Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Güneş Enerjisi  (Okunma Sayısı 9837 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 11 Aralık 2011, 16:04:26 »

Cemalettin Şahin 9. sınıf coğrafya kitabında "atmosferin üst sınırında 1 cm2 ye 1 dakikada gelen güneş enerjisinin, dünyada 1 yılda tüketilen toplam enerjiye eşit olduğu sanılmaktadır" gibi yanlış bir ifadeye dikkat çekmek isterim.
  Atmosferin dış yüzünde 1 cm2 ye 1 dakikada gelen enerji miktarı ortalama 2 kalori kadardır. Bu değer yıl içinde güneşe yakın ve uzak konumda oluşumuza göre 1.96 ile 2.04 kalori arasında değişmektedir.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2011, 17:51:43 »

bu kitabı ben de hiç beğenmiyorum.çok yanlış ve eksik var.

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
muscan
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 11 Aralık 2011, 17:57:19 »

CÜmleyi iyi okursanız ne demek istediğini rahatlıkla anlarsınız. bazen hata bulmadan önce acaba ben yanlış okuyormuyum diye bakmak lazım.  ''Cemalettin Şahin 9. sınıf coğrafya kitabında "atmosferin üst sınırında 1 cm2 ye 1 dakikada gelen güneş enerjisinin, dünyada 1 yılda tüketilen toplam enerjiye eşit olduğu sanılmaktadır" cümlesinden 9. sınıf öğrencisi olarak anlaşılacak olan şudur demekki dünyanın üst sınırına gelen enerji miktarı insanların 1 yılda ürettikleri toplam enerjiye eşitmiş bu da muazzam bir enerji demektir. ki bu enerjinin yeryüzüne %27 sinin ulaştığı ve bununda dünyadaki yaşamı devam ettirdiği düşünülürse vs. vs.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Aralık 2011, 20:19:00 »

Sayın muscan, bir yanlış ifadeyi düzeltmek adına yazdım. İlgili kitaptaki ibarede 1 dakika ve 1 cm2 çerçevesi  belirtilince yanlış bir ifade. Bu yanlış ifade nasıl doğru anlaşılabilir ? Bunu açıklayabilir misiniz ?

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
megane
Uzman Üye

Performans: 31
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2011, 19:52:34 »

"Yer atmosferinin hemen dışına 1 m²'lik bir yüzey koyalım. bu yüzeye dik doğrultuda ve bütün dalgaboylarında gelen güneş ışınlarının toplam enerjisine güneş sabiti* denir. değeri ortalama 1366 watt/m²'dir. tabii bu değer yer-güneş uzaklığına bağlı olduğundan, dünya yörüngesi de eliptik olduğundan, sürekli değişir.

bahsi geçen değer yer atmosferinin hemen dışında yapılan ölçümdür, çünkü yer atmosferi gelen ışınımın çok büyük kısmını -dalgaboyuna göre- engeller/yansıtır. (bkz: ozon) (bkz: albedo)

şimdi ufak bir beyinfırtınası yapalım.
öncelikle hatırlatma; 1 watt = 1 joule/saniye

öyleyse dünya dışına koyduğumuz bu hiper-hassas güneş panelinin (hhgp) 1 metrekaresi, saniyede (yıllık ortalama) 1366 joule üretiyor demektir.

1 yıl kaç saniye? yaklaşık 365,25 x 24 x 3600 = 31557600 sn.

öyleyse 1m² hhgp yılda yaklaşık 1366 watt x 31557600 sn = 43107681600 joule ~= 4,3 x 10^10 joule üretir.

bütün dünyanın 2005 yılındaki enerji tüketimininse yaklaşık 5 x 10^20 joule olduğu düşünülüyor.

öyleyse 2005 yılındaki enerjinin tamamını hhgp ile karşılamamız içiz bize atmosferin hemen dışında, %100 verimlilikle çalışan 10 milyon m²'lik (10km²) hhgp gerekirdi. bu yaklaşık 14000 futbol sahası eder.

yer atmosferinin hemen dışına koyacaksak bu dev sahayı, yerden yaklaşık yüksekliği 192 km olurdu. bu yükseklikteki karesel, 10km²lik bir cismin bir kenarının yerden görünür açısı yaklaşık 1 yay dakikası olurdu. (ay'ın çapı 30 yay dakikasıdır.)

tabii burda ultra süper varsayımlarımıza dayanırsak, madem bütün dalgaboylarını tam verimlilikle enerjiye dönüştürüyor, teorik olarak ışık yansıtmaz, görmememiz gerekirdi." (alıntıdır)

Ne olursan ol kendin ol, özgün ol.. MEGANE II HB
BİLGE BADEM
Uzman Üye

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2011, 21:23:11 »

ne zaman doğru anlaşılır ve düzgün ders kitaplarımız olacak.bence en kötüsü konulara hakim olamayan öğretmenin kitaplardaki yanlışları fark etmemesi ve öğrenciye anlatması

bilge badem
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic