Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10.sınıf sy.68 nüfus grafiği ve tablo  (Okunma Sayısı 7745 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
oturk
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 01 Aralık 2007, 22:23:48 »

arkadaşlar dünya nufus grafiğinde 1955 ile 1960 yılları arasında ani bir düşüş var..(%1.89dan %1.33'e) bunun nedeni ne olabilir sonra yorumlarınızı bekliyorum
onur aksakal
Genel Moderator

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2007, 08:44:15 »

1. evlenme yaşının yükselmesi
2. Etkili doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması
3. Çinde yaşanan sel felaketi (2 milyon kayıp)
4. yine bu yıllar arası Çin'de uygulanan 'Büyük Atılım' fiyaskosu.Şöyleki;Büyük Atılım (The Great Leap forward) adı altında Mao 1958-1963 arası beş yıllık kalkınma planını uygulamaya koyar. "bu planın amacı  sanayileşme ve tarımda modernizasyon ile çin'in büyümesini sağlamak ve ülkenin çoğunluğunu oluşturan köylü nüfusu şehir işçilerine ya da modern köylülere dönüştürebilmekti. bunun için 1958 yılında her biri 5.000 civarında aileden oluşan 26.000'den fazla komün kurulur. tüm komünlerde demir ocakları vardır ve nüfusun çoğu demir işine yönlendirilir. 1958'de hava koşulları iyidir ve tarımsal üretim yüksek çıkar. buna rağmen, insanlar demir ocaklarında çalıştığından mahsülün çoğu toplanamaz. yerel yöneticiler merkezin gazabından korktukları için üretim miktarını şişirirler. ürünün çoğu şehirlere gider, kalanı ihraç edilir ve  kıtlık yavaş yavaş kendini göstermeye başlar.

1959 ve 1960 yılları çin için felaket dönemi olur. ülkenin bazı bölgelerinde seller olurken, bazı bölgelerine hiç yağmur yağmaz. tarımsal üretim tamamen biter. bu arada çıkarılan demirin çoğu hiçbir işe yaramayacak kadar düşük kalitededir. yetkililer sonucun böyle olacağını en başından beri bilmelerine rağmen gerekli uyarıları yapmamışlardır. tabi bunda, 1957'de yarım milyon insanın devrim karşıtı oldukları gerekçesiyle partiden* tasfiye edilmesinin, hapsedilmesinin ve öldürülmesinin de etkisi vardır."
sonuçta  1959-1960 yılları Çin'de 20 milyon civarında ölüm olmuştur.
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #2 : 02 Aralık 2007, 12:42:09 »

1940 LI yıllarda doğum az olduğu için  evlenme çağındaki nüfus ta azalmış olabilir.(2.dünya savaşı)

fenerlisimge
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 22 Ocak 2008, 14:12:00 »

slm orta doğunun ve balkanların en iyi coğrafya öğretmeni ben simge türksever
shekergirls
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2008, 11:28:01 »

selam arkadaşlar ,, ben yeni üye oldum daa
türkiyede nüfusun ve yerleşmenin dağılışını etkileyen faktörler nelerdir? bu konu hakkında yardımcı olabi
lirmisiniz lütfenn  çok lazım gerçekten. yardımlarınızı bekliomm şimdiden teşekkürler:)Smiley
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic