Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: kaz dağı horst mu antiklinal mi?  (Okunma Sayısı 5318 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
geography
Genel Moderator

Performans: 24
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : 12 Şubat 2007, 22:12:01 »

arkadaslar kaz dağı horst mu yoksa antiklinal mi?
tabii bir cok kişimiz horst diyecek.
bazı kitaplar kaz dağını horst içerisinde gösterirken bazıları ise kaz dağından hiç bahsetmiyor, madra dağından baslıyor horstları sıralamaya.

aşagidaki yazı www.kazdaglari.org sitesinden alınmıstır.

Güney Marmara Bölümü ve Ege Bölgesi, günümüzde tektonik açıdan etkin bir K-G gerilme deformasyonunun etkisindedir (Yılmaz, 2001). Bu kıtasal gerilmenin başlıca sonuçları, çok sayıda horst (yükselim) ve grabenin (çöküntünün) oluşumudur. Çöküntü alanları, güneyde yaklaşık D-B, kuzeyde ise DKD-BGB doğrultuludur. Çöküntü alanları, normal ve oblik faylarla sınırlanır ve bu faylar boyunca bölge sismik olarak etkindir. Kaz Dağı yöresi’nde de, fayların doğrultusu genellikle yaklaşık DKD-BGB’dır. Bir çöküntü alanına karşılık gelen Edremit Körfezi’ni kuzeyden sınırlayan Edremit fayı da, DKD-BGB doğrultulu sol yanal atımlı bir faydır (Yılmaz, 2001). Bu yüzden, kabaca DKD-BGB doğrultusunda bir uzanış gösteren Kaz Dağı’nın bu morfo-tektonik durumu (Şekil 2), doğrudan sözü edilen DKD-BGB doğrultulu faylarla denetlenmiş olmalıdır.
Kaz Dağı’nın jeolojisi, KD’ya dalışlı bir antiklinal yapı gösterir (Yılmaz, 2001), Antiklinal yapının tepesi aşındırılmış, güney bölümü ise Edremit fayı ile kesilmiştir. Kaz Dağı kütlesinin çekirdeğinde, Paleozoyik yaşlı ileri düzeyde metamorfik şist, gnays ve amfibolit türü kayaçlar bulunur. Bunların yanı sıra, metamorfizmaya uğramış ofiyolit topluluğu (yeşil kayaçlar, ofiyolit, gabro, vb.) vardır. Bunları, düşük dereceli metamorfizmaya uğramış olan Triyas yaşlı fillat-sleyt türü iyi yapraklanmış, ince taneli kayaçlar sarar. Bu metamorfik kayaç topluluğunu kesen granitik (granit ve granodiyorit) plütonlar, kontak metamorfizmaya neden olmuştur (Yılmaz, 2001).
citytour
Sürekli Üye

Performans: 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 13 Şubat 2007, 05:36:34 »

guzel bir konuya değinmiş arkadaş.... merak ettim şimdi

Nazik olmakla dil aşınmaz.
cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 17 Şubat 2007, 21:05:37 »

Coğrafyada gerçektende bazı konularda fikir birliği yok.Örneğin eskiden bazı kaynaklar Seki'yi akarsu aşınım şekli olarak gösterirken,bazı kaynaklar birikim şekli olarak göstermişti.Yukarıdaki Horst-Graben konusundaki açıklamanız güzel fakat çok detaylı ve akademik düzeyde.Bu tür konuları lise seviyesindeki öğrencilere bu seviyede bir açıklamayla kavratamayız.Cemalettin Şahin'in açıklamasının kesin doğru olduğu kanısına nerden vardınız.Bence Jeomorfoloji konusunda daha deneyimli hocalar var.Bir Oğuz Erol,Sırrı Erinç,Mesut Elibüyük gibi bu hocalarımızın kitaplarınada bakmak lazım.
geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 17 Şubat 2007, 21:17:44 »

detaylı cevabınız için tesekkürler hocam
cemalettin sahin hocamızın dersinden hatırladığım
 'antiklinal ve senklinallerin sizin de belirttiğiniz gibi dag-ova seklinde ayrılmadığı. cevrelerine göre alcakta kalan antiklinallerinde bulunduğu'
horst- graben konusunda üniversiteye hazırlanan öğrencilere bu konuda içim elvermese de eskisi gibi anlatmaya devam edecegiz taa ki kitaplardaki yanlıslıkların düzeltilinceye kadar.
siz ne dersiniz?
steram1
Yeni üye
*

Performans: 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2007, 21:51:42 »

SEVGİLİ ARKADAŞLAR ,
,SANIRIM COĞRAFYACILAR OLARAK ÖĞRETMENİNDEN  ÜNİVERSİTE HOCASINA KADAR BAZI ŞEYLERİ KOMPLEKS YAPMAKTA VE DİRENMEKTE ISRAR ETMEKTEYİZ.HEPİMİZİN  KAFASI FARKLI HOCALARA VE KİTAPLARA GÖRE BİLGİNİN DEĞİŞMESİ ANCAK BUNUN NEDENİ YİNE BİZLERİZ.
1- YAKIN DÖNEM HOCALARIMIZIN KİTAPLARININ KAYNAKÇALARINA BİR BAKIN EROL TÜMERTEKİN-SIRRI ERİNÇ- REŞAT İZBIRAK-OĞUZ EROL  VS.  KISACA 1950-1970 YILLARININ BÜYÜK HOCALARI.ELBETTEKİ ONLAR HALA BÜYÜK AMA KİTAPLARLA BİLGİLER ESKİ
2-SADCE DERS ANLATAN  VE BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPMAKTAN UZAK VE MAKİNALI TÜFEK GİBİ COĞRAFYANIN HER ALANINDA KAYNAK VE DERS KİTABI YAZAN HOCALAR

3-BİLİM TANIMININ VE KAPSAMININ DEĞİŞMESİ .YANİ 200-3000-400 YIL ÖNCE EVET SADECE COĞRAFYACILAR VARDI YADA COĞRAFYACI DENİYORDU. BU GÜN JEOLOJİ -JEODEZİ-JEOFİZİK  JEOMORFOLOJİYLE -METEOROLOJİ  KLİMATOLOJİYLE DAHA İÇ İÇE VE AMA YİNEDE ÜNİVERSİTEDE HALA  KİLİMATOLOJİYİ-JEOMORFOLOJİYİ -KARTOĞRAFYAYI VS. 1950-1980 ARASINDA GERÇEKTEN KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ HOCALARIN YAPTIKLARINA GÖRE  ANLATAN HOCALAR DERS VERİYOR.Kİ MİKTAT KADIOĞLU KİBARCA BUNU KANITLADI .CEVAP VEREN BİRTANE HOCA DUYMADIM ENAZINDAN SÖYLEDİKLERİ YANLIŞTIR DESELERDİ. MAKİNE MÜH. DE MATEMATİK DERSİNİ NASIL Kİ MATEMATİK BÖLÜMÜ HOCALARI  ANLATIYORSA BİZİM BÖLÜMLERİMİZDEDE ÖRNEĞİN KLİMATOLOJİYİ BİR METEOROLOG ANIRIM DAHA GÜNCEL YENİ LİKÇİ VE BİLİMSEL GELİŞMELERE UYGUN ANLATACAKTIR
geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 17 Şubat 2007, 21:52:52 »

Coğrafyada gerçektende bazı konularda fikir birliği yok.Örneğin eskiden bazı kaynaklar Seki'yi akarsu aşınım şekli olarak gösterirken,bazı kaynaklar birikim şekli olarak göstermişti.Yukarıdaki Horst-Graben konusundaki açıklamanız güzel fakat çok detaylı ve akademik düzeyde.Bu tür konuları lise seviyesindeki öğrencilere bu seviyede bir açıklamayla kavratamayız.Cemalettin Şahin'in açıklamasının kesin doğru olduğu kanısına nerden vardınız.Bence Jeomorfoloji konusunda daha deneyimli hocalar var.Bir Oğuz Erol,Sırrı Erinç,Mesut Elibüyük gibi bu hocalarımızın kitaplarınada bakmak lazım.
Oğuz Erol,Sırrı Erinç,Mesut Elibüyük, Cemalettin Şahin, Hayati Doğanay... bu hocalarımız ''az deneyimli cok deneyimli'' diye ayırımı haketmiyecek kadar cografyaya hizmetleri bizde de hakları var diye düsünüyorum.
DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #6 : 17 Şubat 2007, 22:11:14 »

Geography hocam
ben mailinden benim dediklerimle ilgili bir sonuç çıkaramadım. Olumluyormusun, olusuzluyormusun. Ya lütfen benim dediklerimde yanlış olan ne var. Allahaşkınıza bunu bir yazında görelim... Çok okumak öğrenmek ingilizce metinleri türkçeye çevirip paylaşmak bu kadar mı ayıp... Arkadaşlarına çağdaş coğraya düşüncelerimi 3 yıllık MTA ve 2 yıllık TÜBİTAK deneyimlerimden anlatmak mı ayıp niye böyle davrandığınızı anlayamıyorum.
Kaz dağları horst Edremit körfezi grabendir. Bunu ne yaparak anlatayım. Üniversitede eğitim gördüğünüz hocalarınız boş küme ise bunda benim ne günahım var ?

cheri
VIP Üye

Performans: 323
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2007, 22:20:19 »

Sayın hocam Oğuz Erol'un öğrencisi olabilirsiniz.Ben de Jemorfoloji dersini Oğuz hocadan almıştım. (DTCF-1985)Cevabınızda diyorsunuzki 1950 yılında değil 2007 yılındayız.Bilimsel bilgi yıllar geçtikçe değişiyor mu?O zaman eskiden yazılan bilgiler tamamen yanlış mı?Coğrafyayı yeniden mi?Keşfediyoruz.
Halen 50-60 yıl önce yazılan bilgileri kullanmıyormuyuz?Bazı konularda kavram karmaşası olması doğaldır.Benim söylediğim Cemalattin hocanın söylediğinin kesin doğru olup ,olmadığıdır.Çünkü Cemalettin hocanın 5yıl önceki lise ders kitaplarında Sekiyi akarsu aşınım şekli olarak göstermişti.Şimdiki ders kitabında birikim şekli olarak göstermiş.Buna ne diyeceksiniz?Sırrı hocayı vb.yazmamın sebebi Türkiye'de coğrafyanın kurucularından ve coğrafyanın gelişmesine büyük katkıları olduğu için yazdım.Büyük bir ihtimalle Cemalettin hoca'da Sırrı hocanın öğrencisidir.Yanlış anlaşılması Cemalettin hocaya herhangi bir düşmanlığım yok.Ayrıca Stream arkadaşım eski hocaların yazdığı kitaplarda eksik bilgiler olduğunu ,halen bu kitaplardan yararlanıldığını söylemiş.Arkadaşım eksik veya yanlış bilgiler olmuş olabilir.Ama günümüzde halen bu hocalarımızın yazdığı kitaplardan daha iyi akademik düzeyde kitaplar var mı?Varsa ben bilmiyorum.Kaynak ismi verirseniz sevinirim.
geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2007, 22:25:27 »

dogu hocam beni zannedersem yanlıs anladınız benim sozum cheri nickli hocamıza idi ve simdi okudum oda kendi görüslerini belirtmiştir.
geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 17 Şubat 2007, 22:34:21 »

dogu hocam sizin soylediklerinize katılmamak mümkün değil.kaz dağı konusunda ise zaten horst graben cogu kaynakta geciyor ve öyle biliyoruz fakat bazı kitaplar bu konudan korkarcasına kaz dağından hiç söz etmeden madra dağı ile baslamıstır. bende bunu merak ettim. o an internette arastırdım ve kazdağının sitesine rastladım. üstteki yazıyı ekledim siteye görüslerinizi almak için.

DoguateS
Doğu ATEŞ
VIP Üye

Performans: 1781
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #10 : 17 Şubat 2007, 22:55:58 »

Geography hocam
bende yanlış anlamış olabilirim bu nedenle sizden özür dilerim. Ama söyledilerimin hepsi bilimsel anlamda doğrudur. Eğer isterseniz bu konuda elimdeki bütün materyalleri paylaşmaya hazırım.

geography
Genel Moderator

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 17 Şubat 2007, 23:03:59 »

önemli değil dogu hocam
bilimsellikten süphem yok. kaynak alış-verişi bilgi alış-verişi derseniz her zaman memnuniyetle.
simdilik iyi geceler...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic