Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İnternetteki telif hakları ile ilgili bir soru?  (Okunma Sayısı 3120 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Köygöçüren
Uzman Üye

Performans: 70
Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« : 30 Ocak 2008, 19:13:24 »

İnternet ortamından aldığımız fotoğrafarın kullanılması için kaynak belirtmemiz ya da izin almamız gerekiyor mu ?
Soruyu biraz daha açarsak,Eğitim amaçlı bir toprak sunusu için bir fotoğraf sitesinden çok sayıda fotoğraf alırsak ve bu sunuya diyelim ki Aşık veyselin kara toprak türküsünü mp3 olarak ekler ve bu dökümanı internette yayınlarsak bu bir suç mudur?
Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

sefaatli66
Yeni üye
*

Performans: 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2008, 11:45:03 »

Hocam suç olacagını sanmam resimlerin slayt amaçlı falan kullanılmasını istemeyenler zaten resmin alınmasını engelliyorlar.Bir de yani eğitim amaçlı ne de olsa suc sayılacagını sanmıyorum...

_İlerlediğiniz Yolda Hiç Bir Zorlukla Karşılaşmıyorsanız,_Bilin ki o Yol Sizi Asla Doğruya Ulaştırmaz...[img]
Köygöçüren
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2008, 11:48:02 »

Hocam kendi kullanımımızda bir sorun olmuyor ama internet paylaşımı konusunu merak ediyorum.Umarım bilgisi olan arkadaşlar konuyu aydınlatır.

albedo
Genel Moderator

Performans: 1558
Çevrimdışı Çevrimdışı

Kemal Akalın

« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2008, 12:19:44 »

Kesin bir bilgi ve kanıt olmamakla birlikte genel görüş şu: Eğitim amaçlı bu tür yararlanmalarda sorun olmuyor. İnternet paylaşımı dediğimizde de zaten internetten bunu paylaşanlar eğitim amaçlı gönderiyor ve eğitim amaçlı kullanıyor. Bunun da herhangi bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Kaldı ki bu resim yada müzikleri internete göndermişse sahipleri! bu tür paylaşımlara da açmıştır bir anlamda. Yani sizin hazırladığınız sunudan almaz da sitenin kaynağından alabilir de bunları..Ama yine de sununun sonunda genel olarak " şu sitelerden yararlanılmıştır" ibaresi, bizim işimizi ne kadar ciddi yaptığımızı göstereceği için daha şık olacaktır.

Tekirdağ KNG MTAL Coğrafya Öğretmeni                             Lodos, herşeyi titretiyor...
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2008, 12:35:53 »

zamanını hatırlamıyorum ama bir sitede denk gelen bir fotoğrafın hemen yanında izinsiz kullanılması çoğaltılması yasaktır diye bir uyarı vardı. bu tür ifadelerin olmaması durumunda sorun çıkacağını düşünmüyorum. kaldı ki eğitim amaçlı kullanıyoruz. ancak kemal hocama da katılıyorum, çalışmaların sonunda kaynak gösterilmesi bu noktada iyi olur ve çalışmanın ciddiyeti açısından önemlidir.

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Melik
VIP Üye

Performans: 123
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2008, 12:54:33 »

Sayın Köygöçüren hocam. Kaynak belirttiğiniz takdirde sorun olacağını zannetmiyorum.
Mustafa NAZ
Genel Moderator

Performans: 1921
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Ocak 2008, 17:26:31 »

İnternet ortamın da bana göre temel gayenin en çok kişiye ulaşmak,ulaştırmak mantığı olması gerekli.Bu da paylaşımdan geçer.Zaten arkadaşlarında değindiği gibi özel izin ve koşul gerektiren durumlar bildiriliyor.Diğerlerinin paylaşılabileceğini düşünüyorum.

Tarsus Cengiz Topel Anadolu Lisesi
Köygöçüren
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #7 : 31 Ocak 2008, 19:56:59 »

Arkadaşlar görüşleriniz için teşekkürler.Fotoğrafları www.fotokritik.com  isimli fotoğraf sitesinden almayı düşünüyordum.Bilenler vardır,onbinlerce kaliteli fotoğraf yükleniyor ama tek tek sahiplerine ulaşmak mümkün değil ve 
sitede izinsiz kullanılamaz ibaresi var. bu fotoğrafları kendiminmiş gibi kullanmayı içime sindiremediğim için sizlere başvurdum.Katıldığım bir bilgisayar kursundaki hoca eğitim amaçlı kaynak göstererek kullanılabilir demişti diye hatırlıyorum.

Köygöçüren
Uzman Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

Bezgin gezgin

« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2008, 20:01:33 »

Fotoğrafı belki kaynak göstererek  hallederiz ama işin bir de mp3  ;)boyutu var

M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #9 : 31 Ocak 2008, 20:51:47 »

Köygöçüren hocam;

Fotokritik'e ben de üyeyim. Ve bu platformda palaşıma açılan fotoğraflar sadece bu platformda kalabiliyor. Kaldı ki özellikle de burada kullanılamayacağı konusunda net bir ifade var.

Ben sanal ortamda paylaşıma açılan her türlü materyalin aslında bir risk teşkil ettiğini düşünüyorum. Kişi kendisi yayınlarsa ve herhangi bir ibare kullanmasa o zaman kullanılmasında bir sakınca olmaz. Fakat kullanılamaz ibaresinin yer aldığı bir döküman her zaman sorun çıkartmaya müsaittir.

Yayınlarımızın büyük bir kısmında bu sorun var aslında. Özellikle de fotoğraflar.

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic