Sayfa: [1] 2   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bir Anadolu Masalı  (Okunma Sayısı 16549 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İBRAHİM ŞİMŞEK
VIP Üye

Performans: 100
Çevrimdışı Çevrimdışı

***her an keşfetmek için bak***

« : 10 Nisan 2007, 16:15:45 »

**********BİR ANADOLU MASALI***********
Bir Anadolu masalı gibi az gittim, uz gittim! Gölbaşından, Balıkesir’e (ögrencilik yıllarım) oradan K.Maraş’ın Pazarcık ilçesinin Eglen köyüne(vekil ögretmenlik),oradan da şuan ki bulundugum yere, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine Sosyal Bilgiler ögretmenligine, oradan da Gaziantep’in Nizip ilçesindeki CUMHURIYET LISESINE Cografya Ögretmenligine. Kisaca anlatacak olursam, Çelik Köyünden çıktığım lastik Ermenek ayakkabıyla, Toroslardan, Boz daglara, Cunda adasindan Ululat gölüne, Bandirma körfezinden Nurhak daglarina… Simdi ise çamurlu kunduralarımla Yavuzeli Kasabasından Karasu nehrine emekle işleyip sevgiyle yaptıgım sala binerek güzel umudlar için ASI NEHIR olan Firat nehrine açılarak yavaş yavaş yol alarak,tarihin izlerini ve gizemini taşıyan RUMKAKE,HALFETI,ZEUGMAYI kare kare fotograflayıp Nizip şehrindeyim.Ben kendim, elimde fotograf makinemle hep bir şeyleri çekmek, elimdeki kalemimle bir seyleri yazmak ve bir seyleri kendi gözlerimle görüp, kendi ellerimle tutmak ve her anı karalayıp dondurmak için, Her zaman kesfetmek için yolculuklara çıktım, gün geldi ögrencilerimle buluştum! Gerçegi bulmak için çapasini (kalemini) kendi toprağına, kendi etine batırmasını bilen ögrencilerimi fark ettim! Onlarla geçmise yolculuga çıktık, geçmisimizi ögrendikçe bağlarımızı güçlendirdik, çoğaldık. . .Her anı dondurup, güzellikleri geleceğe taşımak uğruna her zaman deklanşöre basıp zamana tanıklık yap(tık)tım…

Neyse bizler yine arayalım tarihin derinliklerindekileri, Hayatin sırrını arayıp durduk, Acep hayat soyulur muydu? Yoksa vitamini kabuğunda mıydı? Ve sonunda bulduk hayatın sırrını, Doğu Anadolu’da bir arpa tanesinde, Van’da bir kahvaltı salonunda, Barak ovası’nda bir uzun havada, Urfa’da bir sıra gecesinde, belki de bir fotoğrafın karesindeydi.

Dedik ya az gittik-uz gittik, aylarca Minolta fotograf makinemle beraberdik. Ömrümün güzel anlariydi bu aylar.(şimdi de güzel anlara devam ediyorum.) Aylar belki de bir arpa boyu gelecektir, bazen de dere-tepeyi düz eden uzun bir mesafedir. İşte bu yolculuklarda hep bir şeyleri keşfetmek gerektiğine inanırım. Bu nedenledir ki ben denlanşöre hep keşfetmek için bastım. Çünkü bir şeyleri keşfetmek isteyenler, sevgiyle saygıyla ufaktan ufağa başarıya doğru umutla yol alırlar. Şöyle bir çevrenize bakın insanlar kendi kendisinin öznesi degildir. Baska lenslerin ardindan dünyaya bakıyorlar. Ama bizler en güzel bir şey olanları yaşamak, görmek, paylaşmak istiyorduk. Bundan dolayı dünyaya bir özne olarak bakmak, kendi gözlerimizle görmek gerekiyor du, Biz bunu yaptık.

Ve HER ZAMAN KEŞFETMEK amacIyla bakmak dileğiyle hoş çakalın…

(6 Nisan 2003- YAVUZELI) İbrahim ŞİMŞEK

NOT:Fotoğrafı seviyorum. Fotoğraf sayesinde, başkalarının farkına bile varmadığı anlamlara, duygulara, ayrıntılara gidebiliyorum…
Fotoğraf sayesinde var olandan aldığım keyif çoğalıyor. Hüznü, mutluğu, şaşkınlığı, coşkuyu kendimce anlayabiliyorum...                             
                                                         İbrahim şimşek
                                       Nizip cumhuriyet lisesi coğrafya öğretmeni

***Rivayet odur ki,
     Şahrud vardığı denizlerde hala
     Seyduna türküleriyle uyanmakta,
     Seyduna, Şahrud’un gözlerinden kalan
     Masalla yaşlanmakta.***seydune02***
esra_1990
Yeni üye
*

Performans: 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2007, 16:27:33 »

hocam gerçekten anlattığınız masal çok etkileyiciydi. yani haklısınız insan fotoğraflarda başkalarının göremediiği bir çok şeyi görebilir. işte keşfetmek bence buna denir. teşekkürler.güzeldi...
aligulersoy
VIP Üye

Performans: 46
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #2 : 10 Nisan 2007, 21:38:46 »

Sevgili kardeşim merhaba! Çektiğin fotoğraflardan bazı örnekleri de bu platformda görmek isteriz! Çalışmalarınızda başarılar!
İBRAHİM ŞİMŞEK
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2007, 14:01:57 »

fotoğrafları yavaş yavaş göndermeye çalışıyorum teşekkürler.

***Rivayet odur ki,
tahsin hoca
Yeni üye
*

Performans: 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : 11 Nisan 2007, 14:33:29 »

yavuzeli çpl den selamlar hocam resimleriniz bekleriz
sihirgs
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2008, 00:15:26 »

ben de fotoğraf çekmeyi çok severim hocam çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık...

Ben Mevlana değilim,insan ol öyle gel.
sabahgüneşi
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2008, 00:56:57 »

duygularınızı o kadar güzel bir dille tercüme etmişsiniz ki öğretmenim inanın insan okurken sanki sizinle birlikteymiş gibi hissediyor kendini...
anılarınızla birlikte cektiğiniz fotoğrafları da paylaşmaya devam etmeniz temennisi ile...
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2008, 13:55:24 »

Öğretmenlik mesleğinin en güzel tarafları bunlar işte İbrahim Şimşek bey..Bu masalın sessiz kahramanlarıyız hepimiz. Yavuzeli ilçesinde güzel hatıralarım var benim de. Fırat nehrine yakın Sarılar köyünde çalıştı babam yıllarca (Tarım Kredi Kooperatifi).Fıstık ağaçlarının arasından geçip bazan bir kamyonun arkasında  bazan buram buram (şehir ekmeği dediğimiz somun ekmek) ekmek kokan köy otobüsünde giderdik Yavuzeli'nin Sarılar köyüne.
Okuduğum yazınızda geçmişe yolculuk yaptım ben de.
Masalın kahramanları aynı zaman diliminde olmasa bile aynı mekanda sunulan güzel duygularla nasibini alıp ayrılıyor başka yerlere. Ne tevafuktur Balıkesir'e gidiliyor bu sefer tabi dünyaya erken gelenler öncelik sırasını kaptırmıyor.Necatibey Eğitim Fakültesi (1989-1993)

Yaşadığınız yerlerde kendimi buldum bir an. Çok teşekkürler üslubunuzdaki edebi dil de farklı bir güzellik katmış yazınıza. ... Smiley    Smiley    Smiley

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
ihmer
Uzman Üye

Performans: 38
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2008, 14:09:57 »

Arkadaşlaımında belirttiği gibi yazınızda bizde bulunduğunuz yerlere gittik. Kaleminize sağlık. Yazılarınızın devamını bekliyoruz.
meryozcan
Uzman Üye

Performans: 219
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2008, 18:50:52 »

İbrahim hocam çektiğiniz fotoğrafları bekliyoruz. Sayglarımla

En uzak mesafe ne Afrika\'dır
 Ne Çin,
 Ne Hindistan,
 Ne gezegenler
 Ne de yıldızlar , geceleri ışıldayan
 En uzak mesafe, iki kafa arasındaki
 mesafedir...
 Birbirini anlamayan...

Özdemir Asaf
aydınkarataslar
Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 29 Şubat 2008, 17:19:04 »

Bir coğrafya öğretmeni gözüyle muhakkak çok güzel fotoğraflar çekmişsinizdir,arkadaşlar gibi ben de sabırsızlıkla göndereceğiniz resimleri bekleyeceğim..
draz26
Yeni Üye
*

Performans: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : 30 Haziran 2008, 17:13:51 »

hocam fotoğraflarınızı  dört gözle bekliyoruz..
İBRAHİM ŞİMŞEK
VIP Üye

Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : 30 Haziran 2008, 18:53:43 »

sizlere fotokritiğe gönderdiğim ama çok sevdiğim bir kareyi göndereyim

hüzün-yaşam dediğim an
*** BAZEN YAŞAM BAZEN HÜZÜN FIRAT ***
Türküler, ağıtlar, baraktan kalkan uzun havalar Fırat'a karışmış.
Yeri geldiğinde Fırat’tan almışız yaşam kökenlerimizi. Eğlencelerimiz düğünlerimiz Fırat ile coşmuş Fırat’tan esinlenmiştir.
Birçok sevdalılar kıyısında ağıtlar yakmıştır…
Bazenler de giderim Zeugma’nın tepesine ve düşünürüm,
ne kadar güzelsin ey Fırat, ne kadar aydınlıksın barajlarınla kaç memleketi aydınlatıyorsun, kaç insanın yolarına dağlarına gecesine aydınlık veriyorsun…
Ama paranın diğer yüzünü de görüyorum
yüreğimizden aldığın anıyı, tarihi, kültürü hani birde söküp aldığın ZEUGMANIN bakışı var ki anlatamam.
İşte böyle oynadığım bu yazı-tura oyunundan sonra bir uzun hava tutturarak Fırat’ta kayboluyorum…

fotokritik linki   http://www.fotokritik.com/1196328

***Rivayet odur ki,
kartoğraf
VIP Üye

Performans: 379
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : 30 Haziran 2008, 19:34:48 »

hocam fotoğraflarınızı  dört gözle bekliyoruz..
smalldevil16
Yeni üye
*

Performans: 55
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : 10 Ekim 2008, 17:32:48 »

Gerçekten Çok Güzeldi...Çok Sağolun Hocam...
Sayfa: [1] 2   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic