Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 2012-2013 coğrafya ders kitapları belirlendi  (Okunma Sayısı 5934 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
alfred
Uzman Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« : 08 Eylül 2012, 16:28:13 »

Arkadaşlar 2012-2013 coğrafya ders kitapları belirlendi MEB'in sayfasından indirip inceleyebilirsiniz.
http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyuruayrinti.asp?ID=8947
alfred
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #1 : 08 Eylül 2012, 16:33:24 »

10. sınıf coğrafya ders kitabı Mehmet Baranaydın tarafından yazılmıştır bilginize
dreamer99
VIP Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 08 Eylül 2012, 16:34:05 »

umarım meb komisyonun kitaplarından devam ederiz bu sene de. genel olarak memnunum meb kitaplarından.

DEÜ
ibrahim kılıç
Sürekli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2012, 16:53:40 »

bu sene ders kitapları özellikle 9 ve 10 sanki daha iyi
alfred
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Herkes için coğrafya

« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2012, 17:06:42 »

9, 10 ve 11. sınıf lider yayınları ders kitapları mehmet baranaydın tarafından yazılmış
bernaalpagut
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2012, 17:55:30 »

Tüm meslektaşlarıma merhaba,

Geçenlerde bir dershanede görev yapan arkadaşımın yanına uğradım ve biraz kendisiyle sohbet ettik. Orada bulunduğumda ÖSYM’ye yazdıkları bir itiraz dilekçesinin gelen cevabını okuyorlardı ben de konuya dahil oldum kısaca size anlatmak istiyorum.

LYS-3 coğrafya testinde greenwich ortalama saati ile ilgili bir soru sorulmuştu arkadaşlar bu soruya itiraz etmişler ve müfredatta ve ders kitaplarında bu konunun olmadığını belirterek sorunun iptal edilmesi gerektiğini söylemişler. Aslında ÖSYM kendilerine tokat gibi bir cevap göndermiş cevaplarında, Bu soru coğrafya öğretim programında belirtilen A.9.5 koordinat sistemi ve haritayı oluşturan unsurlardan yola çıkarak zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımlarda bulunur. Kazanımının baz alınarak  hazırlandığı belirtilmiş ve kısaca şu ifadelere yer verilmiş. Öğrenciler hukuki olarak birinci dereceden kazanımlardan sorumludur ders kitapları birer araç ve yardımcı kaynaktır. Bu nedenle kitap değil  kazanım önemlidir çünkü kitaplar farklı farklıdır biri konuyu kısa alırken diğeri ayrıntısıyla işleyebilir bu nedenle kitapları değil müfredatı baz alın denilmiş. Zaten kazanımı okursanız son derece yuvarlak bir ifade yani ucu açık zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımda bulunur bu ifade aklın alamayacağı kadar genişletilebilir. Işık yılından tutun da saniyeye kadar her şey sorulabilir. Kitapta konunun olup olmaması ders kitaplarında ne kadar ayrıntılı veya kısa işlendiği önemli değil.

ÖSYM bu konuda sonuna kadar haklı önemli olan öğretim programındaki kazanım, kitap değil. Çünkü her okul farklı bir kitabı kullanabilir devletin bile 9. Sınıfa ait 3 farklı coğrafya kitabı var. Ama Türkiye’nin en ücra köşesindeki lisede de  Ankara fen lisesinde de aynı coğrafya programı uygulanıyor. Ancak kitap yazarı olan arkadaşlarımız maalesef GMT ve UTC’nin aynı şey olduğunu sanıyor ve kitaplarında öğrencileri GMT ve UTC konusunda yanlış bilgilendiriyor. Değerli meslektaşlarımız Cumhur ABAY ve Doğu ATEŞ’in kitaplarındaki GMT ve UTC bilgileri maalesef yanlış öğrencilere yanlış öğretiliyor kısa bir süre önce Cumhur bey bu konuyla ilgili sitemizde bir açıklama yaptı ancak bu bilimsel bir açıklama değildi kendisi aynen ben falanca bir web sitesinde resmi buldum o yüzden koydum kitabıma dedi ancak Doğu bey şu ana kadar herhangi bir açıklamada bulunmadı çünkü doğu beyin kitabında da GMT değerleri de yanlış gösterilmiş.

Konuyu merak ederek ben de bu konuda bir araştırma yaptım Ord. Prof. Dr. Besim DARKOT  hocanın  atlasında GMT doğru bir şekilde gösterilmiş ve bu atlasın basım yılı 1973 ayrıca yetinmeyip GMT’nin resmi web sitesine ve Amerikan istihbarat servisi CIA’nin sitesindeki uluslararası saat dilimlerini gösteren haritalarına baktım ÖSYM doğru olanı sormuş. CIA linki: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/graphics/ref_maps/pdf/time_zones.pdf

ayrıca GMT resmi web sitesi: http://wwp.greenwichmeantime.com/

Olayın en kötü yanı ise bu hatanın bu eğitim öğretim döneminde de sürecek olması çünkü 9 sınıf için lider yayınevi tarafından basılan ve yazarlığını Mehmet baranaydın’ın yaptığı 2012 basım kitapta yanlış aynen sürüyor bu konuda tüm meslektaşlarımı uyarmayı bir görev sayıyorum lütfen kimse alınmasın gücenmesin. saygılarımla     
adniral
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2012, 18:15:37 »

berna hocam size katılıyorum durum malesef aktardığınız gibi ben bu sene YGS ve LYS ye girecek olsam öncelikle coğrafya derslerine bu kitaplardan çalıştığımı noterde belgelettiririm sonra yayın evine iadeli tahahhütlü noterden kendi yayınlarından YGS ve LYS çalıştığımı belirtirim eğer yanlış yayınladıkları bilgiden soru çıkarsa ve ben bunu yapamazsam haklarında maddi ve manevi tazminat davası açarım ve emin olun kuruşu kuruşuna 1 yıllık tüm maddi kayıplarımı geri alırım
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic