Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Köy ve Kent Yerleşmelerinin Başlıca Determinantları (Kriterleri)  (Okunma Sayısı 6919 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 08 Mart 2008, 19:12:53 »

Öğrencilerimize konuyu farklı ve doğru bir bakış açısı ile sunalım!
 Köy ve Kent Yerleşmelerinin Kriterleri:
 1- Yerel Yönetim Kriteri:Bazı araştırmacılar belediye teşkilatının bulunan, bu teşkilatın kurulmuş olduğu yerleşmelerin kent sayılması gerektiğini kabul ederler.Kentin en önemli idari niteliklerinden biride orada mutlaka beledi hizmetler verilmesi gerçeğidir.Belediye teşkilatı olmayan ve nüfusuna bu hizmetlerin verilmediği bir yerleşme kent sayılmaz.
 2- Planlama Kriteri: Kentlerin artan nüfusuna karşılık kent belirleyicileri diye tanımlanan bütün altyapı hizmetleri (yollar,su dağıtım şebekesi,kanalizasyon,açık ve yeşil alanlar gb.)ile kent mimarisi ve sanayi,ticaret ,ulaşım ve mesken fonksiyon bölgelerinin nüfusla orantılı bir biçimde büyütülmesine fiziki planlama denir.
 O halde kent teriminden planlı bir yerleşme ve bu yerleşmenin planlı olarak gelişmesi yani plan kararlarına uygun olarak büyümesi anlaşılır.
 3- Nüfus Kriteri: Üzerinde çok durulmuş olan bir belirleyicidir.Ancak bu konuda gözönünde tutulan nüfus miktarı,ülkeden ülkeye büyük değişiklikler göstermektedir.Örn. Japonya'da 30000, Kore'de 40000,İsviçre'de 10000 ABD'de 2000 gibi.
  Türkiye'de için bu limit D.İ.E'nin değerlendirmeleride dahil 10000 nüfus olarak kabul edilir.
 Bu kriter dışında kentleşmiş bölgeler ve köy yerleşme bölgesi ayrımında nüfus yoğunluğu kriteri üzerindede durulur.Örn.Fransa'da 500 ve daha fazla Almanya'da 2500 ve daha fazla nüfus düşen yerleşme bölgeleri kentleşmiş bölgeler olarak kabul edilir.
 4- Ekonomik (İktisadi) Fonksiyonlar:Çalışan nüfusun tarım dışı fonksiyonel alanlarda faaliyet gösteren miktar ve yüzdeleri esas alınabilir.Bu durumda yerleşmelerin kır ve kent yerleşmeleri diye iki gruba ayrılması,tarım dışı fonksiyolar ele alınarak yapılabilir.Başka bir deyişle kent yerleşmelerinde, çalışan işgücünün  çoğunluğu tarım dışı faaliyetlerden geçimini sağlamalıdır.
 Bu kriterlerin hiçbiri tek başına köyün nerede bittiği ve kentin nerede başladığını açıklamaya yeterli değildir.
                                         Türkiyenin Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası
                                                Prof.Dr.İbrahim ATALAY

zozcan
VIP Üye

Performans: 266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 08 Mart 2008, 19:23:28 »

Sevgili glasiyel öğretmenim, kent kriterleri hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler.

Öğrencilerime bir yerleşmenin kır yada kent sayılmasında iki önemli kıstasın dikkate alınması gerektiğini vurguluyorum; Nüfus ve ekonomik fonksiyon.
Bir yerin nüfusu 10.000 in altında ise kır, üstünde ise kent sayılması gerektiğini,
Nüfusu 10.000 in üzerinde olan yerlerin de ekonomik fonksiyonuna bakılması, şayet tarım ön planda ise kır, tarım dışı uğraşlar fazlaysa kent sayılması gerektiğini belirtiyorum.
Benim düşünceme göre bir yerin kent sayılabilmesi için nüfusunun 10.000 in üzerinde olması ve geçim kaynaklarının tarım dışı alanlardan sağlanması gereklidir. Bu şartları taşımayan yerleşmeler kırsal yerleşmelerdir.
Sevgi ve saygılarımla....

Coğrafya, bütün bilimlerin bileşkesidir.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #2 : 08 Mart 2008, 19:33:55 »

bu kriterler sana bana göre değil herkese göre olmalıdır birlik açısından birde DİE değil artık TÜİK olarak verelim

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Mart 2008, 19:37:58 »

Sevgili ahmetselim öğretmenim, Türkiye'de öyle illerimiz var ki nüfusu 300.000 e dayanmış ama hala kentin planlaması yok. Üstelik bunlar içerisinde sanayi kenti diye adlandırdıklarımız bile var. Yukardaki ikinci kritere göre burası kent değil mi diyelim?

Jön_Türk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 08 Mart 2008, 19:39:24 »

Özcan hocam senin dediğin gibi olsun DİE değil,TÜİK olsunda hayrola!"Sana bana,birlik mirlik" pek anlayamadım.
ahmetselim
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Mart 2008, 19:41:51 »

hocam yukardaki ikinci kritere göre bakarsak türkiyede acaba kaçta kent sayabiliriz.

ahmetselim
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2008, 19:43:59 »

yalçın  hocam demek istedğim bu kritelerin herkese göre aynı olması gerektiği yazdıkların tabiki doğru ama herkes isterse farklı bir kriter oluşturabilir bu da karmaşaya sebep olur onu demekm istedim

Jön_Türk
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Mart 2008, 19:47:09 »

Özcan hocam  en son cümleyi okumanı istiyorum.Saygılarımla...
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Mart 2008, 20:00:23 »

Ülkemizde kent kriteri bildiğim kadarı ile
1. Nüfusu 10.000 in üzerinde olan yerler
2. Tüm ilçe merkezleri.

Aslında kent kır ayrımında temel faktörün nüfusla birlikte ekonomik faaliyetlerin dikkate alınmasıdır.Düşünün hemen yanı başımızda bir ilçe var nüfusu 2007 verilerine göre 811(Kırıkkale İli Çelebi İlçesi).Şimdi burası ilçe merkezi olduğu için kent nüfusuna dahil ediliyor.Peki ne kadar doğru...

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
zozcan
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Mart 2008, 20:04:05 »

Aslında kent kır ayrımında temel faktörün nüfusla birlikte ekonomik faaliyetlerin dikkate alınmasıdır.Düşünün hemen yanı başımızda bir ilçe var nüfusu 2007 verilerine göre 811(Kırıkkale İli Çelebi İlçesi).Şimdi burası ilçe merkezi olduğu için kent nüfusuna dahil ediliyor.Peki ne kadar doğru...

Sevgili Uğur ELMACI öğretmenim, Kırıkkale 206.000 nüfuslu bir sanayi kenti ama hala şehir planlaması yapılmamış.
Nüfus bir yerin kent sayılmasında tek başına bir kriter olmamalı. Ekonomik veriler de dikkate alınmalıdır.

tunctunc
Uzman Üye

Performans: 115
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Mart 2008, 20:18:16 »

Bir Kırıkkaleli olarak hemen savunmaya geçeyim:)
Kırıkkale'yi örnek veriyorsunuz ama Güneydoğu'da durum daha vahim. Şehirlerin bir çoğunda son yıllardaki göçlerle beraber insanlar üst üste yaşıyor adeta.
Yani Ülkemizde gerçekten "şehir" denecek şehirler o kadar az ki!..

Ben Mevlana değilim, adam ol öyle gel....
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Mart 2008, 20:20:55 »

tunç hocam haklısınız ülkemizde bu durumda olan çok yer var.Kırıkkale de görev yaptığım  ve 77 den beri burada yaşadığım için ilk aklıma gelen örnek oldu.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 08 Mart 2008, 20:58:23 »

"glasiyel" hocam, İbrahim hocamızın bu güzel açıklamalarını paylaştığınız için teşekkür ederim. Özellikle son cümle, bitmeyecek tartışmaları başlamadan bitirmiş.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic