Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 1 derece = 60 dakika (?)  (Okunma Sayısı 21828 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
bahad1r
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Co-ğrafya / Géo-graphie

Site
« : 20 Kasım 2009, 16:21:24 »

Kafamı kurcalayan bir soru var.

10 nasıl oluyorda 60" eşit oluyor?

Dünya'nın morfolojik şekli geoit olmasına rağmen, düşünülen geometrik şekli daireye göre, Dünya fiziksel olarak derecelere bölünüyor. Peki fiziksel (ya da şekilsel) bir bakış açısından elde edilen sonuç 3600, nasıl zaman birimine dönüyor.

10 = 60"
1 derece=60 dakika

?

cografius
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

dünyalar bizimdir...

« Yanıtla #1 : 20 Kasım 2009, 16:52:55 »

bunun cevabını dijital olmayan bir saatte bulabiliriz.saatin yelkovanı 360 derece döndüğü zaman 60 dakika oluşur.burda derece ile dakika arasındaki ilişkiyi görebiliriz.
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 20 Kasım 2009, 17:37:56 »

hocam dünya 360 meridyen yayına ayrılmış her meridyen birer derecelik aralıklarla çizilmiş dünyamız kendi ekseni etrafındaki hareketini 24 saatte yani 1440 dakikada yapıyor buna göre bir günde toplam 360 meridyen yayını katetmiş oluyor 1440 dakikayı meridyen sayısına bölünce 1 derecenin 60 dakikaya denk geldiğini görüyoruz umarım yardımcı olabilmişimdir
beko_rock
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 20 Kasım 2009, 17:44:05 »

hocam dünya 360 meridyen yayına ayrılmış her meridyen birer derecelik aralıklarla çizilmiş dünyamız kendi ekseni etrafındaki hareketini 24 saatte yani 1440 dakikada yapıyor buna göre bir günde toplam 360 meridyen yayını katetmiş oluyor 1440 dakikayı meridyen sayısına bölünce 1 derecenin 60 dakikaya denk geldiğini görüyoruz umarım yardımcı olabilmişimdir
1 derece 4 dakikaya eşit geliyor demek istediniz sanırım..
brezenski
Uzman Üye

Performans: 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 20 Kasım 2009, 17:50:37 »

kusura bakmayın hesaplamamıştım bu formülle 60 dakika bulunur sanmıştım ama görüyorum ki 4 dakika çıkıyor peki bir derece nasıl 60 dakika oluyor o zaman benmde kafam karıştı şimdi
beko_rock
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 20 Kasım 2009, 18:06:23 »

1 derece 60 dakikadır ama bu bahsettiğimiz saat olarak 60 dakika değildir. bir yerin ekvatora veya başlangıç meridyenine olan uzaklığıdır. derece-dakika-saniye cinsinden verilir. gerçekte aynı boylam üzerinde zaman değişmese bile siz paraleller arası bir yerden bahsediyorsanız bunu derece dakika cinsinden yani enlem olarak verebilirsiniz.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2009, 18:06:37 »

Soruya Tübitak'ın verdiği  cevap aşağıdaki adreste..

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=13&soru_id=5327

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2009, 21:53:43 »

Cahit Hocam ben buradaki cevaptan hiçbir şey anlamadım.Zaten orada cevap da verilmemiş verilmeye çalışılmış...

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
marzuba
VIP Üye

Performans: 385
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 20 Kasım 2009, 22:44:32 »

Cahit Hocam ben buradaki cevaptan hiçbir şey anlamadım.Zaten orada cevap da verilmemiş verilmeye çalışılmış...

Hocam aslında onun cevabıda yok gibi.Yani öyle yapmışlar öyle olmuş.Başka yapsalarmış yeni çemberi 380 ne bölselermiş neden 380 diye soracaktık.
  Dünya neden batıdan doğuya doğru dönerde doğudan batıya dönmez hesabı gibi.

Eyyy devlet çık artık,şişemizin kadehimizin içinden!!!!
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 20 Kasım 2009, 23:17:26 »

Buradaki derece,dakika ve saniye açı değerleridir. Bunu bize en iyi geometrici arkadaşlar açıklayabilirler.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2009, 00:31:21 »

Hocam bütün suç BABİLLİLER  de onların zamanından beri süren bir gelenek bu ben bu konuda herzaman su acıklamayı yapıyorum soranlara(tabii dogrumu yanlışmı kesin bilmiyorum) Babillilerden bu yana insanlar nesneleri daha küçük birimlere bölerken 60 lık sistemi kullanmalarıdır.Onlara göre=
1yıl=360 gün
bir yıl=60 hafta
bir saat=60 dakika
bir dakika=60 saniye gibi
ancak burada birisi çıkarda bana sorarsa yaa derece açı birimi dakika zaman birimi diye bende biraz geveliyorum bu kesin.Ama sanırım bütün mesele bu 60 a bölme sevdası
adnankocabuga
VIP Üye

Performans: 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Sungurbey Anadolu Lisesi-ADANA

« Yanıtla #11 : 21 Kasım 2009, 00:44:51 »

1 derecelik açı dünyanın merkezini gören açıdır. geometride 3,5 derecelik açı 3 derece 30 dk olarak söylenir.bu nedenle 1 derecelik paralelin 60 ta birine 1 dk, 1 dk lık açının da 60 ta birine 1 sn. denir.

Coğrafya;yeryüzünün kullanım kılavuzudur.
zere
Uzman Üye

Performans: 43
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar

« Yanıtla #12 : 21 Kasım 2009, 00:51:57 »

Aynı şekilde sayın hocam 1 derece 60 dakika olunca 0.5 derece de tabiiki 30 dakika olacak geometricilerde demekki babillilerden almıs ölçüleri(sanıyorum)
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #13 : 21 Kasım 2009, 12:31:52 »

Zeki hocam aslında çok haklısınız orada soruya cevap verilmeye çalışılmış Smiley sonunda da umarım anlaşılmıştır denilmiş Smiley

Zere hocamında mesajında yazdığı gibi aslında bütün suç Babil'lerde Smiley başımıza bu işleri açanlar onlar çünkü..
Coğrafyacı olmanı zor yanlarından biriside bu olsa gerek her bilim dalından iyi kötü bilgi sahibi  olmak gerekiyor Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 21 Kasım 2009, 14:49:09 »

Zeki hocam aslında çok haklısınız orada soruya cevap verilmeye çalışılmış Smiley sonunda da umarım anlaşılmıştır denilmiş Smiley

Zere hocamında mesajında yazdığı gibi aslında bütün suç Babil'lerde Smiley başımıza bu işleri açanlar onlar çünkü..
Coğrafyacı olmanı zor yanlarından biriside bu olsa gerek her bilim dalından iyi kötü bilgi sahibi  olmak gerekiyor Smiley

Cahit Hocam, nereden duydum ya da gördüm tam da hatırlamıyorum ama galiba siteden bir arkadaş bunu söylemişti, bir fizik öğretmeni demiş;
"Coğrafyayı bilen birine fizik dersini çok kolay anlatırım" diye  ya da benzer bir cümle. Smiley

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic