Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: dağınık yerleşmenin en ama en önemli nedeni  (Okunma Sayısı 13033 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
güzey
Uzman Üye

Performans: 17
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 16 Nisan 2007, 08:11:59 »

Arkadaşlar aşağıdaki soruyu cevaplarsanız sevinirim.C ve E arasında karasız kaldım.

Aşağıdakilerden hangisi Doğu Karadeniz Bölümünde, kırsal alanlardaki yerleşmenin “dağınık” olmasına yol açan en önemli etkendir?
A)Dağların kıyıya paralel uzanması
B)Dağların çok alan kaplaması
C)Ekilebilir alanların küçük ve çok parçalı olması
D)Ormanların geniş yer kaplaması
E) Her mevsimin yağışlı geçmesi
bora
Uzman Üye

Performans: 22
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2007, 08:17:47 »

cevap: c
Zeki GÜRBÜZ
Genel Moderator

Performans: 1698
Çevrimdışı Çevrimdışı

Çine Anadolu Öğretmen Lisesi

« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2007, 09:10:14 »

Suyun heryerde bulunması da bir etkendir ancak soruda en önemli etken dediği için cevap C seçeneğidir.Arazinin parçalı ve ekilebilir alanların küçük olması en önemli nedendir.

YURDUM
Ağladığım senin içindir
Güldüğüm senin için
Öpüp başıma koyduğum
Ekmek gibisin...
erten
VIP Üye

Performans: 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2007, 09:22:19 »

cevap:c
cepni
Üye
**

Performans: 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 16 Nisan 2007, 10:04:55 »

cevap:c'dir.10.sınıf kitabında ilgili konuda ,şöyle diyor.eğe bölgesinde su her yerde var ama yerleşmeler topludur.demekki suyun her yerde bulunmasındasn ziyade arazinin parçalı ve dağınık olması daha etkili oluyor.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #5 : 16 Nisan 2007, 10:54:34 »

Arkadaşlarıma katılıyorum doğru seçenek C seçeneğidir..

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
WALLES
Uzman Üye

Performans: 7
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 16 Nisan 2007, 11:35:24 »

tam da haftasındayız bu konunun.evet cevap tartışmasız c
ihmer
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 16 Nisan 2007, 15:16:56 »

evet c şıkkı
bilgesel
Yeni üye
*

Performans: 5
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2007, 15:58:43 »

Cevap c,
bakar
Üye
**

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 16 Nisan 2007, 17:55:31 »

Akdenizde ve Karadenizde yerşekilleri kabaca aynı.Ama Karadenizde parçalı tarım alanları varken Akdenizde niçin parçalı tarım alanları yok?Var derseniz neden yerleşme dokusu dağınık değil?
Bu soruların cevaplarını bulduğunuzda yukarıdaki sorunun mantıklı cevabını da vermiş olursunuz....
Bu arada Ege de her yerde su var diyen kitap,Şiddetli yaz kuraklığı yaşanan Egede yamaçlarda yaz mevsimi her yerde su bulunmasını  nasıl açıklıyor..Sizce bu olabilir mi?(Cepni üyemize) 
fuzuli
Genel Moderator

Performans: 1266
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : 16 Nisan 2007, 18:39:28 »

yerleşmelerin dağılmasında temel faktör su kaynakları değil mi ? eğer yer şekillerinin dağlık ve engebeli olması en etkili faktör olsaydı Doğu Anadolu bölgesinde toplu yerleşmeler çoğunlukta olmazdı ?

Bazıları dünya sadece kendi etrafında dönüyor zanneder...
elgiz
Elgiz HENDEN
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 16 Nisan 2007, 18:39:32 »

akdeniz bölgesinde tarım alanları arazının karstık  yapısı nedeniyle az ayrıca yıne karstik yapıya bağlı  olarak  su  kaynakları  sınırlı. Bu  nedenle yerleşme dokusu  toplu. Karadeniz bölgesinde ise her yerde su  kaynagı  bulmanıza rağmen yerşekillerinin engebeli olması  nedenıyle tarım alanları hem sınırlı  hem parçalı ve küçük hemde  dağınık. bu  nedenle de yerleşme dokusu  dagınık
cevap c olmalı
bakar
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 17 Nisan 2007, 08:39:06 »

Yaşamın temel kaynağı su,su olmadan eğimli arazide nasıl tarım yapabilir ve nasıl yerleşebilirsiniz?Su kaynaklarının sınırlı olduğu sahalarda insanlar mecburen su kaynakları etrafında toplanmıştır.Bu toplanmada hem tarım için,hemde yaşamsal suyun belirli alanlarda bulunması etkilidir.Karadeniz yamaçlarında nemli iklimin etkisiyle yamaçlarda hem tarım sürdürülebilir,hem de suyu rahatça bulabilirsiniz.Bu sayede tarım alanları parçalı,yerleşmeler ise dağınıktır.Bu yüzden sorunun doğru yanıtı
E seçeneğidir.
Bu soruda çeldirici o kadar güçlü ki eğitim aşamasında kullanılması yanlış öğrenmeye neden olmaktadır.
Kullanılmamasını tavsiye ederim.Bu arada açıklamalar sadece bu soru içindir.Yerleşme dokularının oluşmasında güvenlik,ekonomik faaliyetlerin türü gibi başka faktörler de güçlü etkenler olarak karşımıza çıkabilir.
ruya_
Yeni üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 17 Nisan 2007, 13:17:51 »

c ler çokta e den bitane var ozmn c seçeneği:)
bakar
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 17 Nisan 2007, 14:34:38 »

Çoğunluk her zaman doğru düşünmez....Neden E seçeneğine ilişkin gerekçeleri eleştirmeden "çoğunluk dediği için" genellemesine ulaştığınıza anlam veremedim.Neden sorgulamadan kabullenme?Benim güzel insanlarım neden sorgulamayı beceremez.Biri bana sorduğum soruların yanıtlarını ve karşı önermelerini  neden ulaştırmıyor?Ben hangi konuda,ya da açıklamada yanlış yapıyorum?
Nemli iklim olmasaydı Karadeniz'de parçalı tarım alanlarını ve dağınık yerleşmeyi ne sağlıyabilirdi.Sadece eğimse,yerşekilleriyse yanıtınız,güç ulaşımsa veya,Toroslar'da neden toplu yerleşmeler var.Karstik arazi ve su kaynakları nedeniyle derseniz yine suya dönmüş olursunuz.(Yukarıda "elgiz"in yaptığı gibi.)Ve cevabınızla çelişirsiniz.Çünkü ana neden o savunmada da sudur.(ruya_'ya)
elgiz diyor ki("Karadeniz bölgesinde ise her yerde su  kaynagı  bulmanıza rağmen yerşekillerinin engebeli olması  nedenıyle tarım alanları hem sınırlı  hem parçalı ve küçük hemde  dağınık. bu  nedenle de yerleşme dokusu  dagınık")Buradaki rağmen de ne demek?Her yerde su kaynağı olması dağınık yerleşmeyi mümkün kılan etkendir....
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic