Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 12.sınıf ders işleyişi ve ÖSS ile ilgili fikirlerinizi almak istiyorum  (Okunma Sayısı 5011 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
gülden
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Şubat 2009, 22:29:31 »

Arkadaşlar ben 12.sınıf konularının artık çok önemli olmadığını,ÖSS'DE çıksa da öğrencilerimizin yapabileceğini düşünüyorum.kitapda yer alan ülkeleri işleyeceğim sonra da 9.sınıf konularında eksiklere yer vermek istiyorum ne dersiniz ÖSS de çıkabilir mi
Belki bölgesel kalkınma planlarından çıkar diye düşünüyorum.
KETCOĞ
Uzman Üye

Performans: 200
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2009, 22:35:21 »

ben 12.sınıflara girmiyorum.ama arkadaşım 9.sınıf testleri aldırdı.onları çözüyor.
hazarbaba
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Şubat 2009, 22:38:07 »

merhaba hocam ;
12.sınıf ünitelerinden mekansal bir sentez : Türkiye , bölgeler , kalkınma projeleri , ulaşım , ticaret , turizm vb
bu konular edb-coğ testinde  , ülkeler ise sos 2 testinde sorulacak diye ümit ediyor , bekliyorum.
iyi geceler , iyi çalışmalar
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 23 Şubat 2009, 22:44:37 »

Bence her konudan çıkacaktır.Özellikle nüfus politikası,Sanayileşme çevre ilişkisi,Ticaret kesin olarak gelcek diye düşünüyorum
   Bölgesel kalkınma projelerinden ise belki 5 yılda bir kez olabilir.Çünkü GAP hariç diğerleri kağıt üzerinde çünkü.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
strabon_05
Deneyimli Üye

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2009, 00:19:12 »

bu seneki össde soru tipleri ve konu dağılımlarını yaklaşık tahmin ediyoruz ama süprizlere de hazırlıklı olmalıyız, çünkü yeni müfredatta eski öss müfredatına eklenen birçok konu var. az önce bir sitede 2010 daki yeni sistem hakkında biraz bilgi edindim. gerçekten şuanki sisteme göre çok farklılıklar var. öğrencilerimizin bütün konuları çok iyi bilmesi gerekecek, soru sayısı çok fazla olacak...
Köksal AYDIN
Moderator

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 24 Şubat 2009, 05:55:59 »

Her ne kadar bölüm 1 de 9 ve 10. sınıf Coğrafyadan soru gelecek dense de coğrafya konularını birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Örneğin bir nüfus konusundan soru geldiğinde buna hangi sınıfın konusudur diyeceğiz?9-10-11-12. sınıfların hepsinde bu konu var.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
degas
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 19 Ekim 2009, 09:33:35 »

saçma sapan bir sistemin tam eşiğindeyiz yine arkadaşlar. Öğrencilerim hangi konulara ağırlık verelim diye sorduğunda üzerine basa basa tavsiye edecek hangi soru tipi var elimizde?
işte avukattan milli eğitim bakanı olursa bu kadar olur !..
gelen gideni mutlaka aratmak zorunda sanki
Bende 12. müfredat konularından bazılarını işlemeyi düşünüyorum ama
daha çok öss sorularına ve konularına ağırlık veriyorum. Herkese selam olsun.
aaydın
Uzman Üye

Performans: 34
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 19 Ekim 2009, 11:03:36 »

Merhaba değerli arkadaşlar. Bu yıl yapılacak olan ygs ve lys de filan yerden soru gelir filan yerden soru gelmez şeklinde yapılacak olan tahminler talih oyunu oynamaktan öteye gidemez. Çünkü henüz elimizde somut bir veri yok. Bir de öğrencilerin alanlarına göre yorum yapmak lazım. Coğrafyayı 2 saat gören var 4 saat gören var. Sadece lise 1 de gören var 2 yıl gören var 4 yıl gören var. Şu an maalesef eşit ağırlık konuları şunlardan ibarettir sayısalcının şuraya çalışması gerekir ygs için şu konular yeter şeklinde ayrım yapmak da zor. Bilinen tek şey sözelcilerin tüm konulara çalışması gerektiğidir. Sistemi topyekün saçma kelimesiyle kötülemek de yanlış olacaktır. Bana göre son 20 yıl içerisindeki sistemler arasında en mükemmeli bugünkü uygulanacak olan ygs ve lys sistemidir. Bu sistem daha önce uygulanan öss öys sisteminden daha ölçücü ve adil sonuç verici olacaktır. Mevcut bakanı hukukçu olmasından dolayı bu işleri bilmediğini ifade eden arkadaşımız alenen suç işlediğini bilmelidir. Bunu  ötesinde haksızlık da yapmaktadır. Çünkü bu sistemin mevcut bakanla uzaktan yakından alakası yoktur. Dolayısıyla eleştiri yersizdir. Burda bakan avukatlığı yapıyor değilim (zaten hukukçu kendileri). Yalnızca bir hatayı tashih etmeye çalışıyorum.
Son sınıfta işlenecek olan konulara gelince ben yüzde 80 oranında ygs lys hazırlık konularını anlatıyorum. Zaman zaman müfredata dönüyorum. Çünkü idare ve zümre olarak bu konuda ortak karar aldık. Siz de aynı şekilde karar alarak öğrencilerin de gönüllü olarak katılmaları ile bu uygulamayı yapabilirsiniz. Çünkü talim terbiyenin yayınladığı son genelge ile isteyenler bölge koşullarına göre müfredatta oynama yapabilecektir.
Önümüzdeki süreçte girecekleri sınavda öğrencilerimize başarılar diliyorum.
yellowstone
Deneyimli Üye

Performans: 64
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2009, 20:39:11 »

Arkadaşlar  ben bu konuda biraz farklı düşünüyorum.Yeni sınav sistemine göre öğrenciler iki sınava girecek bunlardan 1. si lise1 ağırlıklı olacak 2. si ise 11. ve 12. sınıflardan konular olacak öğrenciye asıl üniversiteyi kazandıracak sınav 2. sınav bu sınavdada başarılı olmaları konuya hakim olmaları ile mümrkün ağırlıklı olarak müfredatı işleyip öğrencilerin eksik olduğu konuları aralıklarla tamamlamak daha doğru olur. Şimdiden ağırlığı lise 1 konularına verecek olursak öğrenci 12. sınıf konularından kopuyor öğrenciyi sıkmadan önemli noktaları kavratarak bu senenin konularınada önem vermeliyiz.Önemli olan sorunun kolay veya zor oluşu değil zamanın iyi kullanılmasıdır.Bunun içinde 12 .sınıf konularına hakim olmaları gerekiyor.
gülden
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2009, 22:24:36 »

merhaba arkadaşlar bu konunun tekrar ana sayfaya taşındığını şimdi forumda gezinirken gördüm.yeni eğitim öğretim yılında mesaj yazan arkadaşlar tarihe dikkat etmemişler sanırım bu konu geçen senenin sınav sistemiyle ilgiliydi şubat ayında konuşmuştuk ama yine de fikirleriniz için teşekkür ediyorum.yenilenen sistemde ben de 12.sınıf konularını anlatmayayım diyemem böyle bir riske giremem çünkü sınav ve sorular hakkında pek birşey bilmiyoruz hem de lys'de coğrafya 2 çıkacak ve muhtemelen bilgi ağırlıklı sorular olacaktır hele de sözel sınıflarında konuların tamamı anlatılmalıdır diye düşünüyorum ama 12.sayısal sınıfa seçmeli coğrafya dersim var orada 1 saatimizi coğrafya 1 konularına ayırıyoruz diğer 2 saatte de müfredatı takip ediyoruz.herkese kolay gelsin...
1905engin199
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 29 Ekim 2009, 09:16:55 »

12. Sınıf konuları Cok gereksiz buluyorum o konuların Yerine Daha Yararlı konular verilebilir.Örneğin:Haritalar, Ölçekler, TÜRKİYE'de çıkan madenler ,TÜRKİYE'de yetiştirilen tarım ürünleri vb. Gibi..

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic