Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 10. Sınıf Coğrafya Yardımcı Kitabı... Doğu ATEŞ  (Okunma Sayısı 17059 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 07 Eylül 2008, 22:27:07 »

Değerli meslektaşlar, coğrafya öğretmenleri
2005 yılından bu yana Coğrafya Öğretim Programı ve kazanımları üzerinde çalışmaktayım. Bu çalışmalarımızın sonucunda Coğrafya 9 ve Coğrafya 10 yardımcı kitaplarını hazırlamış bulunuyorum. 9. Sınıf çalışması ile ilgili ayrıntıları sizlerle paylaşmıştım. 10. Sınıf ile ilgili kısa açıklamamı okumanızı rica ederim.

10. Sınıf müfredatında bazı yeni ve önemli kavramlar bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı genel anlamda 9. sınıfın tekrarı gibi algılanmış veya hiçbir kitaba girmemiştir. Örnek verirsek;
A.10.2 Levha tektoniği kuramı ve deprem kuşakları
B.10.1 Geçmişten günümüze nüfus verileri
B.10.2 Demografik döngü
B.10.4 Nüfus değişkenleri (Nüfus artış ve azalışı)
C.10.11 Türkiye nüfusunun yapısı
D.10.1 Kıtalar ve okyanusların konumu ile Dünya ticaretinin oluşumu

Konularında mevcut kitaplarda (lütfen bu eleştiri gibi algılanmasın, o açıdan bakılırsa da uzun uzun açıklamalar yapabilirim) ya çok dar ele alınmış ya da demografik döngü kavramında olduğu gibi konu hiçbir yerde açıklanmamıştır. Demografik döngü kavramı oldukça önemli olduğu gibi mutlaka (müfredata göre B.10.2, ikinci sütunda) öğretilmelidir. Bu bizlerden değil müfredattan kaynaklı bir meseledir. Ancak; demografik döngü kavramı hiçbir kitaba girmemiştir. Bu örnek çok bariz olduğu için buraya taşıdım. Benzer şekilde pek çok kavram ya kısaca geçilmiş ya da hiç açıklanmamıştır. Örneklersek;

Tor, Kayaç yapısının yer şekli oluşumuna etkisi, gayzer, jeotermal gradyan, kenar deniz-iç deniz, gelişmişlik düzeyi nüfus oluşum ve yapısı, nüfusun enlemsel dağılımı, nüfus değişkenleri, nüfusun geniş yaş aralığındaki dağılımı, piramitlerde bozulmalar, cinsiyet ve bağımlılık oranları, nüfus yoğunlukları, Pantogram, Türkiye’de arazi kullanımı, vs

MEB kitabında olması gereken bazı kavramlar verilemeyince özel yayınevleri de bu konulara girmemiş veya girememiştir.

Sonuç olarak ne yapacağını şaşıran öğretmenler, bir arkadaşımızın naçizane ifadesiyle “EA 10. Sınıflarda dört ay, sayısallarda 3 ay önce konuları bitirir” hale gelmiştir.

Bu eksiklikleri belirledikten sonra başladığımız 10. Sınıf yardımcı kitabında konuların tümünü, programa bağlı kalarak ele aldık. Hazırladığımız materyalin öğrenci için bir yol gösterici olmasına özel bir önem verdik. Bu arada yeni kavram ve içeriği de boğmadan ve bilimselliğe bağlı kalarak açıklamaya çalıştık. Sonuç olarak ortaya 10. Sınıf Coğrafya Yardımcı kitabı çıktı.

230 Sayfadan oluşan kitabın bu bağlamda önemli bir eksiği gidereceğini düşünmekteyiz. Kanaatimce bu kitap her meslektaşımızda bulunması gereken bir materyaldir. 

Bu güne kadar şahsımı az çok tanıdığınızı ümit ederek bunları yazıyorum. Sizlerden ricam yalnızca beş dakikanızı ayırarak aşağıda kitapla ilgili verdiğim geniş içeriği incelemenizdir.

Kitap çalışmasında çok değerli meslektaşlarım Uğur ELMACI ve eşim coğrafya öğretmeni Ruken ATEŞ’in yadsınamaz katkıları olmuştur. Her ikisine de sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Kitapta çok sayıda, birbirinden farklı nüfus piramidi çizilmiştir. Bunları hazırlayan fevkalade yetenekli, az gözüken meslektaşım Onur AKSAKAL’da katkılarını eksik etmemiştir. Kendisine teşekkür borçluyum…

link
www.cografyaogretmeni.org/dosya.php?id=510

alternatif link
http://www.dosya.tc/_rneksayfalar.pdf.html

2008-2009 eğitim-öğretim sezonunda tüm meslektaşlarıma sağlık, mutluluk ve başarılar diler, hayatımızda bizlerden kaynaklanmayan belirsizliklerin olmamasını temenni ederim.

Kitabı edinmek için

Türkiye Geneli Dağıtım
Doğu ATEŞ Coğrafya 9
Asil Yayın Dağıtım
0312 230 28 80-81

Ege Bölgesi Dağıtım
Doğu ATEŞ Coğrafya 9
Güneş Yayın Dağıtım
0232 441 97 21

Öğrencilerimizin isteyebileceği diğer yol internetten kargo ile talep. Aşağıda linki verilen siteden % 40 indirimle piyasadaki benzerlerinin çok altında bir fiyata kitabı edinebilirler.

http://www.c-arsiv.org/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=51

www.doguates.com sitesinden kesinlikle kitap satışı yapılmamaktadır.

Doğu ATEŞ   

ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 07 Eylül 2008, 22:47:23 »

Sevgili Doğu Hocam öncelikle 10. sınıf kitabın için tebrik eder, hayırlı olmasıı dilerim.Kitabın tamamını görme şansım olduğu için bazı şeyler ifade etmek isterim.

1. Herşeyden önce seninde ifade ettiğin gibi kazanımlarla ilgili gerçekten hiç değinilmemiş veya basit olarak geçilmiş kazanımlara yer vermişsin.Bu yönüyle bence takip edilecek ve diğer yayınlara örnek teşkil edecektir.

2. Kitapta yapmış olduğun çizim, harita ve grafikler tamamen özgün.Siyah-beyaz olmasına rağmen kolaylıkla ayırt edici özelliği var.

3. Kitabı edinecek arkadaşlarımın özellikle Türkiye'de Nüfus ile ilgili bölümlere dikkat etmelerini isterim.2007 yılı verileri ile şehirlerin fonksiyonel özelliklerini piramidlerle açıklayan etkinlik gibi çok güzel yeni yaklaşımları bulabileceklerdir.

4. Topografya ve kayaçlar konusunda da oldukça güzel bilgiler yer almakta.Bu konuda ve sular konularında yer alan çizimler bir harika.Hatta bir şekil var ki öğrencilerimiz bence bu şekil ile tüm kavramları rahatlıkla anlayacaklardır.

5. Etkinlikler konusunda bence oldukça doyurucu.Özgün etkinlikler bulunmakta.

Daha fazlasını arkadaşlarım kitabı temin ettiklerinde göreceklerdir.Hiç de yabana atılmayacak bir eser olduğuna kanaat getireceklerdir.Ayrıca güzel dileklerin için de teşekkür ederim.

Allah yolunu açık etsin.Umarım emeklerinin karşılığını fazlasıyla alırsın.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
osmancakar
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 07 Eylül 2008, 22:58:27 »

Sevgili Doğu Hocam öncelikle 10. sınıf kitabın için tebrik eder, hayırlı olmasıı dilerim

"Kör cehalet çirkefleştirir insanları,
Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verecek bir cevabım var
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye."
Mevlana
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 07 Eylül 2008, 23:08:36 »

Sevgili Doğu;10.sınıf kitabın hayırlı uğurlu olsun..Eminim çok güzel bir kitap hazırlamışsındır.En kısa zamanda kitaplarını inceleme fırsatı buluruz inşallah..
Tebrik eder başarılarının devamını dilerim..
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 07 Eylül 2008, 23:14:46 »

Doğu öğretmenim, tebrik ve teşekkür ediyorum. bu vakit itibarı ile inceleme fırsatı olmadı ama gördüğüm kadarı ile çizimler çok güzel olmuş. çok sade ve anlaşılır. 10. sınıf için önemli bir kaynak olacaktır.
çalışmalarınızın karşılıksız kalmamasını diliyorum. Emeğinize, yüreğinize sağlık. ayrıca emeği geçen arkadaşlara da teşekkürler.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2008, 08:00:53 »

Doğu hocam tebrik ederim.. eminim en az 9. sınıf kitabı kadar iyi bir çalışmadır.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
ferat54
Site Yöneticisi

Performans: 1681
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2008, 09:35:24 »

Doğu hocam kazanım ve kavramlar konusundaki eleştirinize katılıyorum.yardımcı ders kitapları meb de yer alan konular dışına fazla çıkmıyor.Tor,pantogram nüfusun enleme göre değşimi bunlardan sadece bir kaçı.
incelediğim kadarıyla kitabınız bu yönden açığımızı kapatacak türden.şekiller orjinal net ve anlaşılır,içerik dop dolu,etkinlikler gayet güzel olmuş.siyah beyaz oluşu dezavantaj.piyasadaki diğer yardımcı ders kitaplarına bakarsanız görselliğin ön planda olduğu görürsünüz.içeriğe fazla bakılmayan memleketimzde bu ayrıntı dez avantaj olabilir sizin iiçin.
hayırlı olsun tekrar.umarım hakettiği değeri bulur.

Jön_Türk
VIP Üye

Performans: 164
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2008, 11:26:38 »

Kitabı edineceğim.9 sınıf kitabınızından yararlanmıştım.Başarılı bir çalışma olduğu inancını taşıyorum.Sonuçta çizginiz belli...!
Emre Ütenler
Moderator

Performans: 204
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2008, 13:41:15 »

Sevgili Doğu Hocam yeni kitabın hayırlı ve uğurlu olsun!Yine çok özel bir kitap olacağına eminim!İyi çalışmalar!

Emre ÜTENLER                               Eskişehir Atatürk Lisesi Coğrafya Öğretmeni

http://www.esatalise.k12.tr
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 08 Eylül 2008, 14:49:13 »

Öğretmenim kitabınız coğrafya camiasına hayırlı olsun. En kısa zamanda edineceğim.
arsimela
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 08 Eylül 2008, 14:56:42 »

9. sınıf kiabınız geçen öğretim yılında can kurtaran  gibi gelmişti.hem bana hemde 9. sınıfa giden oğluma. 10 sınıf kitabınızında çok yararlı olacağına eminim.  emeğinize sağlık.  nesli
nkoklu
Yeni üye
*

Performans: 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 08 Eylül 2008, 15:30:36 »

Doğu Kardeş 10.sınıf kitabın yayıladığın bölümleri inceledim  çok başarılı 9.sınıf kitabını göndermiştin çok faydalandım.En kısa zamanda kitapı inceleme fırsatı bulurum
 gönülden kutlar başarılarının devamını dilerim

Nureddin KÖKLÜ
                                    Diyarbakır Melik Ahmet lisesi
                                     coğrafya öğret.
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2008, 17:35:01 »

sayın doğu öğretmenim; 9. sınıf kitabınızı edinmiş ve ondan çok da yararlanmıştım. yeni kitabınızın da coğrafya öğretmenlerinin elinin altında olması gerektiğinine inanıyorum. çalışmalarınızdan ötürü sizi kutlar, emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2008, 17:52:30 »

Hocam etkinlikler ve haritalarla zenginleştirilmiş, görsel yönün ön planda olduğu bir çalışma olarak göze çarpıyor.Yani her zaman ki gibi çok güzel bir çalışma olmuş.

Kitabınızı en kısa zamanda edineceğim.Çalışmalarınızın ve başarılarınızın devamını diliyorum.Teşekkürler...

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 08 Eylül 2008, 17:59:19 »

Doğu hocam yeni kitabınız hayırlı olsun İnşallah bütün arkadaşlarımız bu tür çalışmalardan istifade eder

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic