Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mevsim ile iklim farkı  (Okunma Sayısı 9902 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Force29
Üye
**

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 05 Kasım 2008, 17:01:58 »

Arkadaşlar bir coğrafyacı olarak karşılaştığım bir çok soruda  ''Türkiye'de aynı anda farklı mevsimler yaşamasının nedeni nedir?'' diye cümleler kullanılmakta sizce bu cümlenin şu şekilde düzeltilmesi gerekmez mi?
1. Türkiye'de aynı anda farklı mevsim özelliklerinin yaşanmasının nedeni nedir ?
2. Türkiye'de aynı anda farklı iklim özelliklerinin yaşanmasının nedeni nedir?

nitekim MEVSİM İLE İKLİM farklı kavramlardır. kullanırken dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum..

ve Türkiye de aynı anda farklı mevsim yaşanması mümkün değildir.
siz ne dersiniz ??    

Sınav Dergisi Dershanesi Coğrafya Öğretmeni
...........................................................
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2008, 17:32:45 »

Türkiye'de aynı anda farklı mevsimler yaşanması mümkün değildir diyorsanız bir taraftan kayak yapan diğer taraftan da Akdeniz kıyılarında insanların yüzmeye başlamalarına ne diyebiliriz ?

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2008, 18:39:02 »

Değerli meslektaşlarım; Türkiye'de aynı anda farklı iklimler  görülür ancak aynı anda dört mevsim yaşanmaz. Türkiye'de aynı anda  sadece farklı mevsim özellikleri yaşanır.Türkiye'de farklı zamanlarda yaşanan dört mevsimin nedeni matematik konum iken aynı anda farklı mevsim özelliklerinin yaşanması ise özel konumun bir sonucudur.
Sizlerin de belirttiği gibi coğrafi kavramlar bazen karıştırlmakta bunun sonucunda da yanlış anlaşılmalar ve kavramlar ortaya  çıkmaktadır.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2008, 19:19:00 »

Türkiye'de aynı anda dört mevsimin yaşanması gibi bir söylem elbetteki doğru değildir,aynı anda değişik yerlerde yaşanan dört mevsim değil ,farklı mevsim özellikleridir,örneğin  yurdumuzda  kış mevsiminde yurdun her bölgesi,her yöresi aynı mevsimi yaşar ama farklı mevsim özelliklerinin etkisi altındadır.Bu durumun yaşanması öncelikle yurdumuzda farklı iklim tiplerinin görülmesinden kaynaklanır, farklı iklim tiplerinin görülmeside yurdumuzun özel konumu ile alakalıdır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2008, 19:41:54 »

Arkadaşlar katılmaktan başka alternatifimiz kalmadı Cheesy

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
krater26
Uzman Üye

Performans: 148
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 05 Kasım 2008, 19:46:25 »

mevsim ile iklim birbirinden  çok farklı  terimlerdir.farklı mevsimler de görülür,farklı  iklimler  de  görülür ülkemizde.mevsimler ,iklim gibi genis bir terimin  içerisindedir.her ikisi de olur  bu benim fikrim
rhturk
VIP Üye

Performans: 627
Çevrimdışı Çevrimdışı

...zamana bıraktım...

« Yanıtla #6 : 05 Kasım 2008, 19:58:06 »

Değerli meslektaşlarım; Türkiye'de aynı anda farklı iklimler  görülür ancak aynı anda dört mevsim yaşanmaz. Türkiye'de aynı anda  sadece farklı mevsim özellikleri yaşanır.Türkiye'de farklı zamanlarda yaşanan dört mevsimin nedeni matematik konum iken aynı anda farklı mevsim özelliklerinin yaşanması ise özel konumun bir sonucudur.
Sizlerin de belirttiği gibi coğrafi kavramlar bazen karıştırlmakta bunun sonucunda da yanlış anlaşılmalar ve kavramlar ortaya  çıkmaktadır.
hocam aynı anda dört mevsimin yaşandığını anlatmaya çalışmadım zaten.aynı anda farklı mevsim özelliklerinin yaşanabileceğini kastediyorum. bu da ülkemizin özel konumu ile ilgili bir durumdur..

C o ğ r a f y a     a y a k l a     y a z ı l ı r ..
Kıraç
VIP Üye

Performans: 479
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 05 Kasım 2008, 20:26:07 »

hocam aynı anda dört mevsimin yaşandığını anlatmaya çalışmadım zaten.aynı anda farklı mevsim özelliklerinin yaşanabileceğini kastediyorum. bu da ülkemizin özel konumu ile ilgili bir durumdur..
Değerli hocam sizin nedemek istediğnizi anlamıştım zaten aynı şeyleri ifade ediyoruz..
iyi çalışmalar..

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜRKİYE'NİN GEÇMİŞİ DEĞİL, GELECEĞİDİR....
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic