Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: türkiyede nüfusun ve yerleşmenin dağılışını etkileyen faktörler  (Okunma Sayısı 27376 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
dengesiz
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 14 Nisan 2007, 10:55:10 »

bu konuda yardım istiyorum coğ. zayf ve hoca bu konuyu anlattrıp kurtarmama şans tanıyıcak guzel bi metin gönderirseniz çok memnun olurum.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 14 Nisan 2007, 11:07:30 »

Şuraya bir bak
http://www.cografyaogretmeni.org/268800

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
dengesiz
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2007, 17:50:48 »

tesekkur edrm kısmen yaradı
MeddaH
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Nisan 2007, 20:37:56 »

ya banada bu konunun slaytı lazımda burdan indirsem hoca anlarmı ya çok korkum.
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #4 : 15 Nisan 2007, 20:41:57 »

Öğretmenin bizim üyemizse işin zor.Bence ödev yapma anlayışınızı değiştirin.Araştıracaksınız,değişik kaynaklardan  dökümanlar bulacaksınız sonra kendi bilgi ve yeteneğinizle bunları birleştirip sizin ürününüz olan bir ödev ortaya çıkaracaksınız.Yani hazırcılık yok... Wink

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
merveee
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2007, 11:30:52 »

ben sayısal ögrencisiyim ya mp3 üme müzik yerine koyablcegim sesli konu anlatımları var mı cografya ve tarih olmak üzere?Huh?Huh???
crazy_carisma
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2007, 21:11:22 »

benm dönem ödevim mesken tipleri ve mesken tiplerini etkileyen faktorler yazı olarak tam ama hic resim yada harita turu bisi yok bisim hocada harita ve resime önem verio kesin bulmam gerekio acil lazım yardım ederseniz sevinirim? simdiden saolun...
Uur_1
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2007, 13:33:21 »

Öğretmenin bizim üyemizse işin zor.Bence ödev yapma anlayışınızı değiştirin.Araştıracaksınız,değişik kaynaklardan  dökümanlar bulacaksınız sonra kendi bilgi ve yeteneğinizle bunları birleştirip sizin ürününüz olan bir ödev ortaya çıkaracaksınız.Yani hazırcılık yok... Wink

Doğru söylüyorsunuz hocamda ne yapalım bizde arıyoruz ama bu konuyu bir türlü bulamadık
crazyy__boy
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 18 Nisan 2007, 17:42:56 »

çok teşekkürler
tubba
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 21 Nisan 2007, 09:14:58 »

türkiyede yerleşmeyi etkileyen faktörler
doktor
Üye
**

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2007, 15:15:07 »

ben sayısal ögrencisiyim ya mp3 üme müzik yerine koyablcegim sesli konu anlatımları var mı cografya ve tarih olmak üzere?Huh?Huh???
Merakımı bağışla ama ilköğretimde isen nasıl sayısal öğrencisi olabiliyorsun?

Sizi ANDIKÇA,ANLADIKÇA,ANLATTIKÇA laik olacağız bu topraklara...
elifnur1992
Yeni üye
*

Performans: 28
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2008, 17:27:05 »

Türkiye'de nüfusun ve yerleşmenin dağılışını etkileyen faktörler.
kaynak veya konu hakkında bilgi verebilir misiniz?
yardım edenlere şimdiden teşekkürler

ÖzleMSabaH
Site Yöneticisi

Performans: 2738
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 11 Şubat 2008, 17:42:05 »

sevgili öğrencim elifnur1992

aynı konuyu defalarca açman doğru değil. bu şekilde yaparsan açtığın konuları silmek mecburiyetinde kalacağım. konuyu bir kere açman yeterli. zaten herkes bu konuyu görüyor. sana yardım etmek isteyecek bir öğretmenimiz veya bir üyemiz olacaktır. ama bu kadar ısrarcı olma lütfen...

iyi çalışmalar...başarılar

anafartalar
VIP Üye

Performans: 339
Çevrimdışı Çevrimdışı

Anafartalar Lisesi Coğrafya Öğretmeni Denizli

« Yanıtla #13 : 11 Şubat 2008, 18:01:00 »

Daha önce sitede yayınlanan kaynaktan alınmış bilgiler. Kaynağı  adresini bulamadığım için bilgisayarımdan yükledim. Bu bilgiler  aslında sitede olması gerekir

Doğal Etkenler
İklim özellikleri: Doğal etkenlerin en önemlisidir. İklimin uygun olduğu fazla soğuk ve kurak olmayan yerler yerleşime uygundur. Buna karşılık çok soğuk olan ve az yağış alan yerler, yerleşmeye ve yaşamaya uygun değildir. Buralarda nüfus çok seyrektir.
Yer şekilleri: Dağlık alanlar ve arazinin engebeli olduğu yerler yerleşmeye elverişli değildir. Düz alanlar ve ovalar ise yerleşmeye daha elverişlidir.
Toprak özellikleri: Verimli toprakların bulunduğu yerlerde geniş tarım alanları olduğu için buralarda nüfus yoğundur. Toprağın verimsiz olduğu yerlerde ise nüfus çok seyrektir.

Beşeri Etkenler
Sanayi: Ülkemizde sanayinin gelişmiş olduğu yerler en sık nüfuslu alanlardır. Buralar aynı zamanda en fazla göç alan yerlerdir.
Ulaşım: Ticaretin gelişmesini sağlayan en önemli faktör ulaşımdır. Ulaşımın geliştiği kentlerde sanayi de çok gelişmiştir. Bu yüzden ulaşımın geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu fazladır. Ayrıca verimli tarım alanlarının, yer altı kaynaklarının ve turizmin geliştiği yerlerde nüfus yoğunluğu çok fazla olmaktadır.

Ülkemizdeki nüfusun büyük kısmı verimli tarım alanları olan kıyı ovalarında toplanmıştır.
İç kesimlerde de düz alanların bulunduğu yerlerde nüfus kalabalıktır. Nüfusun yoğun olduğu yerlerde genellikle ulaşım, ticaret, sanayi ve tarım gelişmiştir. Nüfusun seyrek olduğu yerler ise engebeli ve dağlık alanlar ile ulaşım, ticaret, sanayi ve tarımın gelişmediği yerlerdir.
Sık nüfuslu yerler: Marmara denizi kıyıları, Ege Bölgesi’nin kıyı kesimi ve çöküntü ovaları, Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova çevresi, Karadeniz Bölgesi’nde Doğu Karadeniz kıyıları ile Batı Karadeniz’in batısıdır. Ayrıca Ankara, Eskişehir, Gazi Antep ve Diyarbakır yoğun nüfuslu illerdir.
Seyrek nüfuslu yerler: Karadeniz Bölgesi’nin dağlık alanları ve Doğu ve Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu Bölgesi’nin büyük kısmı, İç Anadolu Bölgesi (Yukarı Sakarya Bölümü hariç), Toros dağları, Güney Ege kıyıları, Yıldız dağları, Biga yarımadası ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kesimleridir.

İnsanlar son ağaç kesilene, son balık tutulana son çiçek koparılana kadar paranın yenmeyeceğini öğrenemeyecektir.
adaaaa
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 01 Mart 2008, 17:03:30 »

dömen ödevim ve hala arıyorum yardım ederseniz çook sevinirim
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic