Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir soru: konu yıllık ortalama sıcaklık  (Okunma Sayısı 3466 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
strabon
Sürekli Üye

Performans: 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 15 Şubat 2007, 20:57:55 »

hocam benim öğrenmek istediğim şey şu ; güneydoğu and. bölgesinin indirgenmiş yıllık ortalama sıcaklığının akdeniz bölgesinden daha fazla olmasının nedenleri içerisinde "karasallığı" da söyleyebilirmiyiz.. yani güneydoğu karasal olduğu için daha sıcaktır denebilir mi..? ama dikkat edin yıllık indirgenmiş ortalama sıcaklık açısından..
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2007, 21:09:16 »

karasallıktan dolayı gerçek sıcaklık fazladır. bu sıcaklık indirgendiğinde güneydogu daha da sıcak olacaktır. bu yüzden sıcaklığın fazla olmasında karasallığın etkisi büyüktür.
sıcaklıklarının farklı olmasında aynı enlemlerde yer aldığından enlem fktörü etkili olmaz

elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2007, 21:16:29 »

indirgenmiş izoterm harıtalarında  sıcaklık  üzerindeki yükselti ve bakı  etkisi ortadan kaldırılır. sıcaklıgın değişmesinde temel  neden enlem ve karasallıktır
strabon
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2007, 21:51:28 »

arkadaşlar tamam bunları biliyorum  benim soruma cevap olmadı bunlar Sad cumhur hocam "karasallıktan dolayı sıcaktır, bu sıcaklık indirgendiğinde daha da sıcaktır " yazdınız ama ben yaz sıcaklıklarını sormuyorum dikkat edin yıllık ortalama sıcaklıktan bahsediyorum.. tamam güneydoğu yazın daha sıcak ama kışında daha soğuk neden yıllık indirgenmiş ortalama sıcaklık güneydoğuda daha fazla..?
alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2007, 22:18:36 »

sayın hocam hem yıllık ortalama sıcaklıktan bahsediyorsunuz hem de kış ve yaz arasındaki sıcaklık farkını ortaya koyuyuyorsunuz sizin sorularınızı anlayabilmiş değilim.başka bir cevabı varsa bizimle paylaşın lütfen  saygı ve selamlar

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
strabon
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2007, 22:29:43 »

hocam anlaşılmayacak bişey yok.. adım adım gidelim ilk sorum şu.. indirgenmiş yıllık ortalama sıcaklığın en fazla olduğu bölge güneydoğu anadolu bölgesidir bunun nedenleri nelerdir..? asıl sorum bu değil ama..
cevap: enlem, karasallık ve sıcak hava kütleleri de söylenebilir..öyle değil mi..?
enlem ve hava kütlelerini anladım ama karasallık olayını anlamadım..
cumhurabay
cumhurabay
VIP Üye

Performans: 225
Çevrimdışı Çevrimdışı

yaşadığımız her şeyde izi olan bilimciyiz.

Site
« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2007, 22:31:19 »

yükseltiyle karasallığı da bağdaştırabileceğimizden  karasallık alınır. indirgenmiş haritalarda yükselti dikkate alınmaz ösym böyle kabul ediyor.
yıllık ortalama sıcaklık örneğin antyada 18,5  şanlıurfada 18,1 derece                          temmuz ayı antalyada 28,1 şanlıurfada 33,3
ocak ayı antalyada 9,9   şanlıurfada 5,1 

strabon
Sürekli Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2007, 23:00:49 »

hocam öğrencilere kuzey yarımkürede karalar daha geniş olduğu için  YILLIK ortalaMA SICAKLIĞI 3-4 derece daha  fazladır diyoruz .. demekki karasal olan yerlerde ısı birikimi daha fazla oluyor. aynı şekilde güneydoğu da akdeniz bölgesinden daha sıcaktır (indirgenmiş yıllık ort. sıc. açısından) bu tatmin edici bi açıklama olur heralde öğrenciler için. cumhur hocam iyi geceler  cevabınızı mutlaka yarın okurum..  kitap için tekrar teşekkürler. faydalı bir eser olmuş..
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Şubat 2007, 09:56:10 »

bu tip haritalarda rölyefin etkisi( yerşekli) göz ardı  edilirve sıcaklık  dağılışında en etkili olan enlem, kara ve deniz dağılışının etkisi acıkca görülür.indirgenmiş izoterm haritaları  daha çok dünyanın tamamında sıcaklık  dağılışı  göstermek için iklim çlışmalarında kullanılır.İndirgenmiş izoterm haritalarında aslında yükseltinin etkisi tam olarak  ortdan kaldırılmaz.eger öle olsaydı bir bölgede farklı  yükselti  değerlerine sahip olan yerlerin sıcaklıkları  aynı  olurdu.bu tip haritlarda yükseltinin degeri hafifletilmiştir.  ocak  ayı  izoterm hatitları  çizilirken her 100 metrede sıcaklık  artışı 0.40, temmuz ayında ise 0,60 derecelık  sıcaklık  değişimi alınır çünkü yazın sıcaklığın yükselti ile değişmesi kısın sıcaklıgın yüklseti ile değişmesinden daha hızlıdır. Yıllık  indirgenmiş izoterm haritlarında ise 0.50 ortlama değer olarak  alınır
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic