Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: dünya üzerindeki boğazlarımız  (Okunma Sayısı 10936 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kapat gözlerini
Üye
**

Performans: 198
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Eylül 2008, 14:05:16 »

İstanbul Boğazı

İstanbul Boğazı, Karadeniz'le Marmara Denizi'ni birleştiren su yoluna verilen isim. İstanbul'un Rumeli (Avrupa) ve Anadolu (Asya) yakalarını birbirinden ayırır. Uzunluğu düz olarak 30 kilometredir. Girinti ve çıkıntılar hesaba katılınca kıyıların uzunluğu ortaya çıkar. Rumeli yakasında Rumeli Feneri'nden Haliç kıyılarını dolaşarak Ahırkapı Fenerine kadar 55 kilometre, Anadolu yakasında Anadolu Feneriyle Kızkulesi arası 35 kilometre, Selimiye önündeki Kayak Burnu' na kadar 36 kilometredir. Boğazın en geniş yeri Anadolu Feneri ile Rumeli Feneri arasında 3600 metre, en derin yeri Anadolu Hisarı ile Rumeli Hisarı arasında 760 metredir. Boğaz'ın en dar yeri Bebek'le Kandilli arasında 120 metredir.
İstanbul Boğazı'nda su yüzünde Karadeniz'den Marmara'ya, su altında Marmara'dan Karadeniz'e akıntılar vardır. Su yüzeyinde yer yer ters akıntılar da görülür.
İstanbul boğazı üzerinde 1973 yılında açılan 1073 m. boyundaki Boğaziçi Köprüsü ve 1986'da açılan 1090 m. boyundaki Fatih Sultan Mehmet Köprüsü iki yakayı birbirine bağlamaktadır. Boğazı alttan geçecek Marmara projesinin 2008'de tamamlanması beklenmektedir.

Çanakkale Boğazı

Çanakkale Boğazı, Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan boğazlardan birisidir.
Asya ile Avrupa kıtalarının birbirine bağlayan boğazda köprü yoktur. Kıtalar arasında ulaşım feribotlarla sağlanır. En derin noktasının derinliği 167 metre olan boğazın ortalama derinliği 65 metredir. Çanakkale Boğazı Birinci Dünya Savaşı'nda tarihte ender rastlanan bir savaşa ev sahipliği yapmış; bu savaş sonucunda toplam 150,000 kişi hayatını kaybetmiş; savaşın sonucunda Çanakkale Geçilmez sözü Dünya'ya ispatlanmıştır.

Cebelitarık Boğazı

Cebelitarık Boğazı, (İngilizce Strait of Gibraltar), Akdeniz ile Atlas Okyanusu'nu birleştiren 60 km uzunluğunda ve 44 km genişliğindeki boğaz.
Derin bir boğaz olan Cebelitarık'ın en sığ yeri 324 metredir. Boğazın yüzünde batıdan doğuya doğru giden kuvvetli bir akıntı vardır. Boğazın iki kıyısı da sarp ve kayalıktır.

İklimi
Akdeniz iklimi, kışlar ılıman ve yazlar sıcak geçer.

Arazi yapısı
Kıyıdaki dar alçak araziler Cebelitarık Kayası ile çevrilidirler.
Deniz seviyesinden yüksekliği
•en alçak noktası: Akdeniz 0 m;
•en yüksek noktası: Cebelitarık Kayası 426 m.

Babü'l Mendep

Babü'l Mendep Kızıldeniz'i Aden Körfezi'ne bağlayan boğazın adıdır. Boğaz aynı zamanda Afrika ile Arap Yarımadası'nı birbirinden ayırır. Kuzeydoğu kıyısında Yemen, güneybatı kıyısında ise Cibuti yeralır.

Bering Boğazı

Bering Boğazı, Asya 'nın en doğu noktası (169° 44' W) ile Amerika 'nın en batı (168° 05' W) arasında bir boğaz. Rusya ile ABD 'yi (Alaska) ayırır.
Boğaz, ve güneyinde bulunan Bering Denizi, ismini 1728 yılında boğazdan geçen Danimarkalı kaşif Vitus Bering'den alır

Macellan Boğazı

Macellan Boğazı, Güney Amerika'nın en güneyinde Atlas Okyanusu'nu Büyük Okyanus'una bağlayan boğaz. Ana kıta ile Tierra del Fuego Takımadaları'nı ayırır. Bu takımadalar, Arjantin ve Şili arasında paylaşılmıştır. Macellan Boğazı'nın uzunluğu 686 km, genişliği 4 ila 37 km'dir. Boğaz, 1520 yılında Magellan tarafından keşfedildiği için bu isimle anılmaktadır. Sis ve rüzgâr sebebiyle geçilmesi zordur. Boğaz üzerindeki en büyük liman, Punta Arenas'tır.
Macellan Boğazı, Panama Kanalı'nın inşaasından önce çok büyük öneme sahip olsa da, hâlâ birçok gemi tarafından kullanılır. Fırtınalı güney kuşağında yer alan boğaz, tehlikeli bir su yolu olarak kabul edilir. Su seviyesindeki gelgitden oluşan oluşan farklılıklar, Patagonya'da hüküm süren kuvvetli rüzgârlar, kuvvetli akıntı ve dalgalara yol açar.
kapat gözlerini
Üye
**

Performans: 198
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2008, 14:05:48 »

*Dover boğazı;İngiltere_Fransa
-Büyük Britanya adasının Avrupadan ayıran dar boğaz. Uzunluğu 185, en dar yeri 31 kilometredir. Bu boğaza Fransızlar Pasde-Clais adını vermişlerdir. Boğazın doğusunda Kuzey denizi, batısında Manş denizi bulunur. ...Askeri ve iktisadi bakımdan çok önem taşıyan boğazdr.

*Hürmüz boğazı;İran_Umman
- Umman Körfezi ile Basra Körfezi'nin arasındadır. Boğazın kuzey kıyısında İran, güney kıyısında ise Umman toprakları bulunur. Genişliği 60 kilometre kadardır. Ortadoğu petrollerinin %40'ını (ABD, Batı Avrupa ve Çin'e gönderilen petrolün aşşağı yukarı yarısı) bu boğazdan transit geçen gemiler taşır. Bu özelliği sebebiyle son yıllarda ABD'nin ve İngilterenin, kendilerine karşı küresel bir tehdit olarak gördüğü Çin'e karşı enerji kartını oynamak istemeleri sebebiyle, İran'a askeri harekat söz konusudur. Fakat, Çin ve Rusya'nın gerek Askeri, gerekse siyasi bakımdan desteklediği İran'a karşı askeri harekat çok risklidir.Dünyanın petrol tankeri trafiğinin yüzde 40'a yakın bölümünün geçtiği boğazdr.

*Malaka boğazı;Malezya_Endonezya
-malezya ve singapur ile endonezyanın sumatra adası arasında yer alan bogazdır. çin, filipinler, japonya, kore , tayland ve civarındaki ülkelere seyir yapacak gemilerin kullandığı güney asyanin en önemli su yolu geçişidir. dünyada korsanlıgın * halen yogunca devam ettiği bir bölgedir. malezya ve endonezyalı korsanlar sürat tekneleriyle gelip silahlarıyla ticari gemilere tırmanıp soygun yapabilmektedir. malakka bogazı geçişlerinde gemilerde korsan vardiyası tutulur.

*Drake boğazı;G.Amerika_Antartika
-Atlas okyanusuyla büyük okyanusu birleştiren, güney amerikayla antartika arasında kalan boğazdır. genişçe bir boğazdır. ismini francis drake'ten alır.Güney Amerika ile Antarktikaarasında bulunan,1000 kilometrelik, soğuk sularla sıcak suların, atlas okyanusu'yla büyük okyanus'un birbirine çamaşır makinesi gibi karıştığı, 20 metrelik dalgalara rastlanılabilecek dünyanın en tehlikeli suları olarak adlandırılan boğaz.
adem asan
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2009, 18:14:36 »

hocam ben bu ödevi yapacağım slaytıda buldum bu yazı yeterli mi
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 05 Nisan 2009, 08:47:10 »

hocam ben bu ödevi yapacağım slaytıda buldum bu yazı yeterli mi
Bence yeterli zaten slayt yapıyormuşsun slayta görsellik ön plandadır.. Boğazların önemli özelliklerini ,bir de ek olarak genel kültür bakımından bir şeyler yazarsan süper olur. Ama unutma görsellik slaytta her zaman 1.plandadır...

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
tekingsli
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2009, 18:33:03 »

hocam ya ekstremler hakında bilgi istiyorum
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2009, 16:48:15 »

Paylaşım için teşekkürler.

dünya üzerindeki boğazlarımız başlığı yanlış olmuş.   Boğazların hepsi bize ait değil.  Cheesy Grin

Dünyayı güzellik kurtaracak...
consinus
VIP Üye

Performans: 120
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2009, 16:50:38 »

dünya üzerindeki boğazlarımız başlığı yanlış olmuş.   Boğazların hepsi bize ait değil.  Cheesy Grin

Hocam bir de şu açıdan bakmak lazım Dünya bizim değil mi? Grin Grin Smiley Wink

Diyar-ı küfrü gezdim beldeler kaşaneler gördüm.                             
Dolaştım mülk-i İslam-ı bütün viraneler gördüm.                           

Ziya PAŞA

Coğrafyayı anlamak; hayatı anlamaktır!..
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2009, 17:46:59 »

Hocam bir de şu açıdan bakmak lazım Dünya bizim değil mi? Grin Grin Smiley Wink

" Dünya bize ait değil, biz dünyaya aidiz "  Cheesy

Dünyayı güzellik kurtaracak...
macellan
VIP Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 24 Nisan 2009, 18:02:07 »

Eğer ki Dünya insanlar için yaratılmış ise ki öyle Dünya bizimdir...

E.DEMİRKOL-MUCUR İMAM HATİP LİSESİ COĞRAFYA ÖĞRETMENİ
asilkan1907
Deneyimli Üye

Performans: 12
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Mayıs 2009, 08:25:22 »

ben seni tanıyorum galiba sen bizim diğer sitedeki kız değil misin hoşgeldin
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic