Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 11 sınıfın kitabında azot ,oksijen ,karbon döngüleri biyoloji kadar detaylımı ?  (Okunma Sayısı 9690 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Ağustos 2007, 15:47:17 »

11 sınıfın kitabında azot ,oksijen ,karbon döngüleri biyoloji kadar detaylımı ?kitaba erişenler cevaplarsa sevinirim Dersane hafta sonu başlıyor ve konuların ve içeriğinin ne kadar detaylı olduğunu bilmiyoruz  çok komik geliyor bana hiç bu sene kadar  afalamamıştım .Oturdum biyoloji çalışıyorum fakat yüzeysel anlatılmışsa çocuklara boşuna anlatmış olucam, çok komik halime gülüyorum . kitaba bakıp söyleyen olursa sevinirim
nurkaan
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 29 Ağustos 2007, 21:25:30 »

11. sınıfta ilk üç ünite eskidende coğrafyaciların maaş karşılığı girebildiği çevre bilgisi dersinde anlatılanlarla ilgili. Biyolojiye fazla girildiğini düşünmüyorum. Zaten eskidende biz bu konular üzerinde duruyorduk. Başta afallamak normal ama sitres olmaya gerek yok içiniz rahat olsun.
Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2007, 08:17:17 »

Biyoloji dersindeki konular daha ayrıntılı. Coğrafya dersinde ise biraz daha yüzeysel anlatılmış. Konular coğrafi açıdan ele alınmış. Nurkaan arkadaşımızında söylediği 11. sınıfın ilk konuları çevre bilgisi kitabından ve biyoloji kitaplarından alınarak derleme yapılmış.
HAKB
Uzman Üye

Performans: 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2007, 08:33:20 »

teşekkürler arkadaşlar çevre bilgisi kitabı bulmaya çalışayım
fashion
Yeni üye
*

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2007, 12:14:10 »

öğrenciye azot ve karbon döngüsünü anlatırken mutlaka şekil çizerek anlatmamız gerekiyor.biyoloji kitaplarını inceledim ama azot döngüsünde nitrat,amonyum,aminoasit vs. geçiyor ve bu şekiller çok karışık geldi bana.bu döngülerden en basiti su döngüsü.ama diğerlerini şekille nasıl anlatırız çözemedim.
egemen
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2007, 14:05:37 »

Sayın Melik hocam     "Coğrafya dersinde ise biraz daha yüzeysel anlatılmış. Konular coğrafi açıdan ele alınmış" demişsiniz. Acaba 11. sınıf kitabından mı söz ediyorsunuz. Yoksa program kitabını mı yorumluyorsunuz. Kitaptan haber var mı? Onu merak ettim de.
geomaster
Uzman Üye

Performans: 69
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2007, 12:48:01 »

Hocam konu ile ilgili hedeflenen kazanım bu;

A.11.3. Ekosistemi oluşturan unsurlar ile madde döngüsü ve enerji akışı arasındaki ilişkiyi doğal sistemlerin işleyişi açısından sorgular.

Herhangi bir kaynaktan döngüleri okuyun yukarıdaki kazanımı anladığınız yerde bırakın ve öğrenciye anlatın.

Fahrettin ASPİRİN
madi06
Uzman Üye

Performans: 62
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2007, 18:03:42 »

durum çok komik
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 12 Eylül 2007, 10:12:15 »

Galiba eski Çevre ve insan dersinin konularını bizim derse yönlendirmiş olmalılar aslında büyük bir merakla kitabın çıkmasını bekliyorum coğrafya konularında gördük,bakalım nasıl anlatacaklar bu biyoloji konularını

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
geograp
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2007, 19:11:57 »

tşk
hay
Deneyimli Üye

Performans: 33
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 04 Ekim 2007, 19:48:04 »

arkadaşlar bizde kitaplar var
diriliş
Yeni üye
*

Performans: 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 04 Ekim 2007, 19:59:43 »

arkadaşlar 11.sınıf kitabı var. ben öğrencilere odev olrak verdim döngüler konusunu,gruplar oluşturdum,çok da güzel hazırladılar, ben de o anlatımlar esnasında daha iyi öğrendim.pps olarak hazırlayan da vardı.
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 05 Ekim 2007, 06:20:30 »

Liselerde biyoloji dersi varken neden azot ve karbon döngüsünü Coğrafya müfredatına almışlar anlam vermek mümkün değil.
Aynen katılıyorum.
Çevre ve İnsan kitabı paylaştırılacaktı ise bu konuların ilgili derste olması iyi olurdu.
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 05 Ekim 2007, 09:18:10 »

Arkadaşlar 11.sınıf kitabında havadaki karbondioksit miktarı bellidir diye bir bilgi var.Karbdndioksit gazı  miktarı değişen bir gaz değilmiydi?

devran
Üye
**

Performans: 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 05 Ekim 2007, 13:03:50 »

Sayın bbektas hocam havadaki karbondioksit miktarı %03 tür. Bu oranın çok arttığı dönemlerde dünyamız sıcak-kurak dönemler yaşamış, azaldığı dönemlerde ise soğuk dönemler yaşanmıştır.

Ancak bu oran şehirleşmenin fazla olduğu alanlarda veya eylül-mart arasında biraz artar.
Şehirleşmenin fazla olduğu örneğin istanbul gibi alanlarda malumunuz sanayi,atıklar vs nedeniyle CO2 kırsal bir alana göre fazladır. Eylül-mart arasında ise bitkilerin yaprak dökmesi, ölmesi vs nedenleriyle CO2 bir miktar artar, mart sonrası yani ilkbahar ve yaz mevsiminde ise azalır. Ancak bu artma , azalma olayları iklimsel bir etki yaratacak kadar değildir normal koşullarda. Zaten karbon döngüsünde de biraz bunları vurgulamak lazım. Bitkilerle, şehirleşme ile nüfus ile, sanayileşme ile bağlantılarını verdiğimizde biyolojiden farkını ortaya koyarız diye düşünüyorum.
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic