Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Flash disk virüsü (Win32/Small.F) !!  (Okunma Sayısı 3924 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« : 16 Nisan 2008, 17:59:37 »

Arkadaşlar ben bu son iki gündür yine virüslerle uğraşıyorum,bu virus Flash disk virüsü ,benim diskime okuldaki bilgisayardan bulaştı,oradan evdeki bilgisayara ve medya sınıfındaki bilgisyara ,çocuğumun mp4 çalarına vs vs..
Eger Flash diskinizi bilgisayarınıza takıp  sağ tıkladığınızda en üstte anlamsız karakterler çıkıyorsa ,sağ tıklamayla aç komutu değilde birlikte aç komutu verilmiş gibi görüntü çıkıyorsa,veya diskiniz çift tıklamayla açılmıyorsa mutlaka Win32/Small.F  virüsü vardır .Ben internette araştırdıktan sonra aşağıdaki çözüm önerilerini gördüm ve uyguladım şimdilik problem yok ,ama ilerisi için ne olacak bilemem tabi.Bence şimdi Flash disklerinizi takarak bir kontrol edin bakalım virüslümü ..

Bu çözüm önerileri alıntıdır

Güncel bir virüs olan Win32/Small.F virüsü çoğu kullanıcının başını ağrıtmaya devam ediyor. Flash bellekler yaygınlaştıkça ve kullanıldıkça bu ve benzeri virüslerle karşılaşmamız kaçınılmaz. Bu konuda da flash belleklere bulaşan bu virüsden nasıl kurtulacağımızı anlatacağız.

Belirtileri:
1-Bilgisayarın harici ve dahili sürücülerinin (C,D,E..) çift tıklama ile açılamaması, sağ tıklayıp aç deyince açılması

2-Sürücüleri çift tıklama yöntemiyle açmaya çalışınca, hata vermesi (geçerli bir WİN32 işlemi değil, copy.exe bulunamadı..gibi)

3-Sürücülere sağ tıklayınca, normalin dışında menülerin açılması.

UYARI:Normalde sağ tuş menüleri şöyle sıralanır: Aç,Araştır,Ara.. şeklinde sıralanması lazım. Virüs ihtimali olanlarda Auto, aç araştır şeklinde gidebilir. (Bunlar basit autorun.inf virüsleridir) Yada anlamsız karakterler
bulunabilir(Bunlar biraz daha zor Autorun.vbs virüsleridir)

Öncelikle bu virüslerin hedefi flash bellekler. Flash bellekleri mesken tutan bu virüs belleğinizin takıldığı bilgisayara anında geçiyor (eğer antivirüsünüz iyi değilse ya da sürümü eskiyse, güncel değilse) ve bilgisayarınızın diğer sürücülerine de yerleşiyor ve sürücüleriniz çift tıklamayla açılmıyor ya da hata veriyor. Bu virüse yakalananlar öncelikle bilgisayarlarından virüsü silmeye çalışıyorlar. Halnuki öncelikli olan flash belleğiniz. Çünkü virüs orda. Belleğinizi takar takmaz yine gelecektir. Gelelim çözüme:

1. Virüsü elle de silebilirsiniz. Bunun için Bilgisayarım/Araçlar/ Klasör seçenekelerinden gizli dosyaları gösteri işaretleyin, alt satırdan da korunan ve gizlenen işletim sistemi dosyalarını görünür hale getirin yanındaki tiki kaldırın ve çift tıkla açılmayan sürücünüze girerek autorun dosyalarını siliniz.

2. İsterseniz linkdeki bat dosyasını çalıştırarak da kolayca autorun ve türevleri olan copy.exe,sxs.exe,bittorrent.exe, win32.exe den kurtulabilirsiniz.

http://kahtametem.meb.k12.tr/sil.rar   

Linkteki dosyayı indirip çalıştırın. işlem bitinceye kadar yaklaşık 3-5 dakika bekleyin. Bilgisayar kapanıp açılacak ve virüsden kurtulacaksınız.

3.Bu yöntem de ise virüsü kayıt defteri vasıtasıyla siliyoruz.
Başlat/Çalıştır/Regedit yazıp enterlayın.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]
"Userinit"="userinit.exe" olarak ayarlamak (autorun.bat eki varsa silin. Doğru ve temiz ayar C:\WINDOWS\system32\userinit.exe, şeklinde olacak )
ve
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced]
"ShowSuperHidden"=dword:1 olarak ayarlamak (00000 ise silip 1 yapın)
ayrıca
HKEY_CURRENT_USER\Software\microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\ içinde bulunan
MountPoints2 klasörünü komple içindekilerle birlikte silmek gerekiyor.(merak etmeyin silin birşey olmaz)

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
abisal
Uzman Üye

Performans: 102
Çevrimdışı Çevrimdışı

Hayat Beynimizdeki Bulmacayı Doldurma Çabasıdır...

« Yanıtla #1 : 16 Nisan 2008, 18:46:27 »

hocam bu durum bazen bende de oluyor. ancak bilgisayarımdaki Avira AntiVir programı bu tür virusları kolaylıkla buluyor ve siliyor...
selamlar...
baksu
Site Yöneticisi

Performans: 2641
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 16 Nisan 2008, 19:02:08 »

virüslerle yaşamayı öğrenmek lazım Grin

Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bi cevabım var.
Lakin bi lafa bakarım, laf mı diye...
Bi de söyleyene bakarım, adam mı diye...

Cahit ERAYDIN
VIP Üye

Performans: 2063
Çevrimdışı Çevrimdışı

Cahit Eraydın coğ.öğrt.

« Yanıtla #3 : 16 Nisan 2008, 19:26:28 »

virüslerle yaşamayı öğrenmek lazım Grin

Japonyanın deprem gerçekleriyle yaşamayı öğrenmesi gibi bende virüslerle yaşamayı öğrendim artık,aramızdan su sızmıyor,sağolsunlar beni sık sık ziyaret ediyorlar :Smiley

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak; eğer uğrunda ölen varsa vatandır
yusufili
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2008, 17:53:27 »

Benimde başıma musallat olmuştu.Zor kurtulmuştum.
ahmetselim
VIP Üye

Performans: 143
Çevrimdışı Çevrimdışı

Özcan KULAKSIZ Üsküdar Mithatpaşa M.T.A.L

« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2008, 18:03:26 »

hocam benm hafıza kartındada var aynı durum ama teknoloji cahili olduğumdan çözemedm bir türlü

"Tereddüt edersen bacakların seni taşımaz. “Yürüyeceğim” de, bas ve yürü!"
llFeRhATll
Üye
**

Performans: 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2008, 18:44:09 »

diski biçimlendir yontemi bu virüsü etkisiz hale getiremıyor o yuzden bu paylaşım cok iyi daha farklı yollarda da var ama bu biraz daha kolay.

YÜZDE YÜZ TÜRK OLDUĞUN GÜN CİHAN SENİNDİR!
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic