Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2009 kpss genel kültür soru ve yanıtları -ösym-  (Okunma Sayısı 3810 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ardanuç
VIP Üye

Performans: 78
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Haziran 2009, 08:50:13 »

Sorular açıklandı.(5 kelime için) İnsanların sadece kendileriyle yarıştığı bir hayat diliyorum..

http://ftp://dokuman.osym.gov.tr/2009/2009KPSS/2009kpsscsgenyetgenkul.pdf
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2009, 10:12:21 »

Türkiye haritalı soruda bi eksiklik olduğu düşüncesindeyim...

yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2009, 10:48:35 »

Bir Türkiye fiziki haritasında kahverengi tonlarının
fazla olduğu yerlerle ilgili olarak aşağıdakilerden
hangisi söylenemez?
A) Karın yerde kalma süresinin uzun olduğu
B) Yıllık sıcaklık farkının az olduğu
C) Gerçek alanla iz düşümsel alan arasındaki farkın
fazla olduğu
D) Akarsuların çağlayanlar oluşturduğu
E) Ulaşımda güçlüklerle karşılaşıldığı

Aşağıdakilerden hangisinin Akdeniz Bölgesi’yle
Karadeniz Bölgesi arasında farklılık göstermesi
enlem etkisine bağlanamaz?
A) Orman üst sınırı
B) Deniz turizmine uygun sürenin uzunluğu
C) Yağışın mevsimlere göre dağılışı
D) Tarım ürünlerinin olgunlaşma süresi
E) Gündüz süresinin uzunluğu

Bu iki sorunun sorunlu olduğunu düşünüyorum.

İlk soru için Kahverengi tonla gösterilmesine rağmen yüzey şekilleri düz bir sahada gerçek alanla izdüşüm alan arasında fark fazla olmaz.

İkinci soruda ise benim düşünceme göre enlem faktörü karadeniz ile akdeniz arasında yağışın mevsimlere dağılışı üzerinde farklılığa sebep olmaktadır.
ardanuç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2009, 13:15:07 »

Doğu Bey'in sözünü ettiği haritalı soru (Kervan yolları) da daha doğru seçenek olmadığı için doğru cevap o. Ancak gösterilen yollarla geçitlerin örtüştüğü şüpheli..

Fiziki harita sorusuna ben de takmıştım. Konuyu ben de açmayı düşünmüştüm. Ancak "kahverenginin t o n l a r ı n ı n f a z l a o l d u ğ u" söylemi ile biraz yırtıyor.
Diğer soru doğru olmalı. Türkiye'de enlemden dolayı Akdeniz iklimi görülmeli. Ama..
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2009, 20:37:54 »

Gerek coğrafya gerekse diğer alanlarda ÖSYM’nin hazırladığı soruların eğitim sistemimizin en sağlam yapıları arasında olduğunu düşünüyorum. Dikkat edilirse 1981 – 2009 yılları arasında soruların nitelik ve eğitim değerlerini ölçme açısından gittikçe yükseldiği rahatlıkla görülebilir.
Coğrafya açısından da gerek ÖSS, gerekse KPSS sorularını detaylı bir şekilde inceledim. Ciddi anlamda ayırt edicilik gücünün yüksek ve üst düzey kazanımları ölçücü nitelikte sorular olduğunu düşünüyorum. Özellikle 2005 yılında, disiplinler arası,beceri merkezli tematik yaklaşımlı program tasarımının müfredata girmesiyle sorularında bu doğrultuda hazırlandığı dikkat çekici. 20.yy ikinci yarısında Batılı ülkelerde görülen Yapılandırmacı ve Bilişsel program yaklaşımlarının izleri yavaş yavaş ülkemizde görülmeye başlandı. Her ne kadar öğretmen yeterlilikleri ve uygulamada çeşitli sorunlar olsa da bu programın eğitim sistemimizin kalitesini yükselttiğini düşünüyorum.
Özellikle dersaneci zihniyetli eğitimimizin klişelerinin bu değişimle birlikte yavaş yavaş çöktüğünü söyleyebiliriz. Artık bilgiyi alma ve alt düzey davranışı yansıtan sorular yerine coğrafyanın temel becerilerini (Harita, gözlem, arazi çalışma, coğrafi sorgulama, tablo grafik diyagram hazırlama, zamanı algılama, değişimi algılama, kanıt kullanma) ölçücü nitelikte soruların sorulması gerektiğini düşünüyorum.
Kervan yolları haritası ile ilgili soruya da baktım özellikle Doğu Bey’in eleştirilerine dayanarak soruyla ilgili Doğu Bey’in eleştirilerine katılmadığımı belirtmek istiyorum. Çeldiricilerinin de son derece zayıf olduğu ve farklı becerileri ölçücü nitelikli bir soru. Sorun en kritik noktası da Ülkemizin fiziki özellikleriyle beşeri yapıları çok güzel ilişkilendiren, ve farklı becerileri ortaya kayan komple bir soru olması. Kervan yollarının Akdeniz kıyılarına ulaştığı noktalara baktığımızda Toroslar’ın akarsularla yarıldığı – Aksu, Manavgat Çayı, Göksu, Seyhan, Ceyhan- doğal geçitlerle ilintili olduğu rahatlıkla ortaya konulabiliyor.
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2009, 21:03:46 »

Coğrafya açısından da gerek ÖSS, gerekse KPSS sorularını detaylı bir şekilde inceledim. Ciddi anlamda ayırt edicilik gücünün yüksek ve üst düzey kazanımları ölçücü nitelikte sorular olduğunu düşünüyorum.

Göksel Hocam açıkçası ben KPSS sorularında dediğiniz ince noktaları yakalayamadım.Standartların dışına çıkmamış bir KPSS yaşanmış.

Ayrıca şu da bir gerçek ki geçmiş dönemdeki ticaret yollarının tamamı vad boylarını takip etmiştir.Burada harita tam olarak geçmiş dönem kervanyolları haritasını karşılamamakta.

Son bir not; önümüzdeki eğitim-öğretim yılında coğrafya ve diğer derslerde YGS ve LYS hazırlık kitaplarında ve soru bankalarında tam bir keşmekeşlik yaşanacak.Birbirinden çok farklı onlarca türde kaynak kitap göreceğiz.Bakalım işin içinden nasıl çıkılacak...

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
yusufcetin
Uzman Üye

Performans: 57
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 29 Haziran 2009, 21:49:36 »

Bence E şıkkında TÜM yollar ifadesi cevabın E şıkkı olarak düşünülmesini güçleştiriyor.

Arkadaşlar yukarıda benim hatalı olduğunu düşündüğüm sorular hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
ardanuç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2009, 02:45:42 »

Haritayı ekleyemedim.
Aşağıdaki harita Anadolu Selçuklulardaki yolları fiziki harita üzerinde gösteriyor.
Gülek, (Sertavul -yok -) ile Belen'e bakın bir de sorudaki haritaya.. Daha önce yazdığım gibi diğer seçeneklerin doğru olma olsılığı yok. Ama harita işimizi kolaylaştırabilirdi..

http://www.guruntarihi.com/tarihi_dosyalar/image184.jpg
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic