Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kene biyo-terörizm ajanı mı?  (Okunma Sayısı 5594 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 23 Haziran 2008, 08:56:21 »

Nazilerce kullanıldı
"KKKA enfeksiyonunun, biyo-terörizm ajanı olarak kullanılabilme özelliği var. Yaygın coğrafi dağılımı ve yüksek ölüm oranıyla seyretmesi, KKKA ve Nairovirüsü önemli bir sorun olarak karşımıza çıkarıyor. Kene popülasyonunu artıran çevresel değişiklikler; tarım alanlarının boşaltılması, tarımsal faaliyetlerin durdurulması, doğal dokunun değişmesi ve sellerdir. İkinci Dünya Savaşı'nda Kırım'ın Naziler tarafından işgali sırasında normal tarımsal faaliyetler durdurulmuş ve tavşan avlama yasağı getirilmiştir. 1944 yılında Sovyet birlikleri dağlık Kırım steplerini ele geçirdiğinde tavşanların sayısının çok fazla olduğunu görmüş ve modern dönemde bilinen ilk salgın ortaya çıkmıştır."
"İlginç olarak bu senaryoya benzer bir açıklama Türkiye için de geçerli olabilir. 2002 salgını öncesinde terör nedeniyle bazı bölgelerde avlanma ve tarım yasağı uygulanmış ve daha sonra bu bölgelerde keneleri taşıma potansiyeli yüksek olan tavşan ve yaban domuzu popülasyonunun çoğaldığı gözlenmiştir. Ayrıca küçük omurgalılardan olan fareler yüksek oranda kene taşıma potansiyeli gösterirler. Fare mücadelesi de yapılmalıdır."
21. yüzyılın salgını
"Hastalık, ülkemizde 2002 yılından itibaren ciddi boyutta seyrediyor ve bugün dünyadaki en büyük epidemi (salgın) olarak yaşanıyor. Çok sayıda tarımsal araştırma enstitülerinin kapatılması yanlış olmuştur. 21. yüzyılda ülkemizin tıp literatürüne dünyadaki en büyük KKKA salgını olarak geçmesi bir utanç kaynağıdır. ALINTI

Ülkemizde bu salgın için sadece şu bölgede görülür de diyemiyoruz.Her yerde ortaya çıkabiliyor.Ne diyelim; tedbiri elden bırakmamak gerekiyor.

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Simal
Uzman Üye

Performans: 94
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2008, 09:20:43 »

Gerçekten her geçen gün kene vakası artmaktadır. Allah hepimizi korusun. Bilgilendirme için teşekkürler öğretmenim.
GÜNER
VIP Üye

Performans: 163
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2008, 09:38:37 »

Ben kesinlikle bu kene vakasının terörüzmün bir parçası olduğunu düşünüyorum. Kuş gribi vakasında da aynı şüphelerim var.Komşularımızda kuş gribi ve kene vakalarına rastlanıyor mu?
gunban
VIP Üye

Performans: 1535
Çevrimdışı Çevrimdışı

Güzel günler göreceğiz; güneşli günler, .....

« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2008, 10:14:10 »

Komşularımızda kuş gribi ve kene vakalarına rastlanıyor mu?
tavukları itlaf ettilerse görülüyordur. Wink

Dört nala gelip uzak Asya\'dan
Akdeniz\'e bir kısrak başı gibi uzanan
Bu memleket bizim........
:::.AHMET.:::
Moderator

Performans: 2326
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2008, 10:17:43 »

Ben kesinlikle bu kene vakasının terörüzmün bir parçası olduğunu düşünüyorum. Kuş gribi vakasında da aynı şüphelerim var.Komşularımızda kuş gribi ve kene vakalarına rastlanıyor mu?
ktılıyorum size güner hocam. yıllardır kene var. nasıl oluyorda son birkaç yıldır insan öldürmeye başladılar. bilgilendirme için teşekürler hocam

İnsanları niçin öldürüyorsunuz ki? Biraz bekleyin zaten ölecekler.

[Konfüçyüs]
tonyukuk
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2008, 10:46:21 »

Hepimizin en büyük ortak özelliklerinden birisinin paronaya geliştirmek olduğunu düşünüyorum. Bence bizi yok etmek için zavallı kenelerle uğraşacaklarını hiç zannetmiyorum. Zaten her istediklerine eyvallah diyoruz. Ülkeyi yönetenlerin ( Yanlızca bu hükümeti kastetmiyorum. Son 60 yıllık dönemdir kastettiğim) verdikleri zararı kenelerle karşılaştırdığımızda binlerce kat fazla olduğunu görürüz. Siz yok etmek istediğiniz bir ülkeye 15-20 gariban kırsal alanda yaşayan vatandaşını öldürelim, ülkede panik havası yaratalım diye bu kadar uğraşırmıydınız. Bizim en büyük eksiğimizin başımıza gelen her olaydan başkalarını sorumlu tutmak olduğunu düşünüyorum.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2008, 10:57:42 »

Kene vakası ister biyo-terörizm ajanı olsun ister bir şekilde yurt dışından orman ürünleriyle gelmiş olsun ortada şu gerçek varki bu durum son derece önemli ,bu tür senaryolar üretileceğine bir an önce çözüm yolları araştırmalı ve başka insanlar ölmeden radikal tedbirler alınmalıdır.Laf üretmekle çözüm bulunmuyor.Ayrıca bu tür senaryoların gündeme getirilimeside tabiri caizse kulaksızı kulaklı yapıyor,yani amiyane bir tabirle eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek  oluyor kısacası.Çözüm ,çözüm,çözüm....

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2008, 11:06:33 »

Bence en iyi çözüm biyolojik mücadele. Wink
u.karacan
Uzman Üye

Performans: 210
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2008, 16:57:46 »

yeryüzünde olağanüstü hassas biyolojik dengenin bozulmasında sorunun çözümüne yaklaşılabilir.komplo teorileri bu konuda pek geçerli görünmüyor.

Ne kadar bilirsen bil,söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır.(hz.Mevlana)
adanas
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2008, 17:32:01 »

Bende paranoya olarak değerlendiriyorum..

Bunun ortaya çıkacağı artı akrep popülasyonunun artacağı hiçyere tavukların diri diri yakılmasın dipsiz kuyulara atılıp üzerine moloz dökülmesi sonucunda ortaya çıkacak sonuçlardan birisiydi..

İşte sonuç ortada..
cooografya
VIP Üye

Performans: 87
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2008, 18:15:04 »

Toplumumuz öyle bir haldeki artık burnumuz kanasa arkasında başkalarının olduğunu düşüneceğiz. Kene bir biyolojik silah olsa neden bu silahı Çorum, Tokat, Sivas gibi hiçbir özelliği olmayan yerlede kullanıyorlar. İstanbul'da kullanılsa daha fazla insan ölür. Antalyada kullanılsa turaizm zarar görür. Ben bu nedenle bunun terörle falan alakası olduğunu düşünmüyorum. Paranoyak olmaya gerek yok. SAYGILAR!....
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 23 Haziran 2008, 20:02:21 »

Toplumumuz öyle bir haldeki artık burnumuz kanasa arkasında başkalarının olduğunu düşüneceğiz. Kene bir biyolojik silah olsa neden bu silahı Çorum, Tokat, Sivas gibi hiçbir özelliği olmayan yerlede kullanıyorlar. İstanbul'da kullanılsa daha fazla insan ölür. Antalyada kullanılsa turaizm zarar görür. Ben bu nedenle bunun terörle falan alakası olduğunu düşünmüyorum. Paranoyak olmaya gerek yok. SAYGILAR!....
Bilimin temelinde,gelişmesinde de şüphecilik vardır. Şüphecilik sizin gözünüzde paranoya ise diyeceğim bir şey yoktur.
kt
VIP Üye

Performans: 649
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 23 Haziran 2008, 21:12:11 »

Komşularımızda kuş gribi ve kene vakalarına rastlanıyor mu?
tavukları itlaf ettilerse görülüyordur. Wink

Arkadaşlar düşüncelerime tercüman olmuşlar...  Sağolsunlar...

Dünyayı güzellik kurtaracak...
hoşkin
Deneyimli Üye

Performans: 93
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 23 Haziran 2008, 22:15:53 »

valla bence tarımda daha fazla verim olma uygulanan yanlış ilaç ve güber kullanımının sonucundan başka birşey değil keneler.bu hastalığı yayan keneler önceleridevardı ama bu kadar değildi.onların sayısını artıran ise onlarla beslenen diğer canlıların ortadan yavaş yavaş kaldırılması.kuş gribiyele tavukların öldürülmesine gelene kadar yaban kuşlarında katı gübre yiyip zehirlenmeden dolayı azalması ziraii ilaç kullanımından dolayı sarı karıncaların neslinin tehlikeye düşmesi gibi nedenler var.
ama şurası bir gerçekki tarım la ilgili kuruluşlar bir an önce önlemler almalı.veden dışarı çıkamaz olduk.hele benin okul tam çayırın ortasında ve hayvan sürülerinin geçiş güzergahında abartısız hergün eve girerken üst atraması yapıyorum kendime

o emekler hiç mi REİS?
adam olmak suçmu REİS?
bilmesinler ALLAH bilir.
buda geçer bude geçer hey koca REİS!
GÜNER
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 24 Haziran 2008, 07:53:48 »

Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü'nden Prof. Dr. Levent Akın, bu soruya, "CIA ve FBI'ın biyolojik silahlar listesinde Kırım Kongo da var." cevabını veriyor. Ancak mikrop üreten ve kullanmaya karar veren bir ülkenin elinde bunu durduracak maddenin olması gerektiğini vurgulayan Akın, dünyada henüz bu mikrobu öldürecek maddenin bulunmadığını hatırlatıyor. (Habertürk-24.06.2008)
Bir bilim adamının görüşü,herhalde paranoya içinde!!!
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic