Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Google'a Rakip: Cuil  (Okunma Sayısı 2666 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« : 31 Temmuz 2008, 18:34:29 »

Google'dan ayrılan dört mühendis, Cuil adında bir arama motoru kurdu. Cuil, Google'ın üç katı sayfa listelediğini ve daha güvenli olduğunu iddia ediyor.

Eski Google mühendisleri Tom Costello, eşi Anna Patterson, Google'dan önce eBay'in arama motoruna çeki düzen vermiş olan Russell Power ve AltaVista'nın yapımında çalışmış olan Louis Monier, Cuil isimli iddialı bir arama motoruyla Google'ın karşısına dikildi. "Cuil" sözcüğünün "cool" ("havalı") diye okunması gerektiği bilgisi bile, dörtlünün ürünlerine ne kadar güvendiğinin kanıtı.

Şu an en yaygın kullanılan arama motoru ve herhalde en iyi tanınan internet sitesi Google olsa bile, sitenin bazı sorunları yok değil. Cuil da Google'ın tıklama geçmişini kaydetmesi ve arama sonuçlarında Wikipedia gibi kimi sitelere kıyak geçmesi benzeri falsolarını kullanarak pazarda kendine yer edinme peşinde.

120 milyar adet siteyi listelemiş olan Cuil, arama analizini site ziyareti sıklığı, ziyaret örüntüsü, ziyaretçi profili ve sayfadaki link sayısına göre değil, sayfa bağlamı ve aramanın amacına göre yapıyor. Benzer konulardaki siteleri başlıklar halinde bir araya toplayan Cuil, bir arama yapıldığında sağ taraftaki bir menüde de aramayla ilgili olabilecek diğer başlıkları gösteriyor, yani bir tür tavsiye sistemi var.

Cuil'un kurucuları, tıklama geçmişine bel bağlamadığı için kullanıcı bilgisi kaydetmesine gerek olmadığını, dolayısıyla standart bir arama motorundan daha güvenli ve özel hayata daha saygılı olduğunu da savunuyorlar.

Pek tabii www.cuil.com adresinden erişilebilen arama motorunun, iddia ettiği gibi havalı olup olmadığını zaman ve kullanıcılar gösterecek.

http://www.cuil.com

www.yahoyt.com

alperenler8
VIP Üye

Performans: 117
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2008, 18:38:29 »

Hocam iyi hoşta deneme yaptım. Google'daki kadar sonuç vermiyor.

BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR,
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
M.Sami KÖROĞLU
Admin
Site Yöneticisi

Performans: 2999
Çevrimdışı Çevrimdışı

Adıyaman

Site
« Yanıtla #2 : 31 Temmuz 2008, 18:40:12 »

Ben yazanın yalancısıyım. Sanırım daha kuruluş aşamasında olsa gerek.

Ben de denedim ama dediğin gibi sonuç Sad

sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Temmuz 2008, 18:55:12 »

rengide googlenin aksine siyah mı yoksa?(bunu sormamın nedeni ekran kartım bozukta bende siyah görünüyor) Smiley
ugur19
Site Yöneticisi

Performans: 991
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 31 Temmuz 2008, 19:43:38 »

Geçenlerde bir konu açılmıştı.Google siyah olsaydı sağlanacak tasarrufla ilgiliydi sanırım.Oluşturan arkadaşlar herhalde bu durumu göz almışlar ve siyah bir görünümü tercih etmişler.

BİLİMLERİN KRALİÇESİ COĞRAFYA...
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 31 Temmuz 2008, 21:43:31 »

Geçenlerde bir konu açılmıştı.Google siyah olsaydı sağlanacak tasarrufla ilgiliydi sanırım.Oluşturan arkadaşlar herhalde bu durumu göz almışlar ve siyah bir görünümü tercih etmişler.
.
http://www.cografya.biz/forum/index.php?topic=13203.msg119010#msg119010
 Smiley Cheesy evet uğur öğretmenim bende ordan yola cıkarak sormuştum zaten bilgi içinde teşekkürler sanırım öyle...
Köksal AYDIN
VIP Üye

Performans: 2935
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 31 Temmuz 2008, 22:06:54 »

Adı geçen sitenin Türkçe karakterleri okumada bir sıkıntısı var herhalde ya da bizim tarayıcıdan mı kaynaklanıyor acaba?

1996'da, şampiyonluk kaçtığında
Bu kadar yaklaşmışken "olamaz" dedi,
Ve kendini incir ağacına astı...
Daha 12 yaşındaydı Mehmet DALMAN!
Şimdi 24 oldun Mehmedim
Ve biz yine yaklaştık...

Çocuklarımızın ayaklarına batan dikenler, ya ektiklerimizdir ya da sökmediklerimiz...

TRAP ZONE
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic