Ara  

Coğrafya-9 Ders İşleme Defteri
Gönderen: M.Sami KÖROĞLU Tarih: 29 Ocak 2014, 13:26:32 Görüntüleme: 2152
Özet: Yeni öğretim modelleri öğretmenin aktör değil, rehber olması gerektiğinin altını çiziyordu. Öğretim faaliyetlerinin merkezinde öğrencinin olması gerektiği ifade ediliyordu.

Başlık Coğrafya-9 Ders İşleme Defteri
Açıklama Klasik okul defterine alternatif, çok fonksiyonlu Ders İşleme Defteri.
Yayınevi-İletişim www.yontemgelistirmegrubu.com - 0.505.346 17 65- 0.532.601 12 06
Yazar Yöntem Geliştirme Grubu
Yayın Yılı 2013
Sayfa 248
Ebat 20x27
ISBN No 978-9944-5634-0-6
Fiyat  

Sevgili arkadaşlar,

Sizlere “formatıyla” özgün bir defter hazırladık. Çıkış noktamız hızlı bir değişimin yaşandığı dünyamızda öğretimdeki yöntem ve araçların da değişmesi gerektiği fikri idi. Yeni öğretim modelleri öğretmenin aktör değil, rehber olması gerektiğinin altını çiziyordu. Öğretim faaliyetlerinin merkezinde öğrencinin olması gerektiği ifade ediliyordu.

Biz yeni nesil okul defterlerimizi bu çizgide hazırladık. Öğretmeni, gerektiği yerde devreye giren bir unsur olarak düşündük. Öğrenciyi ise daha uzun süre aktif tutmaya çalıştık. Bunu ne ile yapacaktık? Elbette formatımızla. İçerikte sadece öğrenen değil, aynı zamanda sentez, analiz ve değerlendirme de yapabilen bir öğrenci profili kurguladık. Eser içeriğimiz kısaca şöyle:

- Okul müfredatıyla birebir uyumlu konu taslağından öğrenci için hazır çekirdek bilgilere,
- Şekilli sorulardan - Nedenli sorulara,
- Çoktan seçmeli sorulardan - Cevabı belli olan bir sorunun metnini oluşturma etkinliğine,
- Tarihsel metinlerden - Gezi metinli konu etkinliklerine,
- Doldurmalı sorulardan - Kısa cevaplı sorulara,
- Grid formatlı sorulardan - Bilin bakalım! şeklindeki ilginç sorulara,
- Metin oluşturma etkinliklerinden - Kavram oluşturma etkinliklerine,
- Deneysel sorulardan - Örnek bulma sorularına kadar zengin bir içerik hazırladık.

Değişimin son halkası olarak da yeni sınav sistemini gösterebiliriz. Coğrafyanın soru sayısının ve öneminin arttığı bu yeni sistemde, Fonksiyonel Okul Defterimizle öğrencilere ciddi bir temel kazandıracağımıza inanıyoruz.

Yeni eğitim ve öğretim yılında herkese başarılar diliyoruz.

Yöntem Geliştirme Grubu

Oylama: Bu makale henüz oylanmadı.
Yorumlar

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic