Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Fön hakkında çok ilginç bir bilgi  (Okunma Sayısı 4628 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ADANALI
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 29 Ocak 2007, 21:37:27 »

Arkadaşlar başka bir sitede oğuz erolun klimatoloji kitabından alıntı yapılmış altı çizilen yerleri bir okumanızı tavsiye ederim. çok ilginç geldi bana. siz ne dersiniz.

Force29
Üye
**

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2007, 20:15:31 »

Hocam çok doğru belki biraz mübaala yapılmıştır ama geçekten de Rize ve çeversinin Mikroklima alanı olamasının nedenlerinden birisi de bu faktördür. Böylece turunçgil tarımı da yapılabilmektedir.

Sınav Dergisi Dershanesi Coğrafya Öğretmeni
...........................................................
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2007, 20:41:52 »

föhn rüzgarları kuzey yamaçta mı yoksa güney yamaçlardamı daha çok etkili olur?

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
lores
VIP Üye

Performans: 161
Çevrimdışı Çevrimdışı

ereğli lisesi (anadolu)

« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2007, 20:56:34 »

kuzey anadolu dağlarında güney yamaçta,toroslarda kuzey yamaçta etkili olduğunu biliyorum...

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” M. K. ATATÜRK
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2007, 21:05:31 »

Fön rüzgarı kışın Rize ve çevresinde etkili olmaktadır.Rize'de kış sıcaklıkları 8-10 c'ye kadar çıkar.Bu nedenle Rize ve çevresinde azda olsa turunçgil üretimi yapılır.Fakat Rize ve çevresinin kış ılıklığı kazanmasında Fön rüzgarının etkisinin yanı sıra;Kafkas dağlarının ,kuzeyden gelen soğuk hava kütlesinin buraya sokulmasını engellemeside etkili olmuştur.
bbektas
Uzman Üye

Performans: 29
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2007, 05:37:48 »

"Kışın Doğu Anadolu dan gelen soğuk  hava kütlesi, kuzey anadolu dağlarını aşarak dağın kuzey yamaçlarından aşağı inerken ısınır ve kış sıcaklığı bu rüzgarın estiği günlerde  kıyıda 20 dereceye kadar çıkar" diye biliyorum.

makifgezer
Yeni üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 08 Mayıs 2007, 17:30:00 »

Sayın Hocam ben bir sorun göremedim. Havanın alçalırken gösterdiği sıcaklık değişimi inerken gösterdiği değişimin yaklaşık iki katıdır. yani yükselirken 100 m de 0.5 , alçalırken 100 m de 1 derece.
salp
VIP Üye

Performans: 815
Çevrimdışı Çevrimdışı

süleyman çelebi anadolu lisesi

« Yanıtla #7 : 08 Mayıs 2007, 17:42:10 »

arkadaşlar karadeniz kıyıları aşağı yukarı aynı enlem üzerinde ocak sıc ort b.karadenizve orta karadenizde5 derece iken d.karadenizde 6-7 derecedir bunun nedeni bu fön hareketleridir
Kaşif Mustafa
VIP Üye

Performans: 187
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mustafa BAYRAK Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi

Site
« Yanıtla #8 : 08 Mayıs 2007, 17:56:16 »

Kış döneminde Anadolunun iç kesimleri yüksek basınç iken çevresindeki denizler alçak basınçtır. dolayısıyla iç kesimlerden kıyı kesimlerine doğru hava akımı olur. bu hava akımları olurken karadeniz ve Akdenizde kıyıya inerken fön karakteri kazanır. ve kış mevsiminde kıyı kesimlerinde mevsim normalllerinin üzerinde sıcaklıkların görülmesine neden olur. Karadenizde turunçgillerin görülmesinin nedenlerinden  biride bu fön rüzgarlarının meydana getirdiği kış ılıklığıdır
Batı ve Orta Karadenize fön rüzgarlarının doğu karadeniz kadar etkili olmaması dağların yüksekliği ve gelen hava kütlelerinin konumuyla ilgilidir.

Coğrafyacı olmak doğaya başka bir gözle bakmaktır.
SILA
Yeni Üye
*

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 29 Mayıs 2007, 11:34:31 »

bunun nesi ilginç ki!
nirengi
Sürekli Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

Maltepe Anadolu İmam Hatip Lisesi

« Yanıtla #10 : 29 Mayıs 2007, 12:11:45 »

konuyu açan arkadaş fön nedir? türkiyede görülürmü  demiyor ki arkadaşlar. altı çizili yerler bana ilginç geldi, gerçekten böyle bir şey olabilirmi diyor. yani kış ortasında orman yangını çıkartabilecek kadar sıcak olurmu?  ilginç olan bu. saygılar

Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar
Onu İstanbul diye toprağa kondurmuşlar.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 29 Mayıs 2007, 13:38:35 »

Arkadaşlar ben  Trabzon'da oturuyorum.O yazıda ilginç olan bir şey yok.Kışın buralarda batıdan soğuk hava sokulmadan önce acayip sıcak olur. Sıcaklık bazen 25 dereceyi bile aşar.Kışın bu kadar sıcak olur mu diyenleri sadace 1 kış, burada yaşamaya davet ediyorum.Ve bu rüzgar kuzey yamaçlarda bunu yapar.Çünkü KB Anadoludan kalkan soğuk hava Karadeniz dağlarının kuzey yamaçlarından aşağıya doğru iner.Çok kurutucu ve sıcak bir hal alır.Yaz mevsimindeki sıcaklıklar gibi etkili olur.Ama bu azami 2-3 gün sürer.Sonra KB yönlü soğuk rüzgarlarla yer değiştiri.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic