Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çevre Eğitiminde Gazetelerden Yararlanma  (Okunma Sayısı 2257 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« : 19 Nisan 2009, 12:21:17 »

ÇEVRE EĞİTİMİNDE GAZETELERDEN YARARLANMA

Yrd. Doç. Dr. Nazlı GÖKÇE
Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi

http://www.sosyalarastirmalar.com/cilt2/sayi6pdf/gokce_nazli.pdf

Çevre sorunlarının hızla artışı günümüzde çevre eĞitimi giderek daha önemli
duruma gelmektedir. Çevre eĞitimi ile çevre sorunlarının farkında, sorunların çözümü için
çaba gösteren, sorumluluk sahibi, duyarlı ve bilinçli bireyler yetiŞtirilmesi
amaçlanmaktadır. Çevre eĞitiminin bu amaçlarına ulaŞmada gazetelerden
yararlanılabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmada öğretmen adaylarıyla yürütülen
çevre eğitimi çalışmalarında sınıf içinde gazetelerden nasıl yararlanıldığı açıklanmakta ve
öğretmen adaylarının çevre eğitiminde gazetelerden yararlanılmasına ilişkin görüşlerine
yer verilmektedir. Araştırmaya Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği
ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden 88 öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada açık uçlu
anket kullanılmıştır. Veriler, tümevarım analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın
sonuçlarına göre, öğrenme-öğretme ortamında gazetelerden yararlanılmasının çevre
eğitimine ve öğrencilerin kişisel gelişimine çeşitli katkıları bulunmaktadır. Yaşanabilecek
sorunların önlenmesinde öğretmenin iyi bir danışman olması büyük önem taşımaktadır.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic