Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İlginç doğal oluşumlar !!  (Okunma Sayısı 6808 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« : 16 Ağustos 2008, 21:15:05 »

Arkadaşlar aşağıdaki fotolarda görülen oluşumun nedeni Tubitaka sorulmuş ama tatmin edici bir cevap alınamamış,sizle bu tür oluşumlara rasladınızmı.Oluşumların şekli ilginç

Tübitak'a gönderilen yazı ve fotolar

İyi günler. Ben Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim.Aşağıdaki linklerdeki resimler Ankara Kızılcahamam dağlarında çekildi.Karların yaprak şeklinde olması çok ilgimi çekti ama kesin nedenini merak ediyorum. Sadece rüzgarın etkisiyle oluşması mümkün mü?Etrafta bu şekilde yaprağa sahip ağaç yok, çam ağaçları mevcut. İlgilenirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Ağustos 2008, 21:19:41 »

Hocam onlar kardan ziyade buza daha çok benziyorlar.

O şekilde oluşmalarına ise bir anlam veremedim ama rüzgar etkili olmuş olabilir.

Yani kısaca Tübitak ile aynı kaderi paylaşıyorum

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Ağustos 2008, 21:23:03 »

Hocam bu resime Miktad Kadıoğlu'nun yapmış olduğu yorumunu ekliyorum:

Resimler gerçekten çok ilginc.Daha önce kar kristalleri katalogları,vb.hiç böyle birşey görmedim. Yani tam olarak ne olduklarini bilmiyorum.Bunlar buluttan yağan kar kristalleri değil; bundan eminiz. Bir spekülasyon yapmak gerekirse,bu paternin kar örtüsündeki erime esnasinda oluştuğunu düşünüyorum. Erimeye neden olarak kar örtüsü üzerine kısa bir süre yağmur da yağmış olabilir.İster yağmur,ister güneşli günler boyunca erime gerçekleşsin, kar örtüsü erirken bir yandan da geceleyin ayazda donmuş. Bu süreç bir kaç gün devam etmiş olabilir. Böylece tepeden itibaren eriyen kar örtüsü bir yandan da
donarak yaprak şeklinde simetrik yapılar oluşturmuş.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2008, 21:29:13 »

Hocam bu resime Miktad Kadıoğlu'nun yapmış olduğu yorumunu ekliyorum:

Resimler gerçekten çok ilginc.Daha önce kar kristalleri katalogları,vb.hiç böyle birşey görmedim. Yani tam olarak ne olduklarini bilmiyorum.Bunlar buluttan yağan kar kristalleri değil; bundan eminiz. Bir spekülasyon yapmak gerekirse,bu paternin kar örtüsündeki erime esnasinda oluştuğunu düşünüyorum. Erimeye neden olarak kar örtüsü üzerine kısa bir süre yağmur da yağmış olabilir.İster yağmur,ister güneşli günler boyunca erime gerçekleşsin, kar örtüsü erirken bir yandan da geceleyin ayazda donmuş. Bu süreç bir kaç gün devam etmiş olabilir. Böylece tepeden itibaren eriyen kar örtüsü bir yandan da
donarak yaprak şeklinde simetrik yapılar oluşturmuş.

Dikkat ederseniz miktad hocamda tam doğru cevabı bilemiyor ve ilk defa görmüş bu tür oluşumu.

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #4 : 16 Ağustos 2008, 22:02:10 »

Mikdat hoca bişeler söylemiş, şahsen bende konunun uzmanı değiim.
Ama kar tanelerinin tümüyle farklı olması kar taneciğini oluşturan su molkeüllerinin birleşme yapğısından kaynaklanıyor. Bu halde milyarlarca molekülden oluşan her bir kar tanesi sonsuz sayıda birleşme kombinasyonunun ortaya çıkmasına yol açıyor. Yani bu şekil farklılığı öncelikle moleküler yapının bir sonucu.

İkincisi bilindiği gibi her bir tanecik yoğunlaşma çekirdeği dediğimiz ve gerek yağmu, kar gerekse de dolu parçacıklarının merkezinde bulunan katı haldeki partiküllerdir. Bu maddeler toz ve tuz partikülleri, rüzgârlarla çöllerden kum tanecikleri, yanardağlardan savrulan volkanik tozlar, meteor (göktaşları) sağanakları sırasında atmosfere giren kütlelerin parçaları ve okyanuslardan havaya karışan ve sonra rüzgârlarla atmosferin yüksek tabakalarına kadar taşınan tuz tanecikleridir. Bu tanecikler manyetizmanın etkisiyle farklı kutuplanırlar. Çünkü tozların her biri Dünya'nın farklı dönemlerine aittir. Burada manyetizmaya girmek meseleyi içinden çıkılmaz hale getirir. Ama manyetizma ve manyetik kutup bilindiği gibi her saniye yer değiştirmekte buna bağlı olarak da cisimler farklı yönlerde manyetize olmaktadır.  Sonuç olarak yoğunlaşma sırasında bu milyarlarca molekül yoğunlaşma çekirdeğinin her biri farklı manyetik eksen ve yönlere aahiptir. Bu da kristallenme üzerinde etkili olur.

Son olarak her türlü yağışta ve özellikle de kar yağışında yere doğru inen  parçacıklar ayrışır ve bütünleşir (yoğuşur-süblime olur) bu ayrışma pekişme karın sürekli biçim değiştirmesini sağlar. Sonuç olarak kar kristalleri birbirinden farklıdır.

Fotodaki olaya gelince, çok kuvvetle muhtemelen kar kütlesinin üzerinden nemli hava kütlesi geçmiş, bu sayede ikinci bir kristallenme olayı yaşanmıştır. Yani durum kırağının kar yüzeyi üzerinde yüksek dağlık bir alanda, ışıma sonucunda çok soğumuş kar yüzeyi ile temas eden nemli hava kütlesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış benzeridir.   Diğer bir ifade ile "kar kırağısıdır."

Doğu ATEŞ

Merih Kayra Zencir
VIP Üye

Performans: 1124
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2008, 05:50:12 »

hocam gerçekten çok farklı bir oluşum görünüyor.ama çokta harika bir görüntü.

Kayracan
c.soyal
Uzman Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

hayat mavidir.

« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2008, 06:27:29 »

doğa buz ve karla heykellerini yapmış göz zevkimize sunmuş adeta

hayatı/ ben hep/ mavi sanmıştım/ bilmedim ki / laciverte beyaz katmışlar.
ancientboy
Yeni Üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 19 Ağustos 2008, 07:11:36 »

Bende benzer bir oluşumu Tunceli ilinin Ovacık ilçesinde görmüştüm. Kar buza dönüşmüş ve benzer kristal yapıları oluşturmuştu. Ancak oluşum nedeni ile ilgili bir fikrim yok.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2008, 08:46:19 »

Doğu Ateş hocamın bu oluşumlar hakkındaki görüşüne katılıyorum(ama kar kırağısı değil ,kar kırcı) ,fotoğraftaki oluşum kar kütlesine  temas eden  nemli hava içerisindeki nemin sıcaklık düşmesi sonucu donarak  KIRÇ ( kırcı)  oluşturmasıdır.Yani görüntü karın erimesi sonucu oluşmamıştır bence.Sonuç olay bir kar kırcı oluşumudur diye tahmin ediyorum.

Göksel DOĞANAY
VIP Üye

Performans: 1027
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2008, 09:14:06 »

gerçekten ilginç açıklaması zor olsa gerek. Ama doğu beyin yazdıkları bana mantıklı gelmedi oluşumların tesaüfü olmadığıda çok açık. muhtemelen o sahada rüzgarın mikroklimatik olarak farklı özellik göstermesiyle ilgili.
paylaşıma açtığınız için teşekkürler sercanx hocam.
bazalt10
Sürekli Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa pervasız sorumsu

« Yanıtla #10 : 19 Ağustos 2008, 12:53:05 »

Arkadaşlar bu bizim bildiğimiz kırç soğuk cisimler üzerinde atmosferdeki su buharının soğuyup yoğunlaşması sonucu oluşmuş bize ilginç gelen kırçın buz veya kar üzerinde oluşması bunu başkabir sitede de yazmıştık

Bir dağ olsam uzansam sonsuzluğa  pervasız sorumsuz ufalsam yağmurlarla rüzgarlarla ve kaybolsam bir okyanus kıyısında
canarp
VIP Üye

Performans: 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 19 Ağustos 2008, 19:47:00 »

Gerçekten çok ilginç ve güzel fotoğraflar yaradanın mucizesi bu olsa gerek

Ahmet Şişman Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi Coğrafya Öğretmeni
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic