Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: coğrafi keşifler kitabı  (Okunma Sayısı 7832 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ekinyagmur
Sürekli Üye

Performans: 51
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 22 Mayıs 2008, 19:55:45 »

coğrafi keşifler  kitabı: coğrafi keşifler hakkında her türlü bilgi verilmekte ve harita  ile ayrıntılı  gösterilmişdir.
http://www.dosya.cc/co_rafike_ifler.pdf.html
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 22 Mayıs 2008, 20:06:44 »

Sayın hocam güzel paylaşım için teşekkür ederim.Kitaptan bir haritayı ekledim.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 22 Mayıs 2008, 20:15:54 »

Hocam paylaşım için çok teşekkürler... Ben burda  bişey sormak istyorum yada en azından tartışabiliriz..
Coğrafi  Keşifler gerçeği yansıtiyormu?  Bu keşifleri avrupalılar mı gerçekleştirdi  yoksa bu bilgi düzmece mi?

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 22 Mayıs 2008, 20:17:08 »

Hocam paylaşım için teşekkür ederim..

Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir kitap..
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 22 Mayıs 2008, 20:21:28 »

Alıntı
Hocam paylaşım için çok teşekkürler... Ben burda  bişey sormak istyorum yada en azından tartışabiliriz..
Coğrafi  Keşifler gerçeği yansıtiyormu?  Bu keşifleri avrupalılar mı gerçekleştirdi  yoksa bu bilgi düzmece mi?

Kıraç Hocam Coğrafi Keşiflerin yapıldığı ve yeni yolların bulunduğu  bir gerçektir.Ama şu vardır ki her milletin yaptığı gibi (ki insanın fıtratında vardır) abartı çok fazla kullanılmıştır diye düşünmekteyim.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2008, 20:26:11 »

Sevgili uğur hocam ben  bu coğrafi keşifler  bilgisine pek inanmiyorum.. Coğrafi keşiflerin iç yüzü diye bir kitap var.. Ben okudum gerçekten çok mantıklı geldi bana..örneğin Güney Amerikadaki Brezilyanın ismi Arabistandaki bir kabile isminden alınmadır. Bu keşiflerden önce Türk-islam denizciliği çok ileri durumdaydı bunu unutmamak lazım..diye düşünüyorum..

tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 22 Mayıs 2008, 20:36:20 »

Sevgili uğur hocam ben  bu coğrafi keşifler  bilgisine pek inanmiyorum.. Coğrafi keşiflerin iç yüzü diye bir kitap var.. Ben okudum gerçekten çok mantıklı geldi bana..örneğin Güney Amerikadaki Brezilyanın ismi Arabistandaki bir kabile isminden alınmadır. Bu keşiflerden önce Türk-islam denizciliği çok ileri durumdaydı bunu unutmamak lazım..diye düşünüyorum..

Hocam benim tarih bilgim çok iyi değildir ama Türklerin hiçbir döneminde denizci bir millet olduğuna dair bir bilgim yok. Aydınlatırsanız sevinirim.
Kıraç
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 22 Mayıs 2008, 20:44:07 »

Hocam benim tarih bilgim çok iyi değildir ama Türklerin hiçbir döneminde denizci bir millet olduğuna dair bir bilgim yok. Aydınlatırsanız sevinirim.
[/quote]

Değerli tonyukuk  hocam Türkler söürgeci olarak hiç bir zaman denizcilik yapmamışlar zaten ama  özellikle bu anlatılan coğrafi keşiflerden çok önce Hindistana ve Güneydoğu Asyaya , Afrikaya hatta Amerika kıtasına bile ulaşıldığı anlatılmaktadır.
Yine çok sonraları Hindistana ulaşan vasko da Gama  Maleyzya ve Endonezyda müslümanları bulunca çok şaşırmış ve bu Vaskoda Gama  denilen şahıs  büyük katliamlar yapmıştır.

tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs 2008, 21:01:16 »

Link gizlenmiştir. Linki görmek için üye girişinizi yaptıktan sonra cevap yazın veya teşekkür butonuna tıklayın.

Başka milletlerin tarihleri içerisinde kullandıkları abartılı ifadeleri eleştirirken biz de aynı hataya düşmüyoruzdur umarım. Türklerin deniz yoluyla Amerika kıtasına gittiklerini duyunca küçük çaplı bir şok geçirdim.

Değerli tonyukuk  hocam Türkler söürgeci olarak hiç bir zaman denizcilik yapmamışlar zaten ama  özellikle bu anlatılan coğrafi keşiflerden çok önce Hindistana ve Güneydoğu Asyaya , Afrikaya hatta Amerika kıtasına bile ulaşıldığı anlatılmaktadır.
Yine çok sonraları Hindistana ulaşan vasko da Gama  Maleyzya ve Endonezyda müslümanları bulunca çok şaşırmış ve bu Vaskoda Gama  denilen şahıs  büyük katliamlar yapmıştır.
[/quote]
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 22 Mayıs 2008, 21:05:54 »

türk denizciliğinin o dönemde avrupa devletlerinin denizcilik başarısından çok daha üstünde olduğu aşikardır.Fakat kayıt altına alınmadıgındanmıdır yoksa bu kayıtların saklandığından mıdır bilinmez türklerin yaptığı birçok şey Avrupalılara mal edilmiştir!Şimdiye kadar edindiğim bilgilere göre;Avrupalı devletler yeni birşey gerçekleştirmemiş,Türklerin temellerini attıkları büyük buluşların üzerine sadece birkaç tuğla eklemişlerdir.Denizcilik faaliyetleri de coğrafi keşifler vs bunlardan sadece birisidir...
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 22 Mayıs 2008, 21:27:47 »

Paylaşım için teşekkürler.  Okuyacağız ve göreceğiz...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
tegagaic
Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 23 Mayıs 2008, 07:13:45 »

Öğretmenim paylaşım için teşekkürler de Seher arkadaşım sanki biraz abartıp milli duygularınız kabarmış gibi   Cheesy ne dersiniz? Wink
citytour
Sürekli Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Mayıs 2008, 13:32:02 »

paylaşaım ve arkadaşların degerli goruşleri için tşkrlr frklı fikirleri işitmek güzel..... ben katliam konusuna kanaat getiriyorum... ama denizcilik konusunda şüpheliyim..   

Nazik olmakla dil aşınmaz.
citytour
Sürekli Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Mayıs 2008, 13:40:14 »

wayy hocam koca kitabı paylaşmısınız çok teşkkürler allah razı olsunnn

Nazik olmakla dil aşınmaz.
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 23 Mayıs 2008, 17:50:35 »

kitap paylaşımını yapan ve ve güzel görüşlerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkrüler...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic