Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Harran ve ceylanpınar ovası aynı mı?  (Okunma Sayısı 8357 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
haticesargin
Sürekli Üye

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Aralık 2008, 16:41:48 »

bazı kaynaklarda harran(altınbaşak) olarak bazı kaynaklarda ise viranşehirle birlikte veriliyor. ben harran ve altınbaşak'ın ayrı olduğunu düşünüyorum bu konuda bilgi paylaşımızı bekliyorum. Huh?

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir........
Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 01 Aralık 2008, 17:00:59 »

Hocam Literatürde farklı olarak geçer; ama iki ova birbirine bitişik vaziyettedir. Harran Ovası; Harran ve Akçakaleyi içine alan depresyon sahası, Altınbaşak ovası ise bu ovanın doğusunda Viranşehir ve güneyde Suriye sınırına (devamı Suriye içlerinde) kadar, batıda ise Kızıltepe ye kadar uzanan ovadır. Ama fiziki haritadan da barsanız bu iki ova arasında bir yükselti yada engebeli saha yoktur. Ama literatürde iki ova farklıdır.
haticesargin
Sürekli Üye

Performans: 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 01 Aralık 2008, 17:11:22 »

hocam teşekkür ederim açıklamalarınız için bende ayrı olarak anlattımıştım.ama emin olamadım. teşekkür ederim

Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir........
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 01 Aralık 2008, 17:38:40 »

bazı kaynaklarda harran(altınbaşak) olarak bazı kaynaklarda ise viranşehirle birlikte veriliyor. ben harran ve altınbaşak'ın ayrı olduğunu düşünüyorum bu konuda bilgi paylaşımızı bekliyorum. Huh?

Doğrusunuz öğretmenim.

Bir de şurdan bakalım...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic