hep yıllardır Doğu Anadolu elektrik üretiminde ilk sırada diye anlatıyoruz.Ancak doğalgaz kullanımı ile beraber en fazla kaynak doğalgaz oldu bu durumda ilk sırada Marmara mı olacak ? Bazı kitaplar böyle vermiş çok acil cevaba ihtiyacım var.

"Herkes düşlerinin büyüklüğü kadar özgürdür"
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2009, 10:16:48 »

Hocam ince bir ayrıntı var burda.Doğu anadolu Hiroelektrik üretiminde 1. sırada.Yoksa genel anlamda yani türkiyenin geneli düşünüldüğünde yıllar oldu doğalgazdan ürettiğimiz elektrik enerjisinin diğer üretimleri geçtiği.
 Ayrıca doğalgazdan önce de linyit kömürü ile üretim 1. sıradaydı yanlış anımsamıyorsam.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2009, 19:34:28 »

Burada da birtakım bilgiler var.

http://www.cografya.biz/forum/empty-t19465.0.html

Dünyayı güzellik kurtaracak...
serenato
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2009, 20:40:33 »

Göndermiş olduğunuz metnin tamamını okudum oldukça doyurucu bilgiler mevcut .Çok teşekkür ederim ancak benim merak ettiğim bu kadar doğalgaz elektrik üretimi sadece marmara bölgesindeki santrallerden mi sağlanıyor.Yoksa linyit santrallerinde doğal gaz kullanım payı var mıdır ?

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2009, 21:42:27 »

Göndermiş olduğunuz metnin tamamını okudum oldukça doyurucu bilgiler mevcut .Çok teşekkür ederim ancak benim merak ettiğim bu kadar doğalgaz elektrik üretimi sadece marmara bölgesindeki santrallerden mi sağlanıyor.Yoksa linyit santrallerinde doğal gaz kullanım payı var mıdır ?

Linyit santrallerinde doğal gaz kullanımı yoktur diye biliyorum.

Dünyayı güzellik kurtaracak...
marzuba
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2009, 09:34:33 »

Linyit santrallerinde doğal gaz kullanımı yoktur diye biliyorum.

Adı üzerinde linyit santrali yani linyitle çalışan santral.Doğalgazla üretim üretim Türkiye de Hamitabat,Ambarlı ve Ovaakça santralı(faaliyette değil) dir.
     Fakat bir ayrıntıyı ifade edeyimBursa da yaşadığımdan gördüğüm için biliyorum ki muhtemel bursadaki ovaakça santrali de bunun için çalıştırılmıyor.
     Doğaldgazdan elektrik enerjisi elde etme işini elektrik özelleştirmesinden sonra devlet yapmıyor.Her fabrikanın kendi doğalgazdan elektrik enerjisi üretme kısmı var ya da Sanayi tesislerinin içinde büyük elektrik şirketlerinin dönüşüm tesisi var ve çevresindeki fabrikaların ihtiyacını hatta çevredeki diğer kullanım alanlarının elektrik ihtiyacını bunlar karşılıyor.
     Bunu destekleyen durumda geçenlerde oluşmuştu hatırlarsanız.İran Türkiye ye verdiği doğal gazı kesince Gaziantep,Ankara,Bursa vb sanayi merkezleri üretimi durdurmuşlardı ve milyarlarca zarar oluşmuştu(geçen yıllardaki haberlere bakınız)

serenato
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Mayıs 2009, 22:38:43 »

Sonuç olarak en fazla elektrik üreten bölge hangisi demeliyiz ?

marzuba
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2009, 11:36:04 »

En çok tüketilen bölge olan Marmara bölgesi tabi ki.Çünkü elektrik depo edilemez üretildiği gibi kullanılması lazım.Sanayi ve nüfus olarak Marmara bölgesi başı çektiğinden en fazla üretim bu bölgededir ve ağırlık doğalgazdan üretimdedir.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic