Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Uygunsuz Gerçek*Belgesel Sinema*  (Okunma Sayısı 3778 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Site Yöneticisi

Performans: 1821
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« : 30 Ocak 2007, 16:21:45 »

2 Şubatta Sinemalarda

http://www.iklimkrizi.net/

İnsanlık bir saatli bombanın üzerinde oturuyor. Eğer dünyanın birçok yerindeki bilim adamlarının söyledikleri doğruysa, gezegenimizin tamamını etkileyecek, birbirini tetikleyen, tahribat yaratacak, daha önce yaşadıklarımızın çok ötesinde; olağanüstü hava koşulları, kuraklıklar, seller, salgınlar ve öldürücü sıcak dalgaları dizisinden oluşan büyük bir felakete sadece on yıl var.

Bu söylenenler size ciddi bir kasvetin ve kıyametin tarifi gibi geliyorsa, bir kez daha düşünün. Sundance Film Festivali’nde büyük ilgi gören Davis Guggenheim filmi "Uygunsuz Gerçek" size küresel ısınmanın ölümcül ilerleyişini büyük bir mücadele ile önlemeye ve bu kavram hakkındaki mitlerin, yanlış anlaşılmaların açığa çıkartılmasına çalışan bir adamın hikayesini etkileyici bir biçimde anlatmayı teklif ediyor. Bu mücadeleye girişen ise eski A.B.D. Başkan Yardımcısı Al Gore. 2000 seçimlerini kaybetmesinin ardından hayatını bu konuya adayan, bütün çabasını gezegeni bu geri döndürülemez değişimden kurtarmaya yardımcı olmak için harcayan adam. Gore’un bu etkileyici portresi ve “küresel ısınmayla gezi” gösterisi, onun Amerikan kamuoyunda en yanlış anlaşılan karakterlerden birisi olduğunu kanıtlıyor. Bu konuda, medyada daha önce hiç yer almadığı haliyle görülüyor –kendisinin “gezegen çapında acil” olarak nitelendirdiği ortalığı karıştıracak bu gerçeği daha da geç olmadan her vatandaşa dobra dobra ve kesin bir şekilde aktarmaya çalışıyor ve bunu yaparken eğlenceli, ilgi çekici olmayı başarıyor.

2005 itibariyle Amerika’nın yaşadığı en büyük fırtına mevsimini geride bırakmış olmamız, bir kırılma noktasına yaklaşmış olabileceğimizi gösteriyor – Gore bu uğursuz durumu açıklarken hiçbir şeyden çekinmiyor. Gore’un kişisel yolculuğunun hikayesi, amacını destekleyici gerçekler ve geleceğe yönelik tahminlerle bezenmiş: İdealist bir kolej öğrencisiyken büyük çapta bir çevresel krizin olabileceğini ilk kez o tahmin etti, genç bir senatörken hayata bakışını değiştiren yaralayıcı bir aile trajedisi geçirdi, neredeyse başkan olacakken hayatının en önemli amacına geri dönmeyi tercih etti – bütün bunlar hala bir şeyleri değiştirmek için zamanın olduğu konusunda ikna edici gerçekler.

"Uygunsuz Gerçek", Gore’un inandırıcı iddiasını zeka ve umutla işliyor. Artık küresel ısınmayı politik bir konu olarak göremeyiz, aksine küresel uygarlığı zorlayan en büyük ahlaki mücadelerle karşı karşıyayız.

Paramount Classics ve Participant Productions, Davis Guggenheim’in yönettiği "Uygunsuz Gerçek" filmini sunar. Al Gore’un başrolünde olduğu filmin yapımcıları Laurie David, Lawrence Bender ve Scott Z. Burns. Jeff Skoll ve Davis Guggenheim filmin sorumlu yapımcıları ve Leslie Chilcott ise filmin ortak yapımcısı.

"Uygunsuz Gerçek", En İyi Belgesel Film ve En İyi Özgün Şarkı dallarında Oscar adayı.

Balıkesir Merkez Bahçelievler Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #1 : 30 Ocak 2007, 16:46:40 »

Çok etkileyici,paylaşım için teşekkürler hocam

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 30 Ocak 2007, 17:13:31 »

Mehmet Ali hocam teşekkürler.

Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 30 Ocak 2007, 17:50:02 »

Teşekkürler.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
günaydın
VIP Üye

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 30 Ocak 2007, 17:51:32 »

böyle bir amacı olan bir filmin oskar alması güzel olur.inaşallah flmi gördükten sonra tekrar burda konuyu açalım sayın hocam.paylaşımınız için teşekkürler.

Saliha Günaydın
İzmit Atılım Anadolu Lisesi
İzmit/ Kocaeli
katibcelebi
Üye
**

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 03 Şubat 2007, 06:33:54 »

Hocam paylaşım için teşekkürler, umarım amacına ulaşır.
DeDe
Ahmet Aydoğmuş
Genel Moderator

Performans: 1411
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 03 Şubat 2007, 15:58:26 »

Bilim adamlarının son toplantısında varılan sonuç:"Küresel ısınma % 90 insan kaynaklı".Hükümetlerarası İklim Değişikliği Panelinden çıkan sonuç bu. Geç olmadan birşeyler yapılırsa torunlarımıza yaşanacak bir dünya bırakabiliriz.
   Konuya,filme dikkat çeken Mehmet Ali hocama da teşekkürler.

Emekli Coğrafya Öğretmeni Batıkent / ANKARA
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2007, 19:34:29 »

Çok güzel bir paylaşım elinize sağlık

doğaege
VIP Üye

Performans: 214
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2007, 16:12:20 »

mehmet ali hocam benden hızlı davranmış:) ben izledikten sonra yazmayı düşünmüştüm...
 dün sinemada seyrettim (gösterime girdiği 2. gündü ve izmirde sadece 2 sinemada gösterimdeydi ama salonda 20-30 kişi anca vardı Sad     hala çok duyarsısız galiba)
biran önce cd sinin çıkmasını bekliyorum,hem çoğaltıp her tanıdığıma vereceğim, hem de sınıfta öğrencilere göstereceğim.
bu filmi özelikle biz coğrafyacıların görmesi ve daha çok insanın görmesini sağlamamız şart bence

mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2007, 17:20:30 »

Ben de çok merak ediyorum. Bulunduğum yerde gösterilmediği için ancak haftaya izleyebileceğimi zannediyorum. Bu tür filmlerin zaten kısa süre sonra DVD si çıkıyor. Çıkınca ben de alacağım

doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 05 Şubat 2007, 22:30:33 »

biraz daha film havası olsa daha dikkat çekici olur, "halkında"  Smiley   daha sıkılmadan izleyebileceği hale gelebilirmiş bence film. biraz akademik düzeyde sanki. sınıfta öğrencilere seyrettirince sıkılmazlar işallah...
albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #11 : 05 Şubat 2007, 22:57:12 »

Filmi bugün izledim..
Coğrafyacıların bildiği ve gösterdiği birçok şeyin kamuoyunun gözüne sokulması açısından güzel bir belgesel diyebilirim..
Al Gore gibi ABD de en yukarıda yer alan birinin bu konuya özen göstermesi de ayrıca önemli.. Filmde Al Gore, ABD nin çevre politikalarının yanlışlığını özelliklşe vurguluyor, ancak bu kadar üst düzey birinin şikayet etmekten ziyade gereğini yapması gerektiğini düşünüyorum..
Tabi ki böyle bir olayın bu şekilde anlatılması çok önemli. İzlenmesi ve izletilmesi gereken bir film..
Bir de öğrendiklarim var filmden tabi ki..
bir şey kaldı özellikle aklımda.
Buzul üzerinde yetişen ağaçlar.. Daha önce hiç duymamıştım..

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
doğaege
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2007, 18:14:02 »

evet. kalıcı buzul üzerinde ağaçlar,yollar evler vs... varmış.ilginç. ben de ilk kez duydum....
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2007, 22:20:28 »

paylaşım için teşekkürler hocam. burada gösterime girdiğinde hemen  izleyeceğim.
mehmetaliercan
Mehmet Ali ERCAN
Site Yöneticisi

Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #14 : 26 Şubat 2007, 16:45:07 »

BELGESELE 2 OSCAR
Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’un hazırlayıp sunduğu küresel ısınmanın zararlarını konu alan belgesel film ‘Uygunsuz Gerçek’ en iyi belgesel ve En iyi orjinal şarkı: I Need to Wake Up’la 2 dalda ödül aldı.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic