Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Narenciye sanayi bitkisimi?  (Okunma Sayısı 3119 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
saasa
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Ocak 2012, 09:17:46 »

narenciye sanayi bitkisimi?? tahılmıı ? baklagilmi?? yağbitkisimi?? yumruluı bıtkımı??
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 11 Ocak 2012, 09:40:29 »

Narenciye turuncgiller anlamına gelir.turunc,portakal,mandalina,limon ve greyfurt olur bunlar meyvedir.veeee sanayide ham madde olabiliyorsa bir ürün sanayi ürünüdür denebilir.meyve suyu ve reçel yapılıyor bunlardan.kozmatikte de kullanılıyorlar.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
süper tornado
Deneyimli Üye

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2012, 10:29:41 »

Klasik ezber anlayışıyla yaklaşırsak veya sadece ders kitaplarındaki bilgiler ile konuya bakarsak değil ,ama coğrafi bir bakış açısıyla bakarsak sanayi bitkisi olduğu söylenebilir.Değerli hocamın söylediği gibi hangi ürün olursa olsun sanayide hammadde olarak olarak kullanılıyorsa o ürün sanayi ürünüdür, fakat üniversite sınavında çıkarsa ösym kabül eder mi onu bilemiyorum.
tasmanlar
Deneyimli Üye

Performans: 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2012, 16:06:46 »

günümüzde birçok ürün sanayide de değerlendiriliyor diye için narenciye dahil bunlara sanayi bitkileri denmesi yanlış olur. Kullanım ve tüketim alanı daha çok nedir ona bakmak gerekir. Narenciye bu yönüyle kesinlikle meyvedir.
Tarım ürünlerine baktığımızda yağ bitkleri,sanayi bitkileri hatta tahıllar,baklagiller gurubuna giren bir çok ürünün keskin sınırlarla ayrılmadığını görürüz.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic