Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Epirojenez’de Dış Kuvvetlerin Etkisi Var mı?  (Okunma Sayısı 9217 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 09 Şubat 2008, 18:40:41 »

Değerli meslektaşlarım  hepimizin bildiği  gibi tektonik hareketler enerjisini  dünyanın merkezinden (mantodan)  alır. Bu tektonik hareketlerden  bir tanesi  de  epirojenik (epirojenez) hareketlerdir.
Burada  kafa karıştıran  konu  bazı  epirojenik  hareketlerde  dış kuvvetlerin  belirgin olarak  etkili olmasıdır.  Örneğin, transgresyon (deniz ilerlemesi)  ve regresyon (deniz gerilemesi)  olaylarında buzulların  çok etkili olduğunu görmekteyiz.

Transgresyon  olayının yaşanması için  mutlaka  karanın  denize  göre alçalması gerekir. Bu  izostatik dengenin bozulması için  karların ağırlaşıp mantoya gömülmesi lazım , bu durum ya karalarda bol miktarda volkanik  çıkış görülecek ağırlık artacak yada  kalın kıta buzulu (örtü buzulu) meydana gelmesi lazım. Her iki olayda da karaların ağırlığı artar ve mantoya gömülür. Buzulların  erimesi sonucu  üzerinde   ağırlık  kalkan karalar gömüldükleri mantodan tekrar yukarıya  doğru  yükselir. Karalar yükseldiği için  kıyı çizgisi değişir  ve regresyon yani deniz gerilemesi  meydana gelir.
Sonuç  olarak  burada  buzulların varlığı  dikey yönde karaların alçalıp yükselmesine neden olmaktadır. Yani bu olayda hem iç kuvvet hem de dış kuvvet (buzullaşma) etkili olmuştur.

Oysa biz   tektonik hareketlerin enerjisini dünyanın merkezinden aldığını söylüyoruz.

Değerli  arkadaşlar  bu  konuda  yorum ve görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Saygılarımla…

Not:Kuvaterner’de  Günz, Mindel , Risse ve  Würm olmak üzere dört buzul devri  yaşanmıştır. Son buzul devri olan  Würm’de  Kuzey   Kutbu  çevreleyen  kara  parçaları , Kuzey  Avrupa  ve  kuzey Amerika   kalın buzul kütleleriyle  örtülmüş ve bu  buzulların  ağırlığı  sonucu  bu karalar  birkaç yüz  metre  çökmüşlerdir.
2000-3000  metre  kalınlığa sahip  olan bu  buzullar  eridikçe Astenosfre (üst mantoya)  gömülen bu karalar  yavaş yavaş tekrar yükselmeye başlamışlardır. Örneğin,  İskandinavya’da son 10,000 bin yılda   kimi bilim insanına göre  200  , kimisine göre ise  karalar 300 metre  gömüldükleri yerlerden tekrar yukarıya yükselmişlerdir. Buradaki yükselme hızı ortalama 2-3 sm/yıl’dır. 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2008, 19:00:16 »

Kıraç hocam, transgresyon ve regresyon da buzulun dinamizmin den kaynaklanan bir hareketlilik olmuyor. Dış kuvvetler bir hareket sonucunda yeryüzün de değişimler oluşturuyor. Oysa epirojenik hareketlerden buzulun kütlesine göre yaylanma şeklinde hareketlilik oluyor. O esnada oluşan vadiler, çakıllar, hörgüçkayalar vs. buzulun etkisiyle oluşuyor. Bu noktada buzul bir dış kuvvet oluyor. Ama epirojenezde asıl etken izostatik dengeyi bozan buzulun kütlesel ağırlığıdır. Saygılarımla..
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2008, 19:08:19 »

Sayın breave  hocam ilginize teşekkür ederim ancak  benim  söylediğim şu; buzulun kütlesel ağırılığı  dikey yükselme ve alçalmaya neden oluyor  yoksa  buzul aşındırmasından bahsetmiyorum. Her ne kadar buzul hareket etmesede  kütlesel ağırlığının bir sonucu izostatik denegeyi bozuyor bir dış kuvvet olarak.

kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2008, 19:13:15 »

Epirojenez gücünü magmadan alır. Kıtasal levhalar ağırlıkları oranında magmaya batarlar ve üzerinde yüzerler. Batma oranını dış kuvvetler de (volkanik malzeme, buzullar, karaların aşınması) tabi ki etkilemektedir. Ama burda belirleyici olan , mantonun özelliğidir. Dış kuvvetler ise etlileyici... diye düşünüyorum.

Saygılar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2008, 19:18:38 »

Sayın kt  hocam dediklerine bende katılıyorum  hatta  şu örneğide verebiliriz  aynı mantık çerçevesinde  çukur alanlarda  biriken alüvyonlarda  yavaş yavaş  çökmeye neden olur ama dolaylı olarak , direk değil  ama transgresyon ve regresyonda  buzulun kütlesel ağırlığı hareketi başlatan temel unsurdur. Eğer buzulun kütlesel ağırlığı olmsa  izostatik denge bozulmaz.

breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2008, 19:21:36 »

Sayın Kıraç hocam, bildiğimiz gibi buzulun aşındırma şekilleri şöyledir:
Buzulların Aşındırma Şekilleri
Buzul Vadisi:Buz örtüleri altında kalmış olan bölgelerde, buzun yatağını aşındırıp derinleştirmesi sonucunda oluşan “U” şeklindeki vadilerdir.
Hörgüç kaya: Anakayanın buzullar tarafından işlenmesi sonucunda oluşan kaya tepeleridir.
Sirk Çanağı (Buz Yalağı): Dağ yamaçlarındaki bazı buzulların, bulundukları alanı aşındırmasıyla oluşan çanaklardır. Buzullar bazen eriyince bu çanaklar sularla dolarak sirk göllerini meydana getirirler.
İşte bu etkiler buzulun dış kuvvet olmasının sonucudur. Ancak sizin belittiğiniz gibi buzulun stabil olarak izostatik dengeyi bozması dış kuvvet etkisinin kapsamı dışındadır diye düşünüyorum.
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2008, 19:24:35 »

Değerli  breave  hocam  ben tekrar ediyorum buzul aşındırıcı hiç bir özelliğnden bahsetmiyorrum orda. sorun  şu  buzulun kütlesel ağırlığı  izostatik dengeyi bozan temel etken olması...

kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2008, 19:31:52 »

Sayın Kıraç hocam
  Buzulun neden olduğuna ben de katılıyorum. Bir başka örnek de ben vereyim;yukarda parantez içinde de belirttiğim gibi karaların aşınması da hafiflemesine, dolayısıyla da izostatik dengenin bozulmasına neden olmaktadır. Ama buna bakarak epirojenezin temel nedeni dış kuvvetlerin neden olduğu aşınmadır diyemeyiz. Temel neden magmanın litosfer için bir havuz görevi görmesidir... diye düşünüyorum.

Saygılar...

kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2008, 19:34:37 »

Sayın breave01 konu burda buzul aşındırması değil. Bu açıdan yaklaşırsanız farklı sonuçlar ortaya çıkar.
Saygılar...

breave01
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2008, 19:40:22 »

Arkadaşlar izostatik dengenin bozulmasının nedenlerinden biri de buzuldur. Ben şunu ifade etmek istitorum, buzul bu fonksiyonu ile dış kuvvet özelliği taşımıyor. Buzulu dış kuvvet yapan fonksiyonları epirojenez de söz konusu olmuyor. Ama sizlerin de ifade ettiği gibi epirojenez de buzulunda etkisi vardır.
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 09 Şubat 2008, 20:08:42 »

Sayın breave01 bu haliyle ben de size katılıyorum.
Saygılar...

Bulut
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 09 Şubat 2008, 20:10:00 »

Buzulun kütlesi ve aşın ma ve birikme  izostatik dengeyi bozar Ama asıl dengeyi bozan unsurlar iç kuvevetler yani yerin içindeki güçle ilgili diye düşnüyorum.Yanal basınç,volkanizma ,orojenez
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #12 : 09 Şubat 2008, 20:22:04 »

Bunu mantonun özelliğinden ayrı düşünmek mümkün değil diye düşünüyorum.Çünkü;  Manto  plastiki bir özellik taşımasaydı bu olay geçekleşmeyecekti. Olayı tersinden de düşünmek mümkün. Ama burda belirleyici olan mantonun özelliğidir diye düşünüyorum.

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
frtn
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 09 Şubat 2008, 20:38:08 »

Değerli hocalarım, Epirojenezde dış kuvvetlerin etkisi olduğuna katılıorum.Kaldıki İç yada dış kuvvet diil sadece coğrafyada olgular birbirinden ayrı diil iç içe diilmi zaten.
kt
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 09 Şubat 2008, 20:42:28 »

Lütfen türkçe yazalım ki, okumakta güçlük çekilmesin.
  Saygılar

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic