Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2010 kpss coğrafya soruları resmen bir faciadır.  (Okunma Sayısı 13687 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Temmuz 2010, 14:00:33 »

hatalı soru 1:Türkiye’nin aşağıdaki özelliklerinden hangisi,
yükseltinin fazla olmasının sonucu değildir?
A) Bitki türleri bakımından zengin olması
B) Kara yolu ve demir yolu yapım maliyetinin yüksek
olması
C) Sıra dağların genelde doğu batı yönünde uzanması
D) Nüfus dağılışının düzensiz olması
E) Yaylacılığın önemli bir etkinlik olması

Yükselti fazla olduğu için bitki türü zengin ise o zaman Türkiye'de bitki türü  en zengin bölge Doğu Anadolu. Soru kökü Türkiye’nin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, Türkiye'de yükselti farklılığının fazla olmasının sonucu değildir şeklinde olmalıydı.

Hatalı soru 2:Çalışma çağında (15-64 yaş arası) olan ve bir işte
çalışan nüfusa aktif nüfus denir. Türkiye’de 1955 yılında
nüfusun % 82’si aktifken bu oran 2005 yılında
% 45’e düşmüştür.
Türkiye’de, kalkınma hızının ve kişi başına düşen
ulusal gelirin artmasına karşın aktif nüfusun azalmasında
aşağıdakilerden hangisinin etkisi olduğu
savunulamaz?
A) Kadınların çalışma hayatında daha fazla yer alması
B) Nüfusun bir kısmının çalışmak üzere yurt dışına
göç etmesi
C) 15-25 arası yaş grubundaki öğrenci sayısının artması
D) İş olanaklarındaki artışın nüfus artışından az olması
E) Makineli tarıma geçilmesiyle tarımda çalışan kişi
sayısının azalması

Aktif nüfusa tanımı yanlış verilmiştir.  Aktif nüfus: 15-64 yaş arasında olup bir işte ücret karşılığı çalışan YA DA İŞ ARAYAN nüfus demektir. E şıkkında makineli tarıma geçilmesiyle tarımda çalışan kişi sayısının azalması aktif nüfus oranını nasıl düşürücü etki yapar anlaış değilim. Sonuçta tarımda makineleşmeyle birlikte tarımdan kopan nüfus ya başka sektörlere yönelmiştir ya da iş aramaktadır. Her iki durumda da aktif nüfus içerisinde kalmaktadır. Ayrıca soru kökü aktif nüfusun azalması değil aktif nüfus oranın azalması şeklinde olmalıydı.

Hatalı soru 3:İskenderun’un, bir liman kenti olarak Sinop ve
Trabzon’a göre daha fazla gelişmesindeki temel
neden aşağıdakilerden hangisidir?
A) Korunaklı liman olması
B) Eski bir yerleşim yeri olması
C) Gelişmiş ulaşım ağının olması
D) Ağır endüstri kuruluşlarının bulunması
E) Verimli tarım alanlarının bulunması

Çok tartışmaya açık bir soru. Bence C ve D çeldiricilerinden bir tanesi kullanılmalıydı.

Kısaca bence son yılların en berbat,en kalitesiz coğrafya soruları idi. Hazırlayan kişinin coğrafya bilimindeki  uzmanlığını çok merak ediyorum

konuk23
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 12 Temmuz 2010, 14:26:42 »

Hocam seçeneklere göre cevabı aramak lazım. yani kötünün iyisini seçmemiz gerekir. yoksa soruların hiçbir zaman cevabına ulaşamayız, çeldirici olunmaz. 18 coğrafya kpss sorusundan 18 i yapılır ki elemek imkansız..
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 12 Temmuz 2010, 14:38:58 »

Hocam seçeneklere göre cevabı aramak lazım. yani kötünün iyisini seçmemiz gerekir. yoksa soruların hiçbir zaman cevabına ulaşamayız, çeldirici olunmaz. 18 coğrafya kpss sorusundan 18 i yapılır ki elemek imkansız..

Hocam ben burada soruların doğru ya da yanlış yapılma olasılığını değerlendirmiyorum. Sorulardaki hataları değerlendiriyorum.
walle06
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2010, 14:39:51 »

ulaşımın gelişmediği bir yerde ağır sanayiye hammadde nasıl sağlanır ki ? İskenderun limanının bu denli gelişmesindeki temel faktör ard bölgesindeki  kara ve demiryollarının varlığı değil midir?
coğrafyam01
Deneyimli Üye

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2010, 15:43:53 »

Bence de soru kalitesi düşük olmuş ve yanlış ifadeler mevcut.Daha dikkatli hazırlanabilirdi.
katibcelebi
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Temmuz 2010, 16:15:19 »

Ağır endüstri kuruluşlarının bulunması zaten gelişmiş ulaşım koşullarına bağlı yani bir şey hem neden hem sonuç olamaz. Kaldıki temel neden soruluyor. Cevap C olmalıydı.

Ayrıca Trabzon ve Sinop'ta demiryolları da yok. Bu açıdan bakıldığında da daha çeşitli ve gelişmiş ulaşım imkanları bulunan İskenderun'da liman kenti olma özelliği daha fazla belirginleşiyor. Cevap C olmalı....
maya
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 12 Temmuz 2010, 16:22:21 »

bence soruların birazkalitesi düşük olmuş olabilir ama o kadar da yerden yere vurulacak türden değil mesela
- Yükselti ile  ilğili verilen sorunun cevabı dogrudur tabi bitki çeşitliliiğinde bir çok faktör etkilidir ama yerşekilleride etkilidir
-Tarım sorusunda 15-64vyaş apasındaki nüfüsa aktif nüfus denmez arkadaşım bunüfüsa çalışma çagındaki nüfus denir bunun içinde ki çalışanlara aktif yada çalışan nüfus denir
-iskenderun limanı için temel neden denmiş iskendeunun gelişmesini sağlayan temel etken isdemir in varlıgıdr
-zaten endüstri kuruluşu sorusununda cevabını kendiniz vermişiniz zaten mekan hammaddee ilişkisi
  bencesorula o kadarkötü değildi sınavda gözetmen olarak yer aldım ve şöyle göz ucunla baktığımdada aynı cevapları vermiştim çok öyle abartı bi yanlışlık yok yani bence tabi
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2010, 16:34:40 »

Maya hocam, ösym cevapları verinceye kadar niye bekledin:) Bu kadar kolaydı da herkes stelerde cevapları bekliyordu,keşke yardım etseydiniz...
maya
Sürekli Üye

Performans: 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Temmuz 2010, 16:53:17 »

arkadaşlar malum öğretmen olarak tatile çıkmıştık ya yeni nete girme şansım oldu ayrıca bir inanmazlık sezinleniyor mesajınızdan kimseyi inandırmak zorunluluğumuz olmadıgı gibi sadece tesbitlerimizi yazdık gerisi size kalmış
mhtpsrf
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 12 Temmuz 2010, 17:02:28 »

Hocam katılıyorum size, çok hatalı soru var. Memurlar nette de uzun bir yorum yazdım. Ösym ye iptal için nasıl başvurulur bunu düşünelim ve başvuralım
karakaya291
Sürekli Üye

Performans: 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 12 Temmuz 2010, 17:13:56 »

Maya hocam;Günydoğu Anadolu, ihracatını en çok İskenderun ve Mersin limanlarından yapmıyor mu?(Gazi Antep).İskenderun limanının hinterlandı fazla değil mi?İskenderun limanının hem otoyolu! hem de demir yolu bağlantısı yok mu?(İskenderun limanının Malatya ve Elazığ başta olam üzere Doğu Anadoluyla;Gazi Antep ve Şanlı Urfa başta olmak üzere Güneydoğu Anadoluyla;Adana ve Osmaniye  başta olmak üzere Doğu Akdenizle ulaşım bağlantısı gelişmemiş mi???) Ulaşımın olduğu bi şıkta diğerleri düşünülür mü?
 NOT:İskenderun limanıyla Sinop ve Trabzon limanı değilde; "Ereğli limanıyla, Sinop ve Trabzon limanı karşılaştırılsaydı cevap "ağır endüstri kuruluşlarının bulunması"(ereğlide) olurdu.
yusufcetin
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 12 Temmuz 2010, 20:34:38 »

bence soruların birazkalitesi düşük olmuş olabilir ama o kadar da yerden yere vurulacak türden değil mesela
- Yükselti ile  ilğili verilen sorunun cevabı dogrudur tabi bitki çeşitliliiğinde bir çok faktör etkilidir ama yerşekilleride etkilidir
-Tarım sorusunda 15-64vyaş apasındaki nüfüsa aktif nüfus denmez arkadaşım bunüfüsa çalışma çagındaki nüfus denir bunun içinde ki çalışanlara aktif yada çalışan nüfus denir
-iskenderun limanı için temel neden denmiş iskendeunun gelişmesini sağlayan temel etken isdemir in varlıgıdr
-zaten endüstri kuruluşu sorusununda cevabını kendiniz vermişiniz zaten mekan hammaddee ilişkisi
  bencesorula o kadarkötü değildi sınavda gözetmen olarak yer aldım ve şöyle göz ucunla baktığımdada aynı cevapları vermiştim çok öyle abartı bi yanlışlık yok yani bence tabi

Hocam yazdıklarımı lütfen okuyun nerelerde hata olduğu yönünde tespitleri görün ondan sonra benim eleştirilerimi eleştirin. Yazdıklarınıza baktığımda yükselti  ve aktif nüfusla alakalı soruda ifadelerimi galiba okumamışsınız.
Yeliz Kamiş
Uzman Üye

Performans: 160
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 13 Temmuz 2010, 07:47:19 »

KPSS coğrafya sorularının giderek kalitesinin arttığını düşünmekteydim. Ki geçen yılki bazı sorular bu görüşümü destekliyordu. Ancak 2010 KPSS soruları benim için de büyük bir hayal kırıklığı oldu.

güzel günler göreceğiz çocuklar...güneşli günler...motorları maviliklere süreceğiz...
seyduna666
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 13 Temmuz 2010, 09:13:21 »

Yusuf Çetin hocam okadar güzel açıklamış ki, buna katılmayan coğrafya hocası yoktur bence,  özellikle yükselti sorusu ve liman sorusu iptal edilmezse, coğrafya adına çok büyük bir facia yaşanacaktır...
salursalur
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 14 Temmuz 2010, 16:41:33 »

herkese merhaba. bir soruda yardımcı olursanız sevinirim..
Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye’de ekolojik dengeyi
bozan etkenlerden biri değildir?
A) Tarımda göl sularının aşırı kullanılması
B) Birçok hayvan türünün bilinçsiz avlanması
C) Kentlerin hızlı ve plansız büyümesi
D) Yer altı sularının kontrolsüz bir şekilde çekilmesi
E) Akarsu ağızlarındaki deltaların genişlemesi

delta ovalarının, iç bölgelerden verimli toprakların akarsularla sürüklenmesi sonucu oluştuğunu düşünürsek ve bazı kaynaklarda da erozyon hızının yüksek olduğu yerlerde delta ovası oluşumunun hızlı olduğunu yazdığını da göz önünde alırsak delta ovasının genişlemesi ekolojik dengeyi bozmazmı. bazı arkadaşlar "delta ovası ekolojik dengeyi bozmaz , erozyonun sonucudur sebebi değil" diyorlar. fakat burada delta ovasının varlığı değil genişlemesi deniliyor. yani bir yerde delta ovası genişliyorsa  o yerde aynı zamanda iç bölgeler erozyon sonucu verimsizleşiyor demektir ki buda ekolojik dengeyi bozan birşeydir. delta ovasının varlığı değil DELTA OVASININ GENİŞLEMESİ dediğinden bu sorunun da hatalı olduğunu düşünüyorum..
 görüşlerinizi bekliyorum

teşekkürler
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic